Молдові загрожує енергетична криза через війну росії в Україні
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

Молдові загрожує енергетична криза через війну росії в Україні

Маленька нація залежить від України в плані електроенергії та російського газу

Молдові загрожує енергетична криза через війну росії в Україні
фото DR

Війна в Україні створює гостру енергетичну кризу для її сусіда – Молдови, що посилюється залежністю країни від російського газу та антипатією москви до прозахідного уряду Кишинева.

Молдова, затиснута між Румунією та Україною, страждає від нестачі електроенергії з минулого місяця, коли російські повітряні сили почали завдавати ударів по енергетичних об'єктах в Україні, які постачали в Молдову близько 30% її електроенергії.

Джерело. Про це пише Bloomberg.

Деталі. Ситуація погіршилася після того, як електростанція, розташована в проросійському сепаратистському Придністров'ї, яка забезпечувала близько 70% електроенергії Молдови, припинила виробництво через скорочення постачання російського газу.

«Ми переживаємо серйозну кризу, і ми ризикуємо залишитися без електрики і газу», – заявила в румунському парламенті президент Молдови Майя Санду.

«Цієї зими ціна на газ для молдовських споживачів збільшилася в шість разів порівняно з минулим роком, зараз вона вдвічі вища, ніж у Румунії. Так само погано і з електрикою», – додала вона.

На початку вторгнення росії в Україну в лютому Молдова побоювалася, що її також буде окуповано з використанням російських сил у Придністров'ї.

Російські сили не зайшли так далеко, але уряд країни заявляє про територіальні порушення: кілька російських ракет, запущених по Україні, у жовтні незаконно перетнули повітряний простір Молдови, а в понеділок уламки ракети впали в селі на півночі країни.

І Кишинів, і США вважають, що Кремль використовує енергетичну кризу, щоб послабити уряд Санду. Нація з населенням близько 3 млн людей зберігає нейтралітет, але засудила вторгнення росії в Україну й подала заявку на вступ до Євросоюзу.

Найбідніша країна Європи за обсягом ВВП (після зруйнованої війною України), Молдова не може собі дозволити стрімкого зростання ціни на газ та електроенергію. Партія Санду виграла переобрання лише торік, набравши 52,8% голосів, але тепер стикається з народними протестами й поступається в опитуваннях проросійським популістським партіям.

На знак стурбованості політичною ситуацією в Молдові Міністерство фінансів США 26 жовтня запровадило санкції щодо 12 організацій і 9 фізичних осіб у країні, зокрема найбагатшого олігарха Влада Плахотнюка, щоб «протидіяти кампанії зловмисного впливу росії та системній корупції в Молдові».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло