Кількість білорусів, які підтримують війну росії в Україні, суттєво знизилася — опитування Chatham House

Кількість білорусів, які підтримують війну росії в Україні, суттєво знизилася — опитування Chatham House

При цьому білоруси хочуть дружити одночасно і з Україною, і з росією

Кількість білорусів, які підтримують війну росії в Україні, суттєво знизилася — опитування Chatham House
Фото: Pixaby

Лише п'ята частина опитаних Chatham House городян білорусі вважає, що білоруські війська виконають можливий наказ вступити у війну в Україні. Нове опитування аналітичного центру Chatham House проводилось з 4 по 17 серпня за допомогою інтернет-інтерв'ю (CAWI).

В опитуванні взяли участь 793 респонденти серед міського населення.

Джерело. RFI

Деталі. Дослідники порівнювали результати опитування з попередніми, отриманими одразу після вторгнення російських військ в Україну та на початку літа.

«Ми бачимо, що ідея повноцінного вступу білорусі у війну залишається маргінальною. Ми бачили це на самому початку, наприклад, ці 3%, які хотіли б взяти участь у військових діях на боці росії, – ця їх ідея залишається маргінальною. Зараз серед міських жителів ми бачимо 7%, які хотіли б, щоб білорусь брала участь у війні, при цьому 5% на боці росії і 2% на боці України», – сказав на презентації нового дослідження керівник білоруського проекту Chatham House, доктор політичних наук Григор Астапеня.

Згідно з результатами останнього опитування, 35% респондентів однозначно не підтримують військових дій росії в Україні. Втім така частка противників російської агресії була й у попередніх опитуваннях. Але змінилася частка тих, хто «швидше підтримує» та «швидше не підтримує»: противників дій росії стало 45%, а прихильників війни – 30%.

За півроку війни поменшало тих, хто вважав, що білорусь мала підтримати дії росії в Україні на початку війни, але при цьому не вступаючи безпосередньо в конфлікт. У березні таких було 28%, зараз – 22%.

12% опитаних вважають, що білорусь зараз має засудити дії росії, засудити дії України – 2% респондентів.

42% опитаних повністю або частково погоджуються з тим, що війна в Україні не має сенсу, але 32% респондентів знаходять сенс.

Близько 40% жителів міста вважають, що російські війська в Україні не застосовують зброю проти мирних громадян.

Григорій Астапеня зауважує, що білоруси стали песимістичнішими щодо наслідків війни для самих себе. У червні 53% респондентів вважали, що санкції Заходу позначаться на «простих людях», нині – 60%.

18% опитаних вважає, що білоруська армія все ж таки візьме повноцінну участь у війні на боці росії, у квітні таких було 23%. Лише 20% респондентів вважають, що білоруські військові виконають наказ брати участь у війні.

При цьому 49% опитаних вважає, що в суспільстві не засуджуватимуть білоруських військових, які відмовляться воювати.

Судячи з відповідей на питання щодо ставлення до сусідів, білорусам хотілося б дружити і з росією, і з Україною. До росії ставляться позитивно 71% опитаних, до України – 65%.

За зближення з Євросоюзом виступають 17% опитаних, приблизно такі самі цифри були й у квітні.

Як зазначає Григор Астапеня, «є відчуття, що білорусам дуже не хочеться того, щоб білорусь була частиною війни».

«Білоруське суспільство хоче дистанціюватися від війни в Україні – існує наростаючий запит на вираження Білоруссю нейтралітету в цьому конфлікті. Білоруси вважають війну безглуздою та шкідливою для білорусі», – наголошують у Chatham House.

Бекграунд. Між тим Генштаб України повідомляє, що на території білорусі збройні сили країни розпочали військові навчання, під час яких планують відпрацювати питання «звільнення захоплених територій».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло