Зеленський: проблема номер один на державних підприємствах – шахрайство співробітників

Зеленський: проблема номер один на державних підприємствах – шахрайство співробітників

Президент розповів про причини збитковості державних компаній

Зеленський: проблема номер один на державних підприємствах – шахрайство співробітників
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Проблема номер один на державних підприємствах – шахрайство співробітників. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками двох років його роботи.

Причиною збитковості «Укрзалізниці» президент назвав викрадення коштів компанії:

«Тому що не може бути підприємство не прибутковим, майже банкрутом, тільки через те, що квитки на пасажирські поїзди дотуються компанією. Банкрутство УЗ пов’язано, наприклад, з кредитною заборгованістю у сотні мільйонів доларів. Вони брали кредити $100 млн, $200 млн, $300 млн під 10-12%. На цьому заробляла та чи інша «прокладка», яка іде між банком і компанією. ... Це буде відбуватися постійно, поки не прийде керівник і не змінить всі ланки». 

З приводу іншого державного підприємства, НАЕК «Енергоатом», Зеленський повідомив, що за останні три – чотири місяці компанія вийшла на прибуток:

«Їм поставлена задача: вони повинні вийти на як мінімум $500 млн прибутку цьогоріч. У наступному чи через рік вони повинні вийти прибуток для держави близько $1 млрд. Побачите так і буде».  

Президент розповів, що уряд змінив керівництво Міністерства енергетики та НАЕК «Енергоатом», яка управляє атомними електростанціями, тому що «міністерство керувало тим, щоб виводити блоки АЕС в ремонт саме в опалювальний сезон, щоб збільшити теплову генерацію (тобто ТЕС і ТЕЦ, які працюють на вугіллі та належать групі компаній Ріната Ахметова – Mind). Тобто не баланс між дешевою атомною, тепловою та відновлюваною видами енергетики, а для того, щоби працювала теплова. Вона дорожча. Таким чином був серйозний тиск на «Енергоатом», тому що вони місяці не працювали. Не було заробітку, а був збиток».

Нагадаємо, у 2020 році НАЕК «Енергоатом» отримала збиток в 4,8 млрд грн замість запланованого прибутку в 1,6 млрд грн, НЕК «Укренерго» – збиток 27,5 млрд грн проти прибутку у 1,86 млрд грн у 2019 році, група «Нафтогаз» – майже 37 мільярдів сукупного збитку,  чистий збиток «Укрзалізниці» склав 11,9 млрд грн проти прибутку у 3 млрд грн у 2019 році. Підприємства Міноборони відзвітували про чистий збиток у 21, 7 млн грн.

Водночас у першому кварталі 2021 року «Енергоатому» вдалося отримати понад 1 млрд грн чистого прибутку. Експерти пов’язують це із тим, що компанія отримала у цей період кошти за продану у грудні електроенергію на перше півріччя 2021 року, а 19 березня 2021 року – на 9 місяців.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті