Вчені зафіксували рекордне за тисячу років уповільнення Гольфстріму

Вчені зафіксували рекордне за тисячу років уповільнення Гольфстріму

На думку дослідників, океанська течія може повністю зупинитися через глобальне потепління

Вчені зафіксували рекордне за тисячу років уповільнення Гольфстріму
ілюстрація The Guardian

Активність Гольфстріму та інших атлантичних течій, які зачіпають північно-західне узбережжя Африки, Західної Європи, Баренцове море і Північний Льодовитий океан, знизилася до мінімальних. Через це, вважають вчені, клімат в Європі і Америці може стати холоднішим, повідомляється в журналі Nature Geoscience, на який посилається TJournal.

Вчені уточнили, що течія Гольфстрім – одна з головних в системі Атлантичної меридіональної циркуляції (AMOC). Воно несе теплі води з тропіків до берегів Європи. Дослідники заявили, що подальше ослаблення системи АМОС може викликати посилення спеки і зменшення кількості опадів влітку, а також почастішання зимових екстремальних погодних явищ.

Уповільнення Гольфстріму відбулося різко, всупереч прогнозам.

Гольфстрім працює як гігантська конвеєрна стрічка, транспортує теплу поверхневу воду з екватора на північ і відправляє холодну низькосолону глибинну воду назад на південь. Течія переміщує майже 20 млн кубічних метрів води в секунду. Це майже в сто разів більше, ніж стік Амазонки.

Попередні дослідження показували, що за останні 100 років швидкість течії Гольфстріму знизилася на 15%. У новому дослідженні вчені знайшли докази того, що уповільнення в XX столітті було безпрецедентним за минуле тисячоліття.

Вчені об'єднали минулі дані і результати аналізу проб ґрунту, зібраних біля берегів Гренландії, Ісландії, Канади та Німеччини. Вони з'ясували, що AMOC була відносно стабільною до кінця XIX століття.

«Із закінченням невеликого льодовикового періоду приблизно в 1850 році океанічні течії почали зменшуватися, а з середини XX століття було друге, ще різкіше ослаблення», – повідомляється в дослідженні.

«Вперше ми об'єднали ряд попередніх досліджень і виявили, що вони дають послідовну картину еволюції AMOC», – каже науковець Стефан Рамшторф, один з авторів дослідження.

За його словами, якщо глобальне потепління продовжиться, то система Гольфстріму до кінця сторіччя ослабне ще на 34-45% – це може викликати його повну зупинку. Ослаблений Гольфстрім може підвищити рівень моря на Атлантичному узбережжі США.

Вчені пов'язують уповільнення течій з глобальною зміною клімату на планеті. «Це, швидше за все, викликано нашими викидами парникових газів, тому що іншого правдоподібного пояснення такому уповільнення немає. Саме це передбачали кліматичні моделі протягом десятиліть», – додав Рамшторф.

Океанограф Британської антарктичної служби Ендрю Мейєрс теж вважає, що «уповільнення – швидше за все, не природна зміна, а результат людського впливу»: до початку антропогенного впливу на клімат загальна система Гольфстріму була більш стабільною.

Вчені вже давно передбачали послаблення AMOC. Прямі вимірювання системи почалися лише в 2004 році.

Нагадаємо, згідно з дослідженнями, принаймні третина льоду в горах Гімалаї та Гіндукуш розтане в цьому столітті внаслідок глобального потепління.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло