Рівень тіньової економіки залишився незмінним у першому півріччі – Мінекономіки

Рівень тіньової економіки залишився незмінним у першому півріччі – Мінекономіки

«Тінь» досягла 31% ВВП

Рівень тіньової економіки залишився незмінним у першому півріччі – Мінекономіки
Фото: УНІАН

Рівень тіньової економіки залишився незмінним у першому півріччі 2021 року проти аналогічного періоду минулого року – він становить 31% ВВП. Про це йдеться в аналітичній записці «Тіньова економіка. Загальні тенденції», опублікованій на сайті Міністерства економіки.

При цьому, за розрахунками відомства, два з чотирьох методів оцінки рівня «тіні» зафіксували її зростання протягом цього періоду: електричний метод – на 2 п. п. – до 28% ВВП, монетарний – на 2 п. п., до 33% ВВП.

Водночас метод «витрати населення – роздрібний товарообіг і послуги» показав зниження рівня тіньової економіки на 2 п.п. – до 23%, а метод збитковості підприємств – на 10 п. п., до 22% ВВП.

«Незмінність у рівні тіньової економіки свідчить про пристосування суб'єктів господарювання до діяльності в умовах перманентних обмежень та реалізацію гіпотези про вироблення ними нових каналів тіньової діяльності (які охоплюються існуючими методами оцінки рівня тіньової економіки лише частково)», – пояснюють у Мінекономіки.

Зазначається, що наразі головною причиною збереження високого рівня тіньової економіки є природне бажання суб'єктів господарювання не допустити втрати активів в умовах коронакризи.

У міністерстві додали, що тенденція до зростання тінізації економіки формується насамперед в умовах несприятливого інвестиційного та бізнес-клімату в країні. Натомість позитивні очікування щодо умов ділової активності, а також результатів реформ, проведених урядом, стимулюють населення та компанії до розширення діяльності в легальному секторі.

При цьому створення сприятливих умов та ефективного інституційного середовища гальмується неподоланими системними чинниками. Серед них Мінекономіки виділило низький рівень захисту прав власності, зокрема інтелектуальної, низький рівень ліквідності фондового ринку, недосконалість судової системи, високий рівень корупції та наявність непідконтрольних територій.

Нагадаємо: рівень тіньової економіки в Україні у 2020 році становив 30% від обсягу офіційного ВВП, тоді як у 2019 році цей показник склав 27% від ВВП.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло