Попри війну, 59 українських стартапів представили свою країну цьогоріч на Web Summit в Лісабоні

Попри війну, 59 українських стартапів представили свою країну цьогоріч на Web Summit в Лісабоні

ІТ-індустрія України у першому кварталі 2022 року принесла $2 млрд доходу — це більше, ніж минулого року

This material is also available in English
Попри війну, 59 українських стартапів представили свою країну цьогоріч на Web Summit в Лісабоні
фото Офіційний сайт Президента України

Поки в Україні вирує війна, технологічні підприємці країни намагаються зберігати позитивний настрій.

«Я не думаю, що у світі є щось, що могло б убити нашу здатність перемагати чи здатність робити свою роботу», – каже Валерій Красовський, генеральний директор і співзасновник Sigma Software, у кулуарах технічної конференції Web Summit у Лісабоні.

Джерело. CNBC поспілкувався з представниками України на техносаміті.

Sigma, в якій працює 2000 співробітників в Україні, обладнала свої офіси дизельними генераторами та інтернет-терміналами Starlink, щоб співробітники могли продовжувати працювати в умовах російських обстрілів життєво важливої ​​енергетичної інфраструктури.

Sigma – це один із 59 українських стартапів, які взяли участь у техноконференції. Україна помітно представила себе на веб-саміті, де вона шукала підтримки у світової технологічної спільноти, щоб протистояти російському вторгненню.

За словами Красовського, у 2021 році Україна мала на Web Summit невеликий стенд. Цього року стенд набагато більший, освітлений жовтим і синім кольором. Його оточили натовпи відвідувачів, серед яких – перша леді України Олена Зеленська в супроводі озброєної охорони.

На відкритті Зеленська виголосила пристрасну промову, закликавши технологічних підприємців та інвесторів допомогти її країні.

“Ви – сила, яка рухає світом”, – сказала Зеленська перед переповненою аудиторією.

Поки росія використовує технології для «тероризму», міжнародна спільнота має «технології, які можуть допомогти, а не знищити», додала вона.

Відновлення за допомогою технологій

Українські посадовці та підприємці заявили, що технології відіграватимуть ключову роль у відновленні країни після війни.

За оцінками Світового банку, ВВП України скоротиться на 45% протягом 2022 року.

«Люди в Києві та деяких інших містах будують, ведуть бізнес, продовжують виготовляти товари на експорт», – сказав CNBC Дмитро Швець, генеральний директор і співзасновник українського стартапу соціальних мереж Reface.

Швець управляє Reface дистанційно з Лондона, де він живе зі своєю дружиною та 4-річною донькою. Близько половини його команди із 200 осіб продовжують працювати в Україні, а при бомбардуваннях спускаються в підвал.

За словами Швеця, Reface орендувала готель на 50 осіб у західній частині України з окремою електричною інфраструктурою, щоб вони могли безпечно працювати. Він додав, що компанія намагалася «органічно» перемістити робітників до Португалії, але переконати їх виїхати було важко.

«У людей є оселі, сім'ї в Україні», – сказав він.

В інтерв'ю CNBC перша леді України сказала, що «неможливо недооцінювати» роль технологій в Україні.

«У цій ситуації складно говорити про стійкість, технології, прогрес, оскільки ми просто намагаємося триматися і жити якомога нормальніше, – сказала Зеленська. – Проте у нас багато стартапів, і я сподіваюся, що всі ідеї, представлені на цьому саміті, зможуть підштовхнути нас до перемоги».

За даними Національного банку України, ІТ-індустрія України у першому кварталі 2022 року принесла $2 млрд доходу, що на 28% більше, ніж минулого року, незважаючи на руйнування, спричинені вторгненням росії.

Війна змусила мільйони українців залишити свої будинки, зокрема фахівців у галузі технологій. Багато хто виїхав за кордон. Є надія, що після закінчення бойових дій ці працівники повернуться.

Деякі компанії нарощують набір співробітників в Україні, роблячи ставку на те, що технологічна галузь країни стане сильнішою після закінчення війни.

Два місяці тому литовська компанія Nord Security, яка розробляє програмне забезпечення для VPN, відкрила офіс у Львові. За словами генерального директора Тома Окмана, компанія планує найняти там 100 людей.

«Ми думаємо, що настав час відновити Україну, і ми думаємо, що там є чудові таланти», – сказав Окман CNBC.

Він зазначив, що Україна є домівкою для тисяч кваліфікованих програмістів та інженерів. «Тільки подумайте, скільки американських компаній мають ІТ-аутсорсинг в Україні», – сказав він.

Декілька засновників мільярдних «єдинорогів» родом з України, зокрема Макс Литвин та Алекс Шевченко з Grammarly та Дмитро Запорожець із GitLab.

Google, Samsung та Amazon також мають науково-дослідні центри в Україні.

Але є проблеми, окрім війни, з якими стикається технологічна екосистема України. Венчурний ландшафт країни все ще формується. За даними Dealroom, цього року стартапи в країні залучили лише $22 млн.

«У нас немає великого припливу капіталу для підтримки того, що ми робимо”, – каже Швець.

Він вважає, що уряд України має допомогти місцевим підприємцям податковими пільгами та іншими ініціативами на користь бізнесу.

Проте є ознаки того, що ставлення технологічних інвесторів до України покращується. Минулого місяця київська венчурна фірма Horizon Capital залучила $125 млн на стартап-фонд, призначений для підтримки українських засновників.

SID Venture Partners, венчурний фонд, створений Sigma та іншими українськими й технологічними фірмами Ideasoft та Datrics, на даний момент інвестував у 10 стартапів з українськими засновниками. Він планує залучити додатково $50 – 60 млн від інституційних інвесторів.

Бекграунд. Нагадаємо, міністр Мінцифри Михайло Федоров, відвідавши Web Summit, зазначив, що Україна довіряє системі супутникового інтернет-звязку Starlink, але також шукає додаткових провайдерів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло