«Росія вторглася в Україну»: Reuters – про головне на цей час
Рада безпеки ООН обговорить резолюцію щодо цієї ситуації в четвер

Подаємо переклад ключових інформаційних матеріалів від західних видань, які висвітлюють напад Росії на Україні.
Російські війська вторглися в Україну суходолом, повітрям і морем у четвер, що стало найбільшим нападом однієї держави на іншу в Європі з часів Другої світової війни, пише Reuters.
Російські ракети обрушилися на українські міста, влада України повідомила, що колони військ перебралися через її кордони до східних районів Чернігівської, Харківської та Луганської областей. Російські війська також висадилися морем у портових містах Одесі та Маріуполі на півдні.
Вибухи пролунали перед світанком у Києві, місті з населенням 3 млн людей. Гриміла стрілянина, вили сирени, а шосе, що веде з міста, було забите машинами жителів, які покидали місто.
Чорний дим піднявся над штабом військової розвідки України після вибуху в Києві близько полудня.
Росія напала на Україну після тижнів безплідних дипломатичних зусиль західних лідерів щодо запобігання війні, реалізуючи їх найгірші побоювання з приводу амбіцій президента Росії Путіна.
«Росія вранці віроломно напала на нашу державу, як це зробила нацистська Німеччина у роки Другої світової війни, – написав президент України Володимир Зеленський. – На сьогодні наші країни перебувають по різні боки світової історії. Росія стала на шлях зла, а Україна захищається і не відмовиться від своєї свободи, хоч би що думала Москва».
Він закликав українців захищати країну на вулицях її міст і сказав, що кожному, хто готовий битися, дадуть зброю. Він також закликав росіян вийти на вулиці на знак протесту проти дій свого уряду.
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель сказав: «Це одні з найпохмуріших годин у Європі з часів Другої світової війни».
Мешканка другого за величиною міста України Харкова, найближчого великого міста до кордону з Росією, розповіла, що вікна у багатоквартирних будинках трясуться від постійних вибухів.
Біля Маріуполя, неподалік лінії фронту, що утримується проросійськими сепаратистами, клуби диму валять від пожежі в лісі, що постраждав від російських бомбардувань.
Українська бронетанкова колона рушила дорогою в напрямку лінії фронту, солдати посміхалися і показували переможні знаки проїжджаючим автомобілям, які на знак підтримки сигналили.
У прилеглих містах Мангуш та Бердянськ люди стоять в чергах до за готівкою та бензином. Мирні жителі Маріуполя пакують сумки.
«Ми збираємося втекти», – сказала одна жінка.
Перші повідомлення про жертв не підтвердилися. Україна повідомила про вісім загиблих внаслідок російських обстрілів та трьох загиблих прикордонників на півдні Херсонщини.
Українські військові заявили, що знищили чотири російські танки на дорозі під Харковом, убили 50 військовослужбовців біля міста в Луганській області та збили шість російських бойових літаків на сході.
Росія спростувала повідомлення про знищення її літаків чи бронетехніки. Проросійські сепаратисти заявили, що збили два українські літаки.
У переданому по телебаченню оголошенні війни в ранкові години Путін сказав, що наказав провести «спеціальну військову операцію» для захисту людей, у тому числі російських громадян, які зазнали «геноциду» в Україні – звинувачення, яке Захід називає абсурдною пропагандою.
«І для цього ми будемо добиватися демілітаризації та денацифікації України, – сказав Путін. – Росія не може почуватися в безпеці, розвиватися та існувати при постійній загрозі, що надходить з боку території сучасної України... Вся відповідальність за кровопролиття буде на совісті правлячого режиму в Україні».
Президент США Джо Байден сказав, що він молиться з народом України, «який страждає від неспровокованого та невиправданого нападу». Він та інші західні лідери пообіцяли у відповідь найжорсткіші санкції.
«Тільки Росія несе відповідальність за смерть і руйнування, які принесе цей напад, і Сполучені Штати, їхні союзники та партнери дадуть відповідь єдиним і рішучим чином», – сказав Байден.
Перспектива війни та санкцій, що підривають енергетичні та товарні ринки, становить загрозу для світової економіки, що ледь оговталася від пандемії. Прибутковість акцій та облігацій впала, а долар та золото злетіли. Нафта марки Brent подорожчала до понад $100 за барель.
Україна, демократична країна з населенням 44 млн людей і більш ніж 1000-річною історією, є найбільшою країною Європи за площею після Росії. Вона переважною більшістю голосів проголосувала за незалежність після розпаду Радянського Союзу і прагне вступити до НАТО та Євросоюзу, але ці прагнення дуже розлютили Москву.
Путін, який місяцями заперечував, що планував вторгнення, назвав Україну штучним утворенням, вирізаним із Росії.
Через три години після оголошення Путіним війни міністерство оборони Росії заявило, що воно вивело з ладу військову інфраструктуру на українських авіабазах і порушило систему протиповітряної оборони.
Раніше українські ЗМІ повідомляли, що на ракетні удари зазнали військові командні пункти в Києві та Харкові, а російські війська висадилися в Одесі та Маріуполі. Пізніше кореспондент Reuters почув три гучні вибухи в Маріуполі.
Росія оголосила про припинення судноплавства в Азовському морі, оскільки вона контролює Керченську протоку, яка веде в море, де є порти України, включаючи Маріуполь. Україна звернулася до Туреччини з проханням не пропускати російських кораблів до проток, що сполучають Чорне море із Середземним.
Рух транспорту з міста у бік польського кордону був утруднений. Західні країни приготувалися до можливості втечі сотень тисяч українців від штурму.
До середини ранку рух на чотирисмуговій головній дорозі, що веде до Львова, було зупинено. За словами свідків Reuters, автомобілі розтягнулися на десятки кілометрів.
Оксана, що застрягла в пробці зі своєю трирічною дочкою на задньому сидінні, сказала, що тікає, «бо почалася війна. Путін напав на нас». «Ми боїмося бомбардувань, – сказала вона. – Це так страшно».
Світові лідери висловили майже загальне обурення вторгненням, крім Китаю, який три тижні тому підписав договір про дружбу з Росією. Пекін повторив заклик всім сторонам виявляти стриманість і відкинув опис дій Росії як вторгнення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].