Кінець епохи: чому Білл Гейтс вибув із трійки найбагатших людей світу

Кінець епохи: чому Білл Гейтс вибув із трійки найбагатших людей світу

Ще у 1987-му стрімке зростання котирувань акцій його компанії зробило його наймолодшим у світі мільярдером

Кінець епохи: чому Білл Гейтс вибув із трійки найбагатших людей світу
Twitter @BillGates

Білл Гейтс десятки років займав перше місце в списку найбагатших людей світу. Цей час добігає кінця, пише Forbes. Вперше з 1991 року співзасновник Microsoft більше не №1 і не №2 в щорічному рейтингу Forbes 400, що об'єднує найбагатших людей США.

За останній рік статки Гейтса збільшилися на $23 млрд і тепер оцінюються в $134 млрд. Але цього мало, щоб він міг наздогнати засновника Amazon Джеффа Безоса, гендиректора Tesla Ілона Маска або Марка Цукерберга з Facebook, чиї капітали б'ють рекорди завдяки зростанню акцій їхніх компаній.

У новому рейтингу Гейтс посів четверте місце, пропустивши вперед цю трійцю.

Непередбачуваність фондового ринку – не єдина причина, чому Гейтс позбувся другого місця в списку, яке займав ще минулого року. Істотна частина його капіталу – щонайменше, $5,7 млрд у формі акцій публічних компаній – перейшла його колишній дружині Мелінді Френч Гейтс після того, як в травні вони оголосили про розлучення. Якби його шлюб і статки вціліли, то в цьому році Гейтс був би багатшим Цукерберга і займав би третє місце, вказує видання.

Майже чверть капіталу Гейтса припадає на його частку в Microsoft. Мільярдерові належить 1,3% компанії. Цей пакет коштував $31 млрд станом на 3 вересня, коли Forbes зафіксував розміри статків бізнесменів для рейтингу.

Гейтсу також належить інвестиційна компанія Cascade Investment LLC, величезний маєток під назвою Xanadu вартістю $143 млн в Медині, штат Вашингтон. Через Cascade Гейтс володіє контрольним пакетом мережі Four Seasons, часткою 14% в автодилерів AutoNation, акціями переробника відходів Republic Services, виробника тракторів Deere & Co., Canadian National Railway та іншими активами.

Коли Білл Гейтс вперше з'явився в американському рейтингу Forbes в 1986 році, Microsoft вийшла на біржу, а 45% акцій компанії, що належали Гейтсу, коштували $315 млн. У 1987-му стрімке зростання котирувань дозволило йому стати наймолодшим у світі мільярдером. У 31 рік він володів статком у $1,25 млрд.

Відтоді він рухався тільки вгору. У 1990 році виручка Microsoft вперше перевищила $1 млрд. Компанія стала найбільшим на той момент постачальником програмного забезпечення. У 1991 році Гейтс злетів з 16-го на друге місце в рейтингу найбагатших американців – його активи досягли $4,8 млрд. Рік по тому, в 1992 році, він став найбагатшою людиною Америки зі статком у $6,3 млрд.

У 2000 році Гейтс залишив посаду гендиректора Microsoft. Він, як і раніше, займав перший рядок в американському рейтингу Forbes, але його капітал вперше скоротився. Акції Microsoft впали через крах доткомів і звинувачень в порушенні антимонопольного законодавства з боку американської влади. Крім того, у 2000 році Гейтс передав акції вартістю $20 млрд Фонду Білла і Мелінди Гейтс.

Аж до 2017 року Гейтс залишався найбагатшою людиною в Америці, хоча і віддавав значні суми своєму фонду, який став найбільшою благодійною організацією в світі. Давній друг Гейтса Уоррен Баффет ненадовго обігнав його навесні 2008 року, проте Гейтс повернув собі перше місце. Загалом з 1994 по 2020 рік Білл і Мелінда Гейтс пожертвували своєму фонду $36,8 млрд – переважно у формі акцій Microsoft.

У рейтингу 2018 року Гейтс опинився на другому місці – вперше його обігнав Джефф Безос. Наприкінці 2020 року Гейтса випередив Ілон Маск – завдяки неймовірному зростанню акцій Tesla. У серпні Гейтс вперше поступився Марку Цукербергу – багато в чому через передачу акцій колишній дружині.

Але рейтинги мільярдерів непостійні. Після того, як був опублікований список найбагатших американців 2021 року, стався збій в роботі Facebook, а потім фондові ринки сколихнуло розслідування впливу Facebook на психологічне здоров'я підлітків, що призвело до падіння акцій компанії. Це повернуло Гейтса в трійку списку найбагатших людей Америки.

Нагадаємо, Білл Гейтс став власником мережі готелів Four Seasons.

Також повідомлялося, що Білл Гейтс переконав 7 світових гігантів інвестувати в його екологічний проект.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті