Чого Туреччина хоче від Швеції та Фінляндії в обмін на схвалення вступу в НАТО

Чого Туреччина хоче від Швеції та Фінляндії в обмін на схвалення вступу в НАТО

Претензій в Анкари багато, і список її побажань довгий

Чого Туреччина хоче від Швеції та Фінляндії в обмін на схвалення вступу в НАТО
фото DR

Оскільки Туреччина погрожує заблокувати заявки Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО, Bloomberg поговорив із трьома високопоставленими турецькими чиновниками (на умовах анонімності) про те, чого їхній уряд хоче досягти у цьому протистоянні з високими ставками.

Ось короткий виклад того, що вони розповіли.

Курди

Анкара наполягає на тому, щоб будь-які нові кандидати в члени НАТО визнали курдських ополченців як усередині Туреччини, так і за її межами в Сирії та Іраку незаконними формуваннями.

Це було основним джерелом напруженості всередині альянсу, тому що, хоча всі члени НАТО визнають Курдську робочу партію (РПК) терористичною організацією в Туреччині, багато хто підтримував зброєю її сирійський підрозділ, YPG, у боротьбі проти ІДІЛ.

Туреччина вимагає, щоб Швеція та Фінляндія публічно засудили не лише РПК, а й її підрозділи. Співрозмовники видання заявили, що визнання РПК терористичною організацією недостатньо: скандинавські країни мають зробити більше, щоб придушити прихильників РПК, які, за їхніми словами, є активними у їхніх країнах.

Експорт зброї

Туреччина також хоче, щоб Швеція та Фінляндія зняли обмеження на експорт зброї, які вони наклали на Туреччину разом із кількома іншими членами ЄС після її вторгнення у Сирію в 2019 році, щоб відтіснити YPG від кордону.

Хоча торгівля зброєю Туреччини з двома країнами незначна, але Анкара принципово не погодиться на розширення військового союзу з країнами, які блокують угоди зі зброєю. Міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу публічно заявив про це, заявивши, що обмеження на озброєння «суперечать духу» альянсу.

Попередні помилки

Туреччина погодилася на вступ Греції в НАТО у 1980-х роках після того, як дві країни вели війну у 1974 році через Кіпр, і зараз Анкара вважає це великою помилкою, тому що згодом Афіни та їхні кіпрські союзники стали ключовими перешкодами, що блокують заявку Туреччини на членство в ЄС, відхилили голосування ООН щодо плану об'єднання Кіпру та ведуть постійні територіальні суперечки з Туреччиною через частини Егейського та Середземного морів.

Засвоївши цей урок, в Туреччині вважають, що перш ніж давати схвалення на вступ Швеції та Фінляндії в НАТО, спочатку країнам слід вирішити суперечки і виявити солідарність з Туреччиною проти курдських угруповань.

Винищувачі F-35

Хоча співрозмовники видання заявили, що Туреччина не збирається торгуватися з питань, що виходять за межі позицій Фінляндії та Швеції щодо курдського конфлікту, претензії Анкари до НАТО глибокі, а список її побажань довгий.

Туреччина хоче, щоб її знову включили в програму американських літаків-винищувачів F-35, від участі в якій її було виключено після того, як Анкара купила у росії системи протиракетної оборони С-400. 

Країна також має невиконану угоду із США на купівлю десятків бойових літаків F-16. Більше того, Туреччина хоче, щоб США зняли санкції за володіння нею ракет С-400.

Президент Фінляндії Саулі Нійністе, який у четвер їде до Вашингтона разом із прем'єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон, заявив, що він «оптимістичний» щодо позиції Туреччини, яку можна “владнати шляхом обговорень».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло