Китай при наданні кредитів бідним країнам використовує приховану перевагу - FT
Нерідко серед кредитних умов Китай прописує політичні вимоги

При наданні кредитів країнам з низьким рівнем доходу Китай використовує контракти, що дають йому приховану перевага перед іншими кредиторами, повідомляє Financial Times з посиланням на експертну доповідь. Сепаратні дії Китаю підривають спільні зусилля щодо зниження боргового навантаження найбідніших країн, пише видання.
В опублікованій у середу доповіді дослідницької лабораторії AidData узагальнено особливості 100 кредитних контрактів держбанків Китаю з 24 суверенними позичальниками на $36,6 млрд. Серед позичальників країни, які допустили дефолт, – Аргентина, Еквадор і Венесуела, ряд країн Африки та інші.
Виявилося що усі контракти, підписані з 2014 року (38 з 100), містять положення про конфіденційність, що ускладнюють оцінку істинного фінансового становища позичальника. Це означає, що громадяни країн-позичальників не зможуть притягнути свою владу до відповідальності за секретні боргові зобов'язання.
У трьох чвертях контрактів є застереження «без Паризького клубу». Вона в явному вигляді виключає борг перед Китаєм з реструктуризацій з іншими міжнародними кредиторами.
В тридцяти контрактах позичальник зобов'язаний вести гарантійний рахунок «в банку, прийнятному для кредитора». Це нормально для бізнес-кредитів, але не для суверенних, відзначають експерти.
У деяких контрактах є політичні вимоги. Це може бути застереження про перехресне невиконання зобов'язань, прив'язане до дій, що суперечать інтересам «юрособи КНР», або вимога негайного погашення кредиту при розриві дипвідносин з Китаєм.
Дослідження пройшло на тлі ситуації, коли МВФ, ООН та інші міжнародні організації попереджають про потенційні хвилі суверенних дефолтів. Умови китайських кредитів вже були чинником при реструктуризації боргу Замбії: окремі кредитори не погоджувалися на зниження прибутковості, підозрюючи, що гроші витечуть в Китай.
За даними Світового банку, Китай на першому місці серед кредиторів країн, що розвиваються (майже $150 млрд).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].