Що таке ESG-дані та як вони зменшують ризики: точка зору інвесторів
Партнерський матеріал

Що таке ESG-дані та як вони зменшують ризики: точка зору інвесторів

Головне з онлайн-зустрічі ESG-інструменти фінансових інституцій

This material is also available in English
Що таке ESG-дані та як вони зменшують ризики: точка зору інвесторів

У 2021 році тренд на відповідальне інвестування продовжує набирати обертів. Екологічні, соціальні та управлінські показники компанії впевнено займають вагоме місце при прийнятті інвестиційних рішень. Зважаючи на ситуацію зі зміною клімату, зростанням бідності на фоні COVID-19 та спадом глобальної економіки представники банківського сектору намагаються максимально убезпечити свої портфелі від високоризикових проектів. У цьому їм допомагає аналіз ESG-даних (екологічних, cоціальних та управлінських).

Саме про цей інструмент розмовляли на онлайн-зустрічі ESG-інструменти фінансових інституцій в рамках Ukrainian Agribusiness Sustainability Webinar Series, спільної ініціативи Нідерландського банку розвитку, FMO та першого міжнародного об’єднання практиків сталості, Асоціації експертів зі сталого розвитку.

Mind – головний медіа-партнер ініціативи.

Патрісія Ніколау

Менеджер з екологічних та соціальних ризиків агробізнесу

Нідерландський банк розвитку, FMO

ЩО ТАКЕ ESG-ДАНІ

ESG-дані – це інформація про екологічні, соціальні та управлінські фактори компанії, що є ключовими для вимірювання сталості та етичного впливу інвестицій у компанію та бізнес. Наприклад, туди входить інформація про те: скільки води споживає компанія, cкільки CO2 викидів продукує, скільки має працівників та чи дотримана гендерна рівність, як виплачується заробітна плата, тощо. Щодо управлінських критеріїв, то йдеться, приміром, про склад ради  директорів, внутрішні заходи з протидії корупції та хабарництва.

Однак, важливо розуміти,  що поверхневий збір цих даних та відображення їх у звітах може й допоможе відповідати місцевим нормативним вимогам, але жодним чином не матиме впливу на навколишнє середовище.

Якщо ви, будучи топ-менеджером компанії, заглибитеся у тему і використаєте ці дані як інструмент управління, він може попередити вас про ризики, та допоможе прийняти рішення при будь-яких неочікуваних поворотах у стратегії компанії.

Більше того, це не менш ефективний рушій соціального іміджу компанії та покращення репутації з можливістю подальшого доступу до інших джерел капіталу: від зелених облігацій  до імпакт-фондів. ESG-дані справді додають цінності, не обмежуйте себе у іхньому зборі.

Емілі Ченнон

Керівник напрямку ESG та сталих інвестицій

Gazelle Finance

ESG-ДАНІ & ПЛАНУВАННЯ

Співпрацю з компаніями ми починаємо з визначення та оцінки ризиків пов’язаних з екологічними та соціальними питаннями, тоді розробляємо план дій для кожної окремої угоди. ESG-дані компанії додають цінності і формують довіру до об’єкта інвестицій.

Проактивне управління показниками ESG допомагає управляти ризиками та створює можливості. Ми розглядаємо ESG-дані з моменту заключення угоди: проводимо скринінг і розглядаємо угоди на етапі концепції, оцінюємо ризики і проводимо категоризацію ESG. Також проводимо всю належну перевірку, яка включає відвідування об’єкту, співбесіди, перегляд документації, перегляд секторних та соціально-екологічних рекомендацій банків.

Ми проходимо всі ці етапи разом із компаніями та переглядаємо плани ESG-дій. Ті, в свою чергу, включені в частину інвестиційної угоди, як гарантія того, що планів буде дотримано. Додатково ми щоквартально відвідуємо об’єкт і відслідковуємо діяльність для того, щоб переконатись, що дії виконуються відповідно до графіку, і у разі виникнення проблем, встигнути допомогти з рішеннями.

Валерій Міхайловський

начальник відділу екологічних та соціальних ризиків

Укргазбанк

ДЕ ESG-ДАНІ МОЖУТЬ БУТИ КОРИСНИМИ

ESG-оцінка є важливою у процесі прийняття рішень, адже допомагає визначити профіль ризику та, як результат, його загальний рівень. Висновки процесу відповідного аудиту та збору даних слід враховувати при структуруванні фінансування у формі звітів, плану дій тощо. Крім того, у разі значних ризиків заходи для їхнього пом'якшення варто проводити до підписання угоди. Якщо виникають ризики, які неможливо мінімізувати, такі угоди відхиляють, оскільки це веде за собою високий рівень ризику для організації, суспільства, та навколишнього середовища.

Процес належної перевірки ESG-діяльності повинен відповідати бізнес-моделі банку та структурі портфеля. Тобто, якщо портфель банку включає багато різних видів діяльності та значну кількість клієнтів, це означає, що процес екологічної та соціальної оцінки повинен охоплювати більшу частину портфеля, для пом’якшення цих ризиків. І задля цього банк встановлює процес, який може охоплювати більшу частину портфеля.

ESG-дані також є частиною моніторингу виконання умов договору. Також мається на увазі моніторинг негативної інформації в медіа, наприклад, ми визначаємо частку портфеля з високим або значним ризиком, і пів року робимо моніторинг  соціально-екологічної інформації у відкритих джерелах.

