Путін готує наступ на схід України. Аналітики про те, як може розвиватись ця фаза війни
Особливе занепокоєння висловлюють щодо Слов'янська та Краматорська

У розв'язаній в Україні війні Кремль передислоковує сили на схід у спробі взяти під контроль регіон Донбасу.
Аналітики розглядають зміну підходу росії як мовчазне визнання невдачі: саме запеклий опір українських сил не дозволив путіну швидко захопити великі міста і повалити уряд.
На думку аналітиків, наступний етап війни, ймовірно, призведе до небезпечного глухого кута в спробах вищого командування російської армії встановити повний контроль над Донецькою та Луганською областями, пише CNBC.
Віце-прем'єр України Ірина Верещук в середу закликала жителів східних областей Харкова, Донецька та Луганська евакуюватися на тлі побоювань неминучої атаки. “Це необхідно зараз, тому що тоді люди будуть під вогнем і під загрозою смерті», – сказала вона.
Заступник начальника штабу Збройних сил росії Сергій Рудський два тижні тому оголосив, що мета Кремля – сконцентрувати зусилля на «повному звільненні» Донбасу.
Крістофер Гренвілл, керуючий директор глобальних політичних досліджень у TS Lombard сказав, що перегрупування російських військ на сході України віщує «дуже реальні жахи». Він висловив особливе занепокоєння щодо Слов'янська та Краматорська.
Українські сили боролися з підтримуваними росією сепаратистами в Краматорську в 2014 році, і Гранвіль сказав, що найближче місто Слов'янськ, як відомо, має «тотемічне значення» для донбаських сепаратистів.
За словами аналітиків Інституту вивчення війни, Росія ще не направила війська, виведені з так званої битви за Київ, до східного наступу, але вважається, що війська готуються до наступу на Слов'янськ.
«Здоровий глузд говорить про те, що у солдата має бути мета, а природна мета солдата – захопити територію. Це кампанія на Донеччині, – сказав Гранвіль. – Солдати, які борються, можуть бачити, за що вони борються, бачать прогрес. І я думаю, що це йде від найвищих ешелонів російського генерального штабу до командирів та бійців у польових умовах».
Джонатан Флінт, військовий стратег і ад'юнкт-професор Університету Клівленда, вважає, що Росія може спробувати досягти своїх нових військових цілей двома шляхами.
«Одним із них – відступ росії у відносну безпеку та використання цієї можливості для переозброєння, реорганізації та посилення своїх сил для більш організованого та більш компетентного наступу на територію України», – сказав Флінт CNBC.
Однак такий підхід небезпечний, особливо зважаючи на те, що українські сили можуть перетнути кордон, щоб вступити в бій з росією, і друга спроба вторгнення може зазнати невдачі, як це було в першому випадку, сказав він.
«Іншим варіантом було б окопатися і укріпитися в цих районах, що унеможливлює їх повторне захоплення українськими силами та повернення під контроль України, – сказав Флінт. – Зрештою, це може виявитися більш розумним шляхом для росії, тому що зміцнення замороженого конфлікту по суті завадить Україні вступити до ЄС чи НАТО в майбутньому, незважаючи на будь-які зобов'язання, зроблені під час мирних переговорів».
Бруно Лете, старший науковий співробітник з безпеки та оборони Німецького фонду Маршалла, зазначає, що хоча російські війська програли битву за Київ, майже 6-тижнева війна Кремля ще не закінчилася.
«Окрім сходу, ми також маємо дивитися на південь України. Вже окуповані великі ділянки берегової лінії України на схід від Криму, – сказав Лете. – Очевидно, що росія намагається встановити сухопутний міст між Кримом та росією. Якщо Маріуполь впаде, росія досягне успіху».
Тому Україні потрібна повна підтримка Заходу та правильна зброя, зазначив він.
Британська військова розвідка повідомила у середу, що в Маріуполі тривають запеклі бої та російські авіаудари, що, ймовірно, спрямоване на те, щоб змусити українські сили в оточеному південно-східному місті здатися.
За оцінками Міністерства оборони Британії, більшість із 160 000 жителів Маріуполя, що залишилися, не мають доступу до електрики, зв'язку, ліків, тепла або води, що підкреслює загострення там гуманітарної кризи.
Лете сказав, що росія може також розглянути можливість посилення атак на стратегічно важливий портовий вузол Одеса на узбережжі Чорного моря, щоб встановити прибережний міст із Криму в Придністров'ї – регіон, що відколовся від Молдови, окупований російськими військами.
«Українці мають можливість захищатися на суші, але набагато менше у повітрі. Тому перший етап цих наступних боїв характеризуватиметься нанесенням росією ракетних ударів та авіаударів по об'єктах критичної та цивільної інфраструктури», – додав він.
Відступ росії з передмість Києва спричинив шквал міжнародного засудження, після того як світові лідери з жахом відреагували на зростаючу кількість військових злочинів на територіях, перед цим окупованих росіянами.
Президент України Володимир Зеленський звинуватив росію у вчиненні геноциду в Україні, а президент США Джо Байден закликав подати на путіна до суду за військові злочини.
Фабріс Потьє, генеральний директор політичної консалтингової компанії Rasmussen Global, сказав, що мета росії, схоже, полягає у зміцненні територіальної влади кремля на сході Донбасу з 2014 року.
«Я думаю, що це гра про те, хто зможе протриматися довше і хто зможе переконати своє громадянське населення в тому, що боротьба коштує витрат, – сказав Потьє у вівторок у програмі Squawk Box Europe на CNBC. – Я думаю, що на даний момент Зеленський перебуває у сильнішій позиції і отримує правильну підтримку з боку Заходу».
Наступ росії, швидше за все, стане війною на виснаження, згодні експерти. «Мені здається, що позиція росії перейде до оборони, а це формула дуже затяжного конфлікту».
Нагадаємо, вище військове керівництво США заявило, що війна росії в Україні може тривати роками.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].