Обмеження місць продажу алкоголю й тютюну призведе до зростання цін на продукції – ЄБА

Обмеження місць продажу алкоголю й тютюну призведе до зростання цін на продукції – ЄБА

Асоціація звернулася до нардепів з проханням сприяти відхиленню такої законодавчої ініціативи

Обмеження місць продажу алкоголю й тютюну призведе до зростання цін на продукції – ЄБА
Фото: pixabay.com

Спроби обмежити місця продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів створять додаткове фінансове обтяження для бізнесу та можуть призвести до зростання цін на продукцію. Про це повідомляє пресслужба Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Асоціація звернулася до народних депутатів з проханням сприяти відхиленню Верховною Радою законопроєкту №5805, який, зокрема, передбачає заборону продажу алкоголю та тютюну в приміщеннях торговельних організацій, які продають харчові продукти, товари для дітей та спортивні товари.

В ЄБА пояснюють, що для обладнання окремих торгових точок для продажу алкоголю та тютюну бізнесу необхідно буде залучити капітальні інвестиції, через що можуть зрости ціни на легальну продукцію та збільшиться ціновий розрив між контрафактними та легальними товарами. До того ж кількість офіційних точок продажу може суттєво скоротитися, а подекуди зовсім зникнути, що спонукатиме до споживання контрафакту.

«Питання викликають і терміни втілення запропонованих змін. Передбачено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Оскільки створити місце торгівлі за один день фізично неможливо, це на тривалий час зупинить продаж алкогольних та тютюнових виробів в Україні», – додають в асоціації.

Експерти ЄБА переконані, що такі зміни можуть обмежити конкуренцію на ринку та спонукати до утворення «алкогольних монополій», надмірне зростання цін на таку продукцію та невиправдані фінансові збитки. Зазначається, що в більшості країн ЄС, подібний досвід обмеження торгівлі алкоголем та тютюновими виробами відсутній. На додачу, законопроєктом не передбачено окремих норм щодо регулювання продажу алкогольних і тютюнових виробів у місцях громадського харчування.

«Спільнота Асоціації поділяє прагнення мінімізувати негативний вплив на здоров’я населення від зловживання алкоголем і курінням. Однак запропонований спосіб є вибірковим і непослідовним. Ми також не побачили в контексті даного законопроєкту будь-якого аналізу правозастосовної практики та статистичних даних, який би свідчив про неефективність і недостатність діючих обмежень і заборон щодо реалізації алкогольної продукції та тютюнових виробів», – наголошує заступниця  директора з представництва інтересів компаній-членів ЄБА Світлана Михайловська.

За її словами, у законопроєкті також не врахована оцінка фінансово-економічних наслідків введення таких змін для бізнесу та держави, наприклад, втрати бюджету від зменшення кількості ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими та алкогольними виробами.

Тому експерти ЄБА вважають, що в боротьбі за зменшення споживання алкоголю та тютюну держава має залучати комплексні методи, а не лише обмежувати продаж такої продукції. Зокрема, це варто робити через належне інформування споживачів про ризики, пов’язані із вживанням алкогольних напоїв і тютюнових виробів, розбудову необхідної інфраструктури для підтримки здорового способу життя населення тощо.

Нагадаємо: голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник в інтерв'ю Mind розповів, що тінь на ринку підакцизної спиртової й тютюнової продукції коштує держбюджету 30 млрд грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті