Reuters: Як притягнути Путіна до кримінальної відповідальності за військові злочини в Україні?

Reuters: Як притягнути Путіна до кримінальної відповідальності за військові злочини в Україні?

Експерти підняли питання про створення окремого трибуналу для розгляду потенційних військових злочинів в Україні

Reuters: Як притягнути Путіна до кримінальної відповідальності за військові злочини в Україні?
фото DR

Президент США Джо Байден публічно назвав президента росії владі міра путіна військовим злочинцем, але експерти з правових питань заявили, що судове переслідування путіна чи інших російських лідерів зіткнеться зі значними перешкодами і може тривати роки, пише Reuters.

Як визначається військовий злочин?

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі визначає військові злочини як «серйозні порушення» Женевських конвенцій, укладених після Другої світової війни – угод, у яких викладаються міжнародні гуманітарні закони, які слід виконувати у воєнний час. Порушення включають навмисне завдання ударів по цивільному населенню і атака на військові об'єкти, де втрати серед цивільного населення були б «надмірними».

Україна та її західні союзники звинувачують російські сили у нападах на мирних жителів.

СРСР ратифікував Женевську конвенцію у 1954 році. росія у 2019 році відкликала своє визнання одного з протоколів, але залишається учасником решти угод. Міжнародний кримінальний суд (МКС), утворений у 2002 році, відрізняється від Міжнародного Суду, органу ООН, який розглядає конфлікти між державами.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив цього місяця, що розпочав розслідування можливих військових злочинів в Україні.

Ні росія, ні Україна не є членами МКС і Москва не визнає цей трибунал. Але Україна дала згоду на розслідування ймовірних звірств на її території, починаючи з анексії Криму росією у 2014 році.

росія може ухвалити рішення не співпрацювати з МКС, і будь-який судовий процес буде відкладено до арешту обвинуваченого.

«Це не завадить міжнародному суду продовжити судове переслідування та видати ордер на арешт», – сказала професор права Американського університету Ребекка Гамільтон.

Якими мають бути докази?

МКС видасть ордер на арешт, якщо прокуратура зможе довести «розумні підстави вважати», що військові злочини було скоєно. На думку експертів, для винесення обвинувального вироку прокурору необхідно довести провину підсудного без сумнівів.

Більшість обвинувачень потрібує доказів наміру. Один із способів зробити це – показати прокурору відсутність військових цілей у районі нападу й те, що це не було нещасним випадком.

«Якщо це відбувається знову і знову, і стратегія, очевидно, полягає в тому, щоб націлюватися на цивільних осіб у міських районах, то це може бути дуже переконливим доказом наміру», – сказав Алекс Уайтінг, професор Гарвардський школи права.

Кому можна пред’явити звинувачення?

За словами експертів, суб’єктами розслідування військових злочинів можуть бути солдати, командири та глави держав.

Прокурор може надати докази того, що путін або інший державний лідер скоїв військовий злочин, безпосередньо віддавши наказ про незаконний напад, або знав про скоєння злочинів і не запобіг цьому.

Астрід Райзінгер Корачіні, викладач кафедри міжнародного права Віденського університету, сказала, що перед командою МКС стоїть завдання надати докази, що пов'язують злочини на місцях із наказами вищих керівників.

«І чим вище це йде, тим важче стає», – сказала вона.

Чому складно засудити за військові злочини?

Юристи заявили, що вибухи в Маріуполі у пологовому будинку та театрі, де переховувалися діти, схоже, підпадають під визначення військових злочинів. Але добитися засудження може бути складно.

На додачу до вищезгаданих проблем – доведення злочинного умислу і безпосередній зв'язок лідерів з конкретними нападами, – прокурорам може бути нелегко отримати докази, включаючи свідчення осіб, які можуть бути залякані або іншим чином не хочуть висловлюватися.

У випадку з Україною прокурори МКС вивчать загальнодоступні відео- та фотодокази.

«Це в жодному разі не швидкий процес. Але той факт, що все вже рухається, є справді сильною ознакою», – сказав Гамільтон.

Притягнення обвинувачених до суду також може бути ускладненим. Москва швидше за все відмовиться виконувати ордери на арешт. МКС має відстежувати потенційних обвинувачених, щоб дізнатися, чи виїжджають вони до країн, де їх можуть заарештувати.

Чи є прецеденти?

З моменту створення МКС він розглянув 30 справ. Судді МКС засудили п'ятьох людей за військові злочини, злочини проти людяності та геноцид і виправдали ще чотирьох. Конголезького воєначальника Томаса Лубанга Дьїло було засуджено у 2012 році.

Суд видав ордери на арешт кількох обвинувачених, які залишаються на волі, у тому числі Джозефа Коні, лідера групи ополченців Армії опору Бога в Уганді.

У 1993 році ООН створила окремий Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії для розслідування ймовірних злочинів, що мали місце під час Балканських воєн. Цей суд, який закрився у 2017 році, виніс 161 обвинувальний акт та засудив 90 осіб.

Колишнього президента Ліберії Чарльза Тейлора було засуджено спеціальним судом ООН.

Експерти з правових питань запропонували створення окремого трибуналу для розгляду потенційних військових злочинів в Україні, що може бути зроблено через ООН або угоду.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло