У Китаї сповільнилося зростання населення – це негативно впливає на економіку
У минулому році в Китаї різко скоротилася народжуваність

Населення Китаю зросло за минуле десятиліття на 72 млн чоловік і досягло 1,4 млрд осіб до кінця 2020 року, випливає з результатів перепису, які 11 травня опублікувало національне бюро статистики Китаю. Темпи зростання населення виявилися мінімальними за весь час ведення статистики з 1953 року, пише FT, на яку посилається Forbes.
Перепис населення проводиться в Китаї раз на 10 років. За підсумками 2010 року в країні було 1,34 млрд осіб – відтоді цей показник виріс лише на 5,38%.
Джерела FT, близькі до бюро статистики Китаю, заявили, що первісна чисельність населення за підсумками перепису була менше 1,4 млрд, але її переглянули в бік збільшення. FT писала в квітні, що статистика може показати перше скорочення населення за 50 років. Публікація статистики по населенню відкладалася кілька тижнів, зазначила The Wall Street Journal.
Статистика показала, що в минулому році в Китаї різко скоротилася народжуваність. У 2020 році народилися 12 млн дітей – це на 18% менше, ніж в 2019 році (14,65 млн), і мінімум з 1961 року. WSJ вважає, що це може посилити тиск на Пекін з вимогою пом'якшити обмеження народжуваності: з 1970-х китайським сім'ям дозволяли мати тільки одну дитину. У 2015-му сім'ям дозволили мати двох дітей, але до сплеску народжуваності це не привело: в 2016 році кількість новонароджених зросла, але останні чотири роки поспіль падає. WSJ припустила, що китайські сім'ї звикли направляти всі ресурси на одну дитину і побоюються, що забезпечити другу вже не можуть.
Статистика також підтвердила старіння населення Китаю. Зараз люди у віці 60 років і старше складають 18,7% популяції (в 2010-му було 13,3%), люди 65 років і старше – 13,5%. Скорочується частка молодих людей і китайців працездатного віку (15-59 років): з 70,1% у 2010 році до 63,35% в 2020-му.
«Триваюче старіння населення посилило тиск на довгостроковий збалансований розвиток популяції в найближчому майбутньому», – наводить FT коментар директора національного бюро статистики Китаю Ніна Цзічже.
Статистика зміцнює побоювання, що в Китаї наближається демографічна криза, відзначає FT. «Тенденція неминуча. Жодна країна не змогла її змінити», – заявив газеті економіст Commerzbank Чжоу Хао. «Величезне населення створить величезний екологічний тиск на Китай. Нам потрібно вивчити, чи дійсно Китаю потрібно так багато людей», – заявив FT співрозмовник, який виступав радником уряду країни. Його ім'я видання не уточнило.
Китай може зіткнутися з кризою населення навіть раніше, ніж очікувалося, допускає WSJ. На думку газети, тенденція до скорочення частки молодих людей, які мають збалансувати зростаючу кількість пенсіонерів, була очевидна роками, і більше Пекін не може її ігнорувати. Ще в кінці 2020 року урядовий аналітичний центр досліджень населення і розвитку Китаю спрогнозував, що населення Китаю досягне піку в 2027 році, досягнувши 1,417 млрд осіб. Це на три роки раніше, ніж передбачав Пекін в 2017 році, додала WSJ.
Китай може вийти на пік населення вже протягом найближчих п'яти років, випливає з оцінок аналітиків Bloomberg Analytics. Агентство попередило, що Китаю доведеться сильно збільшити витрати на пенсії і охорону здоров'я, а також більше вкладати в освіту та інфраструктуру для збільшення продуктивності. Уповільнення приросту населення, особливо працездатних людей, вимагає більш швидких політичних рішень, в тому числі підтримки народжуваності, збільшення трудового віку і поліпшення трудової мобільності, заявив агентству економіст Ерік Чжу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].