Пандемію коронавірусу можна було зупинити ще в лютому 2020-го - комісія експертів ВООЗ

Пандемію коронавірусу можна було зупинити ще в лютому 2020-го - комісія експертів ВООЗ

Без термінових змін світу буде загрожувати новий серйозний спалах інфекції

Пандемію коронавірусу можна було зупинити ще в лютому 2020-го - комісія експертів ВООЗ
фото Pixaby

Комісія незалежних експертів, створена з ініціативи ВООЗ, дійшла висновку, що пандемію коронавірусу можна було зупинити. За словами фахівців, дії ВООЗ і світових урядів стали «отруйним коктейлем», який і привів до нинішньої ситуації, пише ВВС.

У звіті вказано, що ВООЗ мала значно раніше оголосити тривогу глобального масштабу. У ньому також міститься попередження, що без термінових змін світу буде загрожувати новий серйозний спалах інфекції.

Загалом від коронавірусу в світі вже померло понад 3,3 млн осіб.

У той час як США і Європа починають поступово скасовувати обмеження і повертатися до нормального життя, в ряді країн Азії досі лютує вірус. Індія б'є рекорди за кількістю нових заражень і смертей, а в лікарнях по всій країні катастрофічно не вистачає кисню. Ситуація погіршується і в сусідніх з Індією країнах, таких як Непал.

Звіт під назвою «COVID-19: як зробити цю пандемію останньою», був складений Незалежною комісією. Метою цього звіту було знайти відповідь на питання, як від цього вірусу могло загинути 3,3 млн чоловік і ще 159 млн – заразитися ним.

«Ситуації, в якій ми сьогодні опинилися, можна було уникнути, – заявила журналістам співголова комісії, колишній президент Ліберії Еллен Джонсон-Серліф. – Але вона трапилася через безліч помилок, прогалин і прострочень у тому, що стосувалося готовності і заходів у відповідь».

Комісія визнала, що Комітет з питань надзвичайних ситуацій ВООЗ мав оголосити спалах в Китаї надзвичайною ситуацією світового масштабу на тиждень раніше, ніж це було зроблено в реальності. Це мало бути зроблено на першому ж засіданні Комітету 22 січня минулого року, вказано в звіті, а не 30 січня.

Далі цілий місяць після оголошення про надзвичайну ситуацію було втрачено, оскільки країни не змогли вжити адекватних заходів з метою зупинити поширення вірусу.

Потім ВООЗ, як стверджують члени комісії, завадили її власні правила, які свідчать, що обмеження на пересування повинні вводитися лише в крайньому випадку.

Таким чином США і Європа втратили весь лютий і почали діяти тільки після того, як лікарні стали заповнюватися зараженими.

Далі в звіті вказано, що замість того, щоб готувати свої системи охорони здоров'я до напливу пацієнтів з ковідом, більшість країн вступило в боротьбу за право першого доступу до засобів індивідуального захисту і ліків.

Підводячи підсумок, автори звіту пропонують провести такі ключові реформи, необхідні, з їх точки зору, для уникнення нової катастрофічної пандемії:

створення нової ради з глобальних загроз, яка має право закликати держави до дій;

створення системи відстеження інфекцій, яка публікувала б релевантну інформацію без обов'язкового схвалення країн, про які йде мова;

класифікація вакцин як товару першої необхідності і створення інституту фінансування на випадок пандемії;

термінова вимога до країн «Великої сімки» виділити $1,9 млрд на програму ВООЗ COVAX, призначену для допомоги з вакциною країнам з низьким доходом на душу населення.

Інший співголова комісії, колишній прем'єр-міністр Нової Зеландії Хелен Кларк наголосила, що життєво важливо наділити ВООЗ додатковими повноваженнями.

«Якби обмеження на пересування були введені швидше і ширше, це б суттєво загальмувало швидке поширення інфекції», – додала вона.

Нагадаємо, ВООЗ класифікувала індійський штам COVID-19 з потрійною мутацією як «глобальну загрозу».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті