Справа MH17, слухання по суті: обвинувачені мали намір збити український літак, а не «Боїнг»

Справа MH17, слухання по суті: обвинувачені мали намір збити український літак, а не «Боїнг»

Особистості свідків у судовому процесі довелося приховати через загрозу їх безпеці

Справа MH17, слухання по суті: обвинувачені мали намір збити український літак, а не «Боїнг»
фото DR

У Нідерландах на суді у справі про збиття малайзійського пасажирського «Боїнга» над непідконтрольною Україні територією 17 липня 2014 року, сторона звинувачення у понеділок розпочала виступ по суті, передає Голос Америки.

Очікується, що обвинувачення представлятиме свої аргументи протягом трьох днів. У середу 22 грудня воно має повідомити суд, якого покарання вимагає для чотирьох обвинувачених у причетності до збиття літака. Це колишній командувач сепаратистів Донбасу Ігор Стрєлков (Гіркін), і троє його колишніх підлеглих – двоє громадян Росії та громадянин України. Нікого з них у суді немає, їх судять заочно.

Слідство в понеділок знову представляє докази того, що «Боїнг» був збитий із контрольованої сепаратистами території з установки «Бук», яка раніше була доставлена з Росії і належала російським військовим. Крім свідчень, серед доказів – аудіозаписи телефонних переговорів обвинувачених, протоколи досліджень уламків «Боїнга», фото- та відеосвідчення, у тому числі задокументовані переміщення «Бука».

Хто саме наказав стріляти і безпосередньо здійснював це – поки не встановлено. За словами обвинувача, підсудні Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко «самі не натиснули кнопку, але запросили, отримали та застосували «Бук» у власних військових цілях і при цьому збили MH17».

Як заявила сторона звинувачення, вона виходить з того, що обвинувачені, мабуть, мали намір збити український військовий літак, а не пасажирський «Боїнг». Це, однак, не змінює суті звинувачень, зокрема в умисному вбивстві 298 людей, які були на борту «Боїнга».

Звинувачення наголошує, що підсудні не брали участь у міжнародному конфлікті як військовослужбовці і не дотримувалися законів ведення війни, тому до них не можна ставитися як до легітимних учасників воєнних дій (комбатантів).

Сторона звинувачення також звинуватила Росію у веденні дезінформаційної кампанії та повідомила про те, що особистості свідків довелося приховати через побоювання за їхню безпеку, пов'язаних, зокрема, з діяльністю російських спецслужб. Відзначено, що Росія недостатньо співпрацювала зі слідством і судом. Тим не менш, до матеріалів справи долучено відповіді російської влади на запити, показання виробників озброєння та показання свідків, у тому числі і такі, що не збігаються з висновками слідства.

Після виступу прокурора суд, як очікується, оголосить перерву до березня 2022 року, коли виступатиме захист підсудного Олега Пулатова, єдиного, кого в суді захищають адвокати. Після цього відбудуться дебати. За попередніми даними, суд, залежно від того, чи вони затягнуться, зможе оголосити вердикт 22 вересня, 17 листопада або 15 грудня 2022 року. Розпочався судовий процес у березні 2020 року.

«Боїнг» був збитий у розпал боїв між українськими військовими та сепаратистами, що підтримуються Росією. Із записів у соцмережах у день катастрофи видно, що в перші хвилини після неї сепаратисти раділи з того, що їм вдалося збити літак. Вони тоді писали, що це український військовий літак. Згодом частину цих записів було видалено.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло