У Франції назвали розрив $66-мільярдного контракту з Австралією «ударом в спину»

У Франції назвали розрив $66-мільярдного контракту з Австралією «ударом в спину»

Франція відкликає послів із США та Австралії

У Франції назвали розрив $66-мільярдного контракту з Австралією «ударом в спину»
фото Pixaby

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан відкличе в Париж для консультацій послів із США та Австралії. Про це повідомляє прес-служба французького МЗС, на яку посилається РБК.

Як зазначається, міністр МЗС вирішив відкликати послів на прохання президента країни Еммануеля Макрона.

Причиною стало створення нового альянсу між США, Австралією і Великобританією в сфері безпеки і оборони в Індо-Тихоокеанському регіоні. Через цю угоду Австралія розірвала контракт з Францією на поставки підводних човнів.

«Відмова від проекту підводних човнів океанського класу, який Австралія з Францією вели з 2016 року, і оголошення про нове партнерство з США в сфері військово-морських сил із суб'ядерними двигунами є неприйнятною поведінкою для союзників і партнерів», – йдеться в заяві МЗС країни.

15 вересня США, Великобританія і Австралія оголосили про початок тісної співпраці в сфері безпеки і оборони в Індо-Тихоокеанському регіоні. Держави протягом наступних 18 місяців будуть працювати разом, «щоб визначити найкращий шлях для досягнення цієї мети». Партнерство, яке отримало назву AUKUS (Australia, United Kingdom, United States), направлено на протидію Китаю в військово-технологічній сфері. Однією з перших ініціатив нових союзників стане будівництво австралійського атомного підводного флоту.

Через цю угоду австралійці розірвали рекордний контракт на $66 млрд з Францією, який передбачав поставки 12 підводних човнів Канберрі. Цей крок викликав невдоволення Парижа, Ле Дріан назвав його «ударом в спину».

«Це удар в спину, – заявив Ле Дріан. – Це одностороннє, жорстоке, непередбачуване рішення дуже схоже на те, що робив пан Трамп».

Він додав, що Франція і Австралія встановили довірчі відносини, проте «цю довіру було зраджено». Ле Дріан висловив «велику гіркоту» з приводу рішення Канберри про розрив контракту.

Міністр підкреслив, що особисто зі своїми співробітниками вів переговори про будівництво підводних човнів з 2014 по 2016 рік (у той час Ле Дріан займав пост міністра оборони Франції). За словами глави МЗС, перший підводний човен, побудований французькою компанією  Naval Group для Австралії, мали поставити в 2023 році.

Загалом контракт передбачав будівництво 12 підводних човнів. Він повинен був стати найдорожчим в історії ВМФ Австралії, його вартість становила $66 млрд. Французькі ЗМІ називали його «контрактом століття».

Більше про підводні камені нового «антикитайського» союзу AUKUS – в матеріалі Mind «Європа за бортом: чим поганий «субмаринний» альянс США, Австралії та Британії».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті