Тінь на ринку підакцизної спиртової й тютюнової продукції коштує держбюджету 30 млрд грн – голова ДФС

Тінь на ринку підакцизної спиртової й тютюнової продукції коштує держбюджету 30 млрд грн – голова ДФС

Незаконний випуск тютюнової продукції коштує 12 млрд грн

Тінь на ринку підакцизної спиртової й тютюнової продукції коштує держбюджету 30 млрд грн – голова ДФС
Фото: пресслужба ДФС

Тінь на ринку підакцизної спиртової й тютюнової продукції існує: у грошовому еквіваленті це близько 30 млрд грн державних збитків на рік. Про це в інтерв'ю Mіnd розповів голова Державної фіскальної служби України (ДФС) Вадим Мельник.

«Ми боремося з нею, але шляхом застосування засобів, дозволених законодавством. Та слід не забувати, що ДФС перебуває в стадії ліквідації, і певні функції у нас вже обмежені (зокрема, оперативно-розшукова діяльність). Тобто, ми можемо діяти лише в межах кримінальних проваджень: проводимо обшуки, вилучаємо з незаконного обігу продукцію», – пояснив він.

Голова ДФС зауважив, що незаконний випуск тютюнової продукції – це приблизно 12% і майже 12 млрд грн держзбитків на рік. «У нас є певні кримінальні провадження, зокрема, по одному з крупних виробників у Львівській області й по фабриці у Жовтих Водах (Дніпропетровська область)», – додав він.

Вадим Мельник зауважив, що підозри щодо незаконної діяльності Жовтих Вод є, зараз тривають експертизи.

«Ми вилучаємо продукцію не на самому заводі, а по Україні (товар їхній, з підробленими акцизними марками). Якщо доведемо, що саме на їх обладнанні зроблено контрафактні цигарки, тоді ми арештуємо заводське устаткування й законно позбавимо фабрику ліцензії», – пояснив він.

Голова ДФС зазначив, що виготовлення нелегального спирту становить 30-35% ринку, це дозволяє виробляти незаконну горілку на заводах. На сьогодні відносно п’яти спиртових заводів здійснюються досудові розслідування у кримінальних провадженнях, діяльність 19 спиртзаводів вивчається на предмет наявності ознак кримінальних правопорушень у їхній роботі.

«Проте, наскільки тіньовий ринок алкоголю зменшується внаслідок таких наших дій, сказати не можу. Але ми руйнуємо цей тренд, бо ціна на спирт стрибає. Якщо підвищується, значить, ДФС працює більш ефективно. Тобто попит є, а пропозицію ми «вбиваємо»», – пояснив він. 

Раніше повідомлялося, що Кабінет Міністрів ухвалив проєкт розпорядження про аудит до 25 серпня матеріально-технічних ресурсів, озброєння та спеціальних засобів Державної фіскальної служби (ДФС), яку мають ліквідувати й створити новий орган – Бюро економічної безпеки (БЕБ). 

12 травня уряд затвердив рішення про створення БЕБ, яке отримає статус центрального органу виконавчої влади й буде займатися усіма злочинами у сфері економіки.

Кабмін підпорядкував Бюро економічної безпеки Мінфіну, всупереч рішенню Ради. Це може спричинити політичний тиск на діяльність бюро.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті