Саміт Байдена та Путіна: як відбуватиметься, про що говоритимуть, чого чекати
Зустріч і переговори триватимуть 4-5 годин, старт сьогодні о 14:00

Зустріч президента США Джо Байдена зі своїм російським колегою Владіміром в Женеві стане однією з найважливіших подій геополітичного театру цього року.
Як повідомляє CNBC, цей саміт буде не першою зустріччю цих двох. Але це стане їх першою зустріччю з того часу, як Байден став президентом США.
Місце зустрічі та порядок денний. Саміт проходитиме на віллі La Grange в Женеві.
Як повідомляє РБК, за планом зустріч буде складатися з трьох частин: бесіда у вузькому колі, потім в розширеному і продовження переговорів після перерви.
Саміт лідерів розпочнеться о 14:00 за Києвом. Путін приїде до Женеви в середу. На віллі La Grange його зустріне президент Швейцарії Гі Пармелен, потім туди прибуде Байден. Після церемонії фотографування і виступу Пармелена почнеться саміт.
За підсумками переговорів, президенти окремо виступлять на пресконференціях. За даними Кремля, саміт триватиме приблизно 4-5 годин.
Очікування. Очікується, що саміт Байдена і Путіна буде мати зовсім інший тон, ніж зустріч, що відбулася в липні 2018 року, між тодішнім президентом Дональдом Трампом і Путіним в Гельсінкі. Трамп наполіг на тому, щоб два лідери зустрілися на початку саміту без присутності будь-яких помічників, що викликало побоювання, що колишній офіцер КДБ «обійде свого американського колегу з флангів».
Зустріч між Байденом і Путіним відбудеться після першої міжнародної поїздки Байдена в якості президента, де він підтвердив союзи з лідерами G-7 і союзниками по НАТО. У штаб-квартирі НАТО Байден повідомив журналістам, що він консультувався з іншими світовими лідерами за кілька днів до зустрічі з Путіним.
Про що говоритимуть. За даними ЗМІ, у вівторок представник Кремля сказав, що ядерна стабільність, зміна клімату та кібербезпека стоять на порядку денному саміту. Проте, помічник наголосив, що не впевнений в можливості досягнення будь-яких домовленостей.
Питання російського опозиціонера Олексія Навального, як очікується, також обговорюватиметься.
Кремль неодноразово заперечував свою причетність до отруєння Навального. Захід, своєю чергою, неодноразово закликав Москву негайно звільнити бранця. Байден попередив у понеділок, що, якщо Навальний помре, перебуваючи під вартою в Росії, відносини Москви з рештою світу ще більше погіршаться.
«Дивіться, такі рішення в цій країні приймає не президент», – відповів Путін.
Очікується, що Байден також висловить стурбованість з приводу серії атак з використанням програм-вимагачів і інших проблем кібербезпеки з Путіним.
Як відомо, минулого місяця група хакерів, відома як DarkSide, підозрювана у зв'язках з російськими злочинцями, почала атаку з використанням програм-вимагачів на Colonial Pipeline, змусивши американську компанію закрити приблизно 5500 миль трубопроводу. Це призвело до припинення подачі палива майже на половину Східного узбережжя і викликало нестачу бензину на південному сході.
Виступаючи після атаки DarkSide, Байден сказав репортерам: «Поки що немає доказів від наших розвідників, що Росія причетна, хоча є докази того, що програма-вимагач знаходиться в Росії, вони несуть певну відповідальність за те, щоб розібратися з цим». Він додав, що обговорить ситуацію з Путіним.
Кремль заперечує всі твердження про причетність до кібератак проти Сполучених Штатів.
У квітні Вашингтон ввів нові санкції проти РФ за порушення прав людини, широкомасштабні кібератаки і спроби вплинути на вибори в США. Адміністрація Байдена також вислала 10 офіційних осіб з дипломатичної місії Росії в США.
Москва відкинула звинувачення США і охарактеризувала останні кроки Білого дому як удар по двостороннім відносинам. У відповідь РФ вислала 10 американських дипломатів з американського посольства в Москві і наклала санкції на вісім високопоставлених чиновників адміністрації США, включаючи директора ФБР Крістофера Рея і директора національної розвідки Авріл Хейнс.
Ще одним «яблуком розбрату» між країни залишається проєкт газопроводу «Північний потік – 2».
Що говорять експерти. Загалом, США і Росії є над чим попрацювати, але експерти мало сподіваються на будь-які «проривні» моменти в переговорах Путіна і Байдена.
Фабріс Потьє, директор зі стратегії Rasmussen Global, сказав CNBC у вівторок, що Байден «не встановив дуже високу планку» до майбутнього саміту.
«Конкретні результати? Я так не думаю, – зауважив Потьє.
Кріс Уїфер, генеральний директор московської консалтингової компанії Macro-Advisory, сказав, що «очікування від будь-якого прориву низькі».
Уїфер зазначив, що в Росії очікували, що США введуть додаткові санкції проти країни, але «є надія, що вони будуть відносно м'якими і несуттєвими для економіки і транснаціональних корпорацій в Росії».
Попри те, що майже не очікується чого-небудь, крім співпраці в стратегічних областях, таких як контроль над ядерною зброєю, Уїфер сказав, що, на його думку, головним позитивним результатом саміту буде те, що Росія виключить США зі свого списку «недружніх »держав.
«Це дозволить повернутися до нормального укомплектування персоналом відповідних посольств і консульств, а також політичних і дипломатичних відносин», – додав Уїфер.
Андрюс Турса, радник Teneo Intelligence по Центральній і Східній Європі, погодився з тим, що, хоча саміт «навряд чи принесе якісь прориви у двосторонніх відносинах ... символічні угоди про відновлення довіри можливі».
Він найбільше очікує, що будуть намічені «рамки для майбутніх зв'язків».
«Саміт, ініційований США, ймовірно, спрямований на відновлення особистих зв'язків між двома президентами і намічування ширших рамок для розвитку двосторонніх відносин під час президентства Байдена», – сказав Турса.
«Стратегічна стабільність – це одна з областей, в якій обидві сторони можуть прагнути до тіснішої співпраці», – додав він.
Турса підкреслив, що обидві сторони згадали теми зміни клімату, кібертероризму, пандемії коронавірусу і різних регіональних конфліктів в якості потенційних тем для обговорення.
«Як і в випадку зі стратегічною стабільністю, не слід очікувати швидкого прориву в жодній з цих областей. Фактично, навіть невеликі кроки по відновленню довіри між двома країнами – такі як пропонований обмін кіберзлочинцями або часткове перезавантаження дипломатичних відносин – будуть успіхом », – додав він.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].