Путін відмовив Вірменії у військовій допомозі, ситуація в Карабаху знову неспокійна
Під обстріл Азербайджану потрапив автомобіль ФСБ

Військовий союз, зібраний Кремлем із лояльних країн колишнього СРСР, не пройшов перевірку на міцність.
Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ) не наважилася безпосередньо втрутитися у ситуацію на кордоні Вірменії та Азербайджану, де в ніч на вівторок, 13 вересня, спалахнули запеклі бої.
ОДКБ, членами якої, окрім росії та Вірменії, є Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан, двічі засідала після звернення Єревана, який звинуватив Азербайджан в обстрілах.
Джерело: The Moscow Times
«Ми просили про допомогу, зокрема військову, для відновлення територіальної цілісності Вірменії та забезпечення виведення азербайджанських збройних сил з території Вірменії», – заявив у парламенті прем'єр Нікол Пашинян.
За його словами, звернення було оформлене за статтею 4 статуту ОДКБ, згідно з якою агресія проти однієї країни розглядається як напад на всіх членів блоку. У цьому випадку організація має «негайно надати необхідну допомогу, зокрема військову», йдеться у її статуті.
Але ОДКБ обмежилася заявою, в якій висловила «занепокоєння» загостренням обстановки та принесла «співчуття» Вірменії, яка, за словами Пашиняна, втратила 105 осіб убитими. У зону конфлікту було вирішено направити делегацію ОДКБ на чолі із генеральним секретарем Станіславом Засем. Але поспішати вона не планує. Передова група на чолі з начальником об'єднаного штабу вилетить до Вірменії у четвер, а голова місії наступного тижня.
Збираючи національну Раду безпеки увечері у вівторок, Пашинян дзвонив президенту рф путіну і скаржився на «неприйнятні дії» Баку. Кремль не став публікувати реліз за підсумками переговорів, а речник президента Дмітрій Пєсков через день лише констатував «напружену» ситуацію на кордоні.
Напередодні російське МЗС заявило про досягнення домовленостей щодо припинення вогню, однак вони не протрималися й доби. Вдень у середу ситуація на кордоні знову «загострилася», тривають інтенсивні ракетно-артилерійські обстріли, використовуються безпілотники, заявило Міноборони Вірменії. За його даними, під обстріл потрапив автомобіль ФСБ рф, який виконував «гуманітарну місію».
Бездіяльність москви провокує обурення у Вірменії. Але Кремль, який втратив в Україні десятки тисяч солдатів, третину танків та запаси високоточних ракет, відповідає мовчанням. Усвідомлення того, що росія слабка, особливо у світлі останніх подій в Україні, додало Азербайджану рішучості, вважає Річард Гаспарян, директор Центру регіональних досліджень у Єревані.
«Азербайджан відчув унікальну можливість. І одразу отримав підтримку від ключового союзника – Туреччини», – каже він.
«Вірменії потрібно вивчити уроки та шукати миру», – заявив у вівторок глава МЗС країни Мевлют Чавушоглу після того, як президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив Вірменію у порушенні умов перемир'я, укладеного у 2020 році.
Бекграунд. Напередодні Блінкен заявив, що росія може «розворушити» конфлікт Вірменії та Азербайджану, щоб відвернути увагу від України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].