В Ірані силовики до смерті забили 16-річну школярку за відмову співати гімн на честь влади
Протести в країні спалахнули з новою силою

Що сталося. В Ірані спецслужби вбили ще одну школярку – 16-річна Асра Панахі померла після того, як силовики побили її в класі за те, що вона відмовилася співати провладний гімн, що спровокувало нову хвилю протестів по всій країні.
Джерело. Про це пише The Guardian.
Деталі. Асра Панахі загинула після того, як 13 жовтня силовики увірвалися до середньої школи для дівчат «Шахед» в Ардебілі і вимагали від групи дівчат заспівати гімн, який вихваляє верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї.
Коли вони відмовилися, силовики почали бити школярок, внаслідок чого 12 з них потрапили до лікарні, а інших заарештували. Серед госпіталізованих була і Панахі, яка від отриманих травм померла 14 жовтня.
Звістка про смерть старшокласниці викликала нову хвилю протестів в Ірані, в яких беруть активну участь іранські школярки. Водночас батьки побоюються за своїх дітей, оскільки силовики влаштовують масові рейди по школах, розганяють протестувальників сльозогінним газом та затримують їх.
“Hey Colonel! Today it’s our daughter’s turn, tomorrow it will be your daughter’s. This will happen to you too,” an Iranian man is heard shouting in a video of Saturday protests in Ardabil over the killing of a schoolgirl named Asra Panahi during a raid on a high school. pic.twitter.com/Uh476AUVTP
– Iran International English (@IranIntl_En) October 16, 2022
Офіційні особи Ірану заперечують, що силовики несуть відповідальність за смерть дитини, а на державному телебаченні з’явився чоловік, якого називають дядьком Асри – він заявляє, що вона померла від вродженої вади серця.
Школярки перетворилися на потужну силу після того, як в мережі стали вірусними відеоролики, на яких учениці у класах знімають хіджаби, розмахуючи ними у повітрі, фотографують верховних лідерів Ірану на тлі піднятого середнього пальця та викрикують антирежимні гасла.
Заворушення в Ірані почалися після вбивства в серпні поліцейськими Махси Аміні, 22-річної жінки, за «неправильне носіння хіджабу».
У відповідь на це іранська влада минулого тижня провела серію рейдів по школах по всій країні. За повідомленнями, поліцейські вривалися в класи, жорстоко заарештовували школярок і заштовхували їх у автозаки, а по шкільних будівлях стріляли сльозогінним газом.
Профспілка вчителів Ірану засудила «жорстокі та нелюдські» рейди і закликала до відставки міністра освіти Юсефа Нурі.
Звістка про смерть Панахі ще більше мобілізувала школярок по всій країні на організацію акцій протесту та участь у них у вихідні.
«Справа не лише у смерті Асри, – каже одна з учасниць протесту. – Ісламська республіка вже 40 років вбиває наш народ, але наші голоси не чули. Нехай світ знає, що це не протест – ми закликаємо до революції. Тепер, коли ви слухаєте наші голоси, ми не зупинимося».
Згідно з останнім звітом Іранської правозахисної групи, станом на 17 жовтня в ході загальнонаціональних протестів було вбито 215 осіб, у тому числі 27 дітей.
Бекграунд. Більше про це – в матеріалі Mind “«Хіджабний бунт»: як криваві нічні протести охоплюють Іран”.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].