Захворіло у світі
177,419,783
Померло у світі
3,838,670
Вилікувалось у світі
161,868,524
Захворіло в Україні
2,226,037
Померло в Україні
51,847
Вилікувалось в Україні
2,140,978
У Китаї сповільнилося зростання населення – це негативно впливає на економіку

У Китаї сповільнилося зростання населення – це негативно впливає на економіку

У минулому році в Китаї різко скоротилася народжуваність

У Китаї сповільнилося зростання населення – це негативно впливає на економіку
фото Shutterstock

Населення Китаю зросло за минуле десятиліття на 72 млн чоловік і досягло 1,4 млрд осіб до кінця 2020 року, випливає з результатів перепису, які 11 травня опублікувало національне бюро статистики Китаю. Темпи зростання населення виявилися мінімальними за весь час ведення статистики з 1953 року, пише FT, на яку посилається Forbes.

Перепис населення проводиться в Китаї раз на 10 років. За підсумками 2010 року в країні було 1,34 млрд осіб – відтоді цей показник виріс лише на 5,38%.

Джерела FT, близькі до бюро статистики Китаю, заявили, що первісна чисельність населення за підсумками перепису була менше 1,4 млрд, але її переглянули в бік збільшення. FT писала в квітні, що статистика може показати перше скорочення населення за 50 років. Публікація статистики по населенню відкладалася кілька тижнів, зазначила The Wall Street Journal.

Статистика показала, що в минулому році в Китаї різко скоротилася народжуваність. У 2020 році народилися 12 млн дітей – це на 18% менше, ніж в 2019 році (14,65 млн), і мінімум з 1961 року. WSJ вважає, що це може посилити тиск на Пекін з вимогою пом'якшити обмеження народжуваності: з 1970-х китайським сім'ям дозволяли мати тільки одну дитину. У 2015-му сім'ям дозволили мати двох дітей, але до сплеску народжуваності це не привело: в 2016 році кількість новонароджених зросла, але останні чотири роки поспіль падає. WSJ припустила, що китайські сім'ї звикли направляти всі ресурси на одну дитину і побоюються, що забезпечити другу вже не можуть.

Статистика також підтвердила старіння населення Китаю. Зараз люди у віці 60 років і старше складають 18,7% популяції (в 2010-му було 13,3%), люди 65 років і старше – 13,5%. Скорочується частка молодих людей і китайців працездатного віку (15-59 років): з 70,1% у 2010 році до 63,35% в 2020-му.

«Триваюче старіння населення посилило тиск на довгостроковий збалансований розвиток популяції в найближчому майбутньому», – наводить FT коментар директора національного бюро статистики Китаю Ніна Цзічже.

Статистика зміцнює побоювання, що в Китаї наближається демографічна криза, відзначає FT. «Тенденція неминуча. Жодна країна не змогла її змінити», – заявив газеті економіст Commerzbank Чжоу Хао. «Величезне населення створить величезний екологічний тиск на Китай. Нам потрібно вивчити, чи дійсно Китаю потрібно так багато людей», – заявив FT співрозмовник, який виступав радником уряду країни. Його ім'я видання не уточнило.

Китай може зіткнутися з кризою населення навіть раніше, ніж очікувалося, допускає WSJ. На думку газети, тенденція до скорочення частки молодих людей, які мають збалансувати зростаючу кількість пенсіонерів, була очевидна роками, і більше Пекін не може її ігнорувати. Ще в кінці 2020 року урядовий аналітичний центр досліджень населення і розвитку Китаю спрогнозував, що населення Китаю досягне піку в 2027 році, досягнувши 1,417 млрд осіб. Це на три роки раніше, ніж передбачав Пекін в 2017 році, додала WSJ.

Китай може вийти на пік населення вже протягом найближчих п'яти років, випливає з оцінок аналітиків Bloomberg Analytics. Агентство попередило, що Китаю доведеться сильно збільшити витрати на пенсії і охорону здоров'я, а також більше вкладати в освіту та інфраструктуру для збільшення продуктивності. Уповільнення приросту населення, особливо працездатних людей, вимагає більш швидких політичних рішень, в тому числі підтримки народжуваності, збільшення трудового віку і поліпшення трудової мобільності, заявив агентству економіст Ерік Чжу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті