«Укрексімбанк» видав кредит особі, яка має бізнес і сплачує податки в ОРДЛО – «Схеми»

«Укрексімбанк» видав кредит особі, яка має бізнес і сплачує податки в ОРДЛО – «Схеми»

Гроші видали під заставу проблемного активу

«Укрексімбанк» видав кредит особі, яка має бізнес і сплачує податки в ОРДЛО – «Схеми»
Фото: УНІАН

«Схеми» оприлюднили розслідування стосовно державного «Укрексімбанку», в приміщенні якого нещодавно напали на знімальну групу програми.

Держбанк у квітні 2021 року видав кредит у $60 млн двом фірмам бізнесмена Сергія Брюховецького. Журналісти з'ясували, що інша його компанія «Спец-реммаш» провадить діяльність в ОРДО, а саме в тимчасово окупованій Горлівці.

Як і до окупації Росією частини території Донецької та Луганської областей, фірма ремонтує обладнання для місцевих шахт. У компанії Брюховецького послуги замовляють, наприклад, «Шахта Комсомолець Донбасу», «Макіїввугілля», «Торезантрацит», «Шахта імені О.Ф. Засядька» – всі перелічені підприємства перебувають під прямим контролем угруповання «ДНР».

«Схеми» зазначають, що «Спец-реммаш» тільки за 2020 рік заробила понад п'ять млн рублів (на той час – близько двох млн грн). Крім цього, за сім місяців 2021 року компанія сплатила до так званого бюджету окупаційної адміністрації щонайменше 3,5 млн рублів (приблизно 1,4 млн грн).

Крім цього, як гарантію повернення багатомільйонного кредиту, банк узяв столичний ТРЦ SkyMall – проблемний актив, за який роками точаться судові суперечки, який є об'єктом кримінальних проваджень і боротьба за який ведеться у декількох юрисдикціях.

«Вже сама наявність такого публічного підсвітлення цього конфлікту і конфлікту з попереднім інвестором мала би насторожити кредитний комітет щодо ліквідності такого активу у заставу», – каже експертка Центру протидії корупції Тетяна Шевчук.

При цьому, суть кредиту, виданого «Укрексімбанком» як раз і полягала в тому, щоб профінансувати компаніям Брюховецького покупку київського ТРЦ. Цей механізм викладений у кредитному договорі обсягом у понад 100 сторінок, який є у розпорядженні «Схем».

Зазначається, що журналісти намагалися взяти коментар у Брюховецького, проте він так і не вийшов на зв'язок.

Раніше т.в.о. голови правління «Укрексімбанку» Сергій Єрмаков заявив, що кредитну угоду з компаніями Брюховецького перевіряли українські та британські юристи та дали на неї згоду. Сам бізнесмен, за словами Єрмакова, на момент ухвалення угоди фактично проживав у Києві як внутрішньо переміщена особа за дійсною посвідкою.

Нагадаємо: під час запису інтерв’ю із головою правління «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером на журналістів «Схем» скоїли напад. Відео з нападом працівників «Укрексімбанку» на знімальну групу «Схем» згодом відновили.

Уранці 6 жовтня Мецгер склав повноваження голови правління «Укрексімбанку» на час розслідування після нападу на журналістів, заявивши, що його «надмірно емоційна реакція та нестримана поведінка стосовно журналістів не мають виправдання». Наглядова рада «Укрексімбанку» призначила Сергія Єрмакова тимчасовим головою правління.

7 жовтня Мецгеру вручили підозру.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті