Правління «Нафтогазу» отримало гігантські премії у 2020 році на тлі збитків НАК
Колишній голова компанії Андрій Коболєв торік отримав $12,7 млн компенсації

Вище керівництво НАК «Нафтогаз України» у 2020 році, коли компанія зазнала збитків на суму майже $700 млн, отримувало багатомільйонні бонуси. Колишній голова Андрій Коболєв торік отримав $12,7 млн компенсації. Про це повідомляє видання KyivPost з посиланням на лист Вітренка наглядовій раді «Нафтогазу» від першого липня.
Зазначається, що велика частка отриманих бонусів була частиною 1% винагороди за юридичну перемогу «Нафтогазу» над російським «Газпромом» у 2018 році на суму $5 млрд. Усього «Стокгольмськими преміями» скористалися 40 співробітників компанії.
У своєму листі Вітренко розкритикував небажання розкривати інформацію про зарплати й бонуси топменеджерів за рішенням Коболєва. Сам Коболєв приховував, що отримав у 2020 році компенсацію в розмірі $12,7 млн, як і голова Наглядової ради НАК Клер Споттівуд, яка щорічно отримувала $230 000 зарплати.
У фінансовому звіті «Нафтогазу» за 2020 рік розкривається загальна сума винагороди в розмірі майже $25 млн тільки для 17 вищих посадових осіб, включаючи п'ять членів правління «Нафтогазу». Усі інші представники керівництва компанії приховали цю інформацію.
«Відсутність цієї частини у звіті за 2020 рік негативно позначається на іміджі «Нафтогазу» і створює основу для непотрібних спекуляцій. Ми твердо віримо, що будемо максимально відкриті стосовно минулого, щоб домогтися успіху в майбутньому», – йдеться в листі Коболєва.
Зазначається, що ні Коболєв, ні Споттівуд не погодилися дати коментар журналістам з цього приводу. Однак раніше Споттівуд виступала на захист рішення приховувати окремі суми бонусів і повідомляти тільки сукупні.
Так, Вітренко закликав до більшої прозорості в питанні нарахування бонусів, проте коли справа дійшла до його власних солідних «Стокгольмських премій», які інсайдери «Нафтогазу» оцінили в $16 млн, він не був такий відвертий.
«Моя компенсація була менше ніж $16 млн, але я не можу назвати вам точну цифру. Це буде порушення мого контракту. Мене можуть засудити за це, оскільки я не був членом виконавчої ради, моє винагородження не було публічним і не повинно було бути публічним. Хоча трудові договори є конфіденційними, для членів правління існує вимога публікувати інформацію про винагороду, принаймні, відповідно до вимог для акціонерних товариств», – сказав Вітренко в коментарі виданню.
У своїй публічній декларації про доходи та активи за 2020 рік він вказав $10,4 млн, як компенсацію від «Нафтогазу».
Згідно з документами, Коболєв отримав максимальну суму у 2020 році – $12,7 млн компенсації – по формулі, яка була затверджена Наглядовою радою. Сума бонусів Коболєва, пов'язаних зі Стокгольмом, з урахуванням раніше внесеного платежу, перевищує $20 млн. Його базова зарплата у 2020 році становила $230 000.
Також журналісти вказали суми виплат, які отримали інші представники керівництва «Нафтогазу»:
- Перший заступник голови правління Сергій Перелом отримав $2,3 млн у розмірі компенсації, включаючи базову заробітну плату в розмірі $270 000.
- Головний директор по трансформації «Групи Нафтогаз» і член правління Отто Ватерлендер отримав $2,2 млн компенсації, $322 000 зарплати.
- Головний фінансовий директор «Групи Нафтогаз» і член правління Петрус Стефанус ван Дріель – $1,7 млн компенсації при $270 000 зарплати.
- Директор з правових питань та член правління Ярослав Теклюк – $3,4 млн у загальній сумі компенсації, включаючи $205 000 у якості базової заробітної плати.
28 квітня Кабінет Міністрів звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління НАК «Нафтогаз України» та призначив на його місце колишнього в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка.
Клер Споттісвуд, голова Наглядової ради НАК «Нафтогаз України» ініціювала відсторонення голови правління Юрія Вітренка через припис голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександра Новікова. Досі відсутня інформація, яка офіційно підтверджує підтримку всієї наглядової ради позиції Клер Споттісвуд.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].