ESG використовують й для звітування. Часто, фінансові установи Ви вимагають від своїх клієнтів річний звіт, який також може бути інструментом для моніторингу. У цьому звіті компанія повинна повідомити про екологічні та соціальні аспекти діяльності протягом звітного періоду, наприклад, року.

Крім того, дані ESG можна використовувати для звіту про сталий розвиток самого банку, щоб показати ваш підхід, структуру та результати діяльності вашого портфеля третім сторонам.

І останнє, але не менш важливе, дані ESG можуть використовуватися під час комунікації із зацікавленими сторонами.

Аніса Ксітоні

Спеціалістка з екологічних та соціальних питань відділу приватного капіталу

Нідерландський банк розвитку, FMO

Поясню на практиці. Приміром, візьмімо, хімічний чи фармацевтичний проект в Україні. На ранній стадії ми аналізуємо: який вплив зазнають громади, які проблеми існують в ланцюгу постачання, чи існує високий ризик забруднення підземних вод та / або ґрунтів.  Якщо щось із цього має негативні показники, ми одразу запитуємо в компанії: «Чи можна зменшити ці ризики зараз і скільки коштує їхня мінімізація?». Потім ми порівнюємо зібрану інформацію зі здатністю компанії управляти цими ризиками, і розглядаємо впроваджені системи менеджменту, наявність процесів, процедур для управління цими питаннями, та чи є команда з екологічно-соціальних питань та безпеки експлуатації. Чи є взагалі якась команда з питань охорони праці? І, мабуть, найголовніше: чи визначено відповідальне керівництво за розгляд цих проблем і чи буде воно їх вирішувати в процесі виконання умов угоди.

Також ми співпрацюємо із зовнішніми консультантами, переважно місцевими, які краще знають середовище компанії та інші аспекти.

Усю зібрану інформацію ми порівнюємо з нашими соціально-екологічними вимогами, які значною мірою засновані на стандартах діяльності МФК. Потім будь-які прогалини, які ми виявили, усуваємо в плані екологічних та соціальних дій (ESAP), який фактично узгоджується в рамках контракту, коли ми приймаємо рішення інвестувати в проект.

Повертаючись до вищезгаданого прикладу, якщо фінансова інституція виявляє, скажімо, забруднення ґрунту та підземних вод, далі проводиться оцінка потужності, бюджету та зобов’язання компанії. Приймається рішення, чи піддається ситуація контролю, настільки вона критична або, можливо, є доступні технології, і вирішити це не так вже й дорого. З нашого боку це допустимо, і ми включаємо ці пункти в ESAP, і називаємо це «розривом у продуктивності».

Важливість збору інформації з екологічних та соціальних питань на першому етапі належної перевірки, також полягає в тому, що ми не хочемо чекати до останньої хвилини, поки пройде весь процес належної перевірки з інших питань: комерційних, юридичних та ін. Після того, як ці аспекти розглянуті, ми вивчаємо екологічні та соціальні проблеми, а це означає, що значний обсяг часу та потенціалу колег може бути витрачено на угоду, яка буде відхилена з екологічних та соціальних причин через високі ризики.

Нана Бердзенішвілі

ESG-менеджер

Cerberus Frontier

МІФИ У РОБОТІ З ESG-даними

  1. ESG-команду можна зібрати пізніше або взагалі обійтися однією людиною.

Я не раз зіштовхувалася з ситуаціями, коли компанія хотіла розпочати оцінку ESG-показників без мобілізації команди. Ключовим ініціатором цього був менеджер проекту і він, буцімто, мав займатися усім процесом. Але в ESG-проектах так це не працює. Якщо ви хочете отримати повні дані, ви повинні мати команду, куди входитимуть експерти з екологічних, соціальних та управлінських питань, менеджери зі сталого розвитку, охорони праці та інші.

  1. Люди на аутсорсі самі розберуться.

Часто, коли компанія планує розпочати збір даних на місцях, вони передають дослідження на аутсорсинг, і в цьому підході немає нічого поганого. Однак я вже багато разів бачила, що цих людей відправляють на об’єкти без інструкцій. Звичайно, вони досить добре розуміють, який тип даних слід збирати та як це робити, однак вони можуть не знати про наступний крок компанії, наприклад, як вона збирається продовжувати залучення зацікавлених сторін. Якщо компанія не є ініціативною і не дає їм чітких вказівок, вона ризикує створити величезний простір для інтерпретацій. Тоді кожен член дослідницької групи буде говорити про компанію в межах свого розуміння, що може бути не на 100% правильним, оскільки це буде інтерпретація, а не інформація, заснована на фактах. Будьте активними та завжди розкажіть дослідницькій групі про всі заходи, що ви вже зробили та плануєте зробити, з точки зору спілкування із зацікавленими сторонами під час збору інформації.

  1. Збір ESG-даних потребує складних інструментів.

Обговорення у фокус-групах та індивідуальні інтерв'ю – один із ефективних інструментів збору ESG-даних, який не потребує значних витрат чи часу. Не залежно від проекту ESG-дані стосуються громад та інших зацікавлених сторін. Розмовляючи з місцевим рибалкою, мисливцем або збирачем трав, ви можете отримати більше інформації про біорізноманіття, ніж у статтях, написаних про цю територію.

В основі цікавих відкриттів та даних – просте спілкування та взаємодія з людьми.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло