Третій енергопакет має бути застосований до всіх газогонів, включно з Nord Stream 2 – Вітренко
Глава НАК сподівається, що через певні перепони «Північний потік – 2» взагалі не буде запущений

Вимоги Третього енергетичного пакета ЄС потрібно застосовувати до всіх газогонів до Європи, включно з «Північним потоком – 2» та українською газотранспортною системою. На цьому наголосив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в ефірі телеканалу «Україна 24», де розповідав про свою участь у перемовинах між президентом Володимиром Зеленським та канцлером Німеччини Ангелою Меркель у Берліні.
«Мені здається, ми багато в чому змогли переконати Меркель, і вона навіть змінила багато в чому свою точку зору на цей проєкт і цю ситуацію. По-перше, вона побачила реальні загрози безпекові, які є для України. Це не питання тільки грошей чи економіки для України, а це питання реальної безпеки», – сказав глава «Нафтогазу».
Також Вітренко зазначив, що сторони домовилися про конкретні кроки, щоб гарантувати безпеку України і захистити економічні інтереси України.
«Ми чітко про це домовилися, і я сподіваюся, що найближчим часом ми побачимо вже реалізацію цих домовленостей. До того як Меркель піде і до того як «Північний потік-2» буде запущений. А я сподіваюсь, що він взагалі не буде запущений», – додав він.
Голова правління НАК «Нафтогаз» звернув увагу на перепони до комерційної експлуатації «Північного потоку – 2».
«Щоб газопровід працював комерційно, потрібно, щоб оператор цього газопроводу був сертифікований за Третім енергопакетом. Це робить німецький регулятор, але у консультаціях з Європейською комісією. І в будь-який момент Європейська комісія і німецький регулятор можуть сказати «вибачайте, ви не виконуєте вимог Третього енергопакета». Вимоги дуже суворі й якщо вони будуть їх застосовувати по суті, а не по формі, цей газогін може ніколи не запрацювати в комерційному режимі», – переконаний Вітренко.
Наприклад, Третій енергопакет не дозволяє одній людині чи групі людей контролювати видобуток, продаж і транспортування газу.
«Всі розуміють, що є одна людина в Росії, яка контролює і видобуток газу, і транспорт газу через цей газогін. І це навіть не Олексій Міллер, це – Владімір Путін», – пояснив Вітренко.
Він також вказав на принцип солідарності стосовно інших країн, який треба враховувати про запуск нових газогонів.
«Нещодавно була велика перемога наших польських колег – і ми долучалися, до речі, до цього позову в Європейському суді, – фактично було захищено принцип, що коли, наприклад, приймаються рішення в Німеччині по відношенню до «Північного потоку – 2» або газопроводів, які поєднуються з ним, то має братися до уваги принцип солідарності, тобто як це впливає на інші країни», – зазначив він.
З цих причин, Третій енергопакет має бути застосований «Газпромом» не тільки до «Північного потоку – 1», «Північного потоку – 2» чи інших газогонів, але й до української труби».
Однак наразі «Газпром» усупереч європейському законодавству не дає іншим компаніям доступу до «входу» в українську ГТС на кордоні з Росією, щоб можна було потім здійснювати транзит газу в Європу.
«Тобто «Газпром» не пускає експортерів з Центральної Азії, не пускає інші компанії російські, не пускає європейські компанії, які б хотіли отримувати газ на кордоні України та Росії, а потім бронювати потужності в Україні і транспортувати Європою. І ми це теж обговорювали з Меркель. Вона прекрасно розуміє: для безпеки України було б набагато краще, якби європейські компанії бронювали потужності української ГТС», – пояснив Вітренко.
На його думку, контракти з європейськими компаніями фактично б відкрили можливість створити консорціум з управління українською ГТС з європейськими і американськими компаніями.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].