Попри війну, 59 українських стартапів представили свою країну цьогоріч на Web Summit в Лісабоні
ІТ-індустрія України у першому кварталі 2022 року принесла $2 млрд доходу — це більше, ніж минулого року

Поки в Україні вирує війна, технологічні підприємці країни намагаються зберігати позитивний настрій.
«Я не думаю, що у світі є щось, що могло б убити нашу здатність перемагати чи здатність робити свою роботу», – каже Валерій Красовський, генеральний директор і співзасновник Sigma Software, у кулуарах технічної конференції Web Summit у Лісабоні.
Джерело. CNBC поспілкувався з представниками України на техносаміті.
Sigma, в якій працює 2000 співробітників в Україні, обладнала свої офіси дизельними генераторами та інтернет-терміналами Starlink, щоб співробітники могли продовжувати працювати в умовах російських обстрілів життєво важливої енергетичної інфраструктури.
Sigma – це один із 59 українських стартапів, які взяли участь у техноконференції. Україна помітно представила себе на веб-саміті, де вона шукала підтримки у світової технологічної спільноти, щоб протистояти російському вторгненню.
За словами Красовського, у 2021 році Україна мала на Web Summit невеликий стенд. Цього року стенд набагато більший, освітлений жовтим і синім кольором. Його оточили натовпи відвідувачів, серед яких – перша леді України Олена Зеленська в супроводі озброєної охорони.
На відкритті Зеленська виголосила пристрасну промову, закликