Розвідка США: російське військове керівництво обговорювало застосування ядерної зброї в Україні

Розвідка США: російське військове керівництво обговорювало застосування ядерної зброї в Україні

Водночас тільки путін має право приймати остаточне рішення про її застосування

Розвідка США: російське військове керівництво обговорювало застосування ядерної зброї в Україні
фото Reuters

Нещодавно російські військові командири обговорювали, коли і як москва може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні, на тлі посилення російської ядерної риторики та невдач на полі бою.

Джерело. Про це пише The New York Times.

Деталі. Як стверджує видання, посилаючись на дані розвідки, президент владімір путін не брав участі у цих обговореннях.

Але той факт, що високопоставлені російські військові керівники навіть вели обговорення, стривожив адміністрацію Джо Байдена. В Білому домі припускають, що завуальовані погрози путіна застосувати ядерну зброю можуть бути “не просто словами”.

При цьому американська влада заявляє, що не бачить доказів того, що росіяни переміщують ядерну зброю на місце або вживають інших тактичних заходів для підготовки до удару.

Інформація про розмови була донесена до уряду США у середині жовтня.

У середу це ще раз підтвердив координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

«Нам із самого початку було зрозуміло, що коментарі росії про потенційне застосування ядерної зброї викликають глибоку стурбованість, і ми ставимося до них серйозно, – сказав Кірбі. – Ми продовжуємо стежити за цим, наскільки це можливо, і ми не бачимо жодних ознак того, що росія готується до такого використання».

У Пентагоні вважають, що у розпорядженні росії є близько 2000 тактичних ядерних боєголовок. Тактична ядерна зброя ще ніколи не застосовувалась у бою, але її можна застосувати будь-яким способом, у тому числі за допомогою ракети чи артилерійського снаряда.

Російська ядерна загроза сприймається у Вашингтоні з усією серйозністю, пише New York Times, і з посиланням на свої джерела повідомляє, що з середини жовтня Білий дім разом зі своїми союзниками зробив низку кроків щодо зниження градуса протистояння.

Зокрема, йдеться про телефонні розмови між західними та російськими офіційними особами, імена яких не уточнюються.

Військові експерти кажуть, що застосування ядерної зброї – вперше за понад 75 років – докорінно змінить перебіг війни. Хоча руйнування залежатимуть від багатьох чинників, у тому числі від розміру зброї та вітру, навіть невеликий ядерний вибух може призвести до загибелі тисяч людей та зробити деякі частини України непридатними для життя.

Путін має одноосібне право вирішувати, чи використовувати тактичний пристрій, і він ухвалить рішення про його розгортання незалежно від думки своїх генералів.

На думку експертів, інформація американської розвідки про настрої російської військової верхівки заслуговує на увагу.

З одного боку, кажуть вони, тактичного ядерного удару не можна завдати без попередньої підготовки. Необхідно зробити низку кроків, які, безумовно, будуть помічені західними спецслужбами.

Але з іншого боку, системи виявлення та оповіщення недосконалі, і не можна передбачити, наскільки заздалегідь розвідкам вдасться повідомити своїх урядів про удар, що готується.

Чиновники адміністрації Байдена відмовляються публічно описувати, якою буде відповідь США, але президент зазначив, що не планує вживати заходів у відповідь за допомогою американської ядерної зброї, натомість може бути задіяна звичайна (конвенційна) зброя.

Бекграунд. Нагадаємо, Байден висловив сумніви щодо слів путіна, що той «не збирається» використовувати ядерну зброю.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло