Рецесія і перебої в поставках: FT оцінила наслідки для економіки Європи антиросійських санкцій
Мир набагато кращий за будь-яку війну з економічного погляду, вважають в Брюсселі

Якщо проти Росії будуть впроваджені жорсткі санкції через військове вторгнення в Україну, то від цих санкцій може постраждати й економіка Євросоюзу, пише Financial Times, на яке посилається Forbes.
Зокрема, експерти вважають, що європейські країни не так добре готові до можливого розвитку подій, як Росія, стратегія якої вже давно «спрямована на те, щоб країна могла витримати будь-які санкції».
Головним економічним козирем Росії у відповідь на санкції видання називає скорочення поставок газу в Європу. Однак це далеко не єдиний важіль, який може використовувати Москва, зазначає FT.
Нові санкції порушать торгові зв'язки, посилять інфляційний тиск та обмежать активність широкого кола підприємств регіону: від постачальників технологій та фінансового сектору до експортерів та виробників, які залежать від постачання сировини, зазначає FT.
Минулого тижня глава Європейського центробанку Крістін Лагард заявила, що матеріалізація геополітичних ризиків, безумовно, позначилася б на цінах на енергоносії, але також вплине на економічне зростання внаслідок скорочення доходів. «Мир набагато кращий за будь-яку війну з економічного погляду», – додала вона.
Росія є найбільшим постачальником енергоносіїв до Євросоюзу: на її поставки припадає близько 40% імпорту природного газу та майже третина імпорту сирої нафти, зазначає видання.
«Правда в тому, що в Європі немає заміни російському газу», – заявив FT старший аналітик з нафти та газу BCS Global Markets Рональд Сміт.
Головний економіст Capital Economics Ендрю Кеннінгем вважає, що у разі конфлікту Росії та України ціни на природний газ у Європі легко можуть злетіти до піку 180 євро за МВт/год. Такий розвиток подій може «підштовхнути економіку до рецесії», вважає він.
Крім того, ще одним ударом по європейській економіці може стати руйнація спільних підприємств нафтових гігантів BP, Total і Shell у Росії у разі запровадження нових санкцій та порушення поставок металу, пише Financial Times. Росія постачає близько 40% паладію, який необхідний в автомобілебудуванні, і близько 30% титану, що використовується в аерокосмічній промисловості: зокрема, його використовують Airbus та Boeing.
Можливе відключення Росії від міжнародних платіжних систем або обмеження доступу до долара також вдарить і по контрагентах країни в Європі. Росія є п'ятим за величиною експортним ринком для ЄС, на її частку в 2020 припадало 4% експорту товарів.
ЄЦБ також попередив про ризики для банків, зазначає FT. Зокрема, йдеться про великі суми на рахунках російських юросіб у європейських банках, які можуть бути заморожені. При цьому разом російські компанії заборгували банкам Євросоюзу близько $60 млрд – ця сума майже вчетверо більша, ніж їхній борг перед американськими банками, уточнює газета.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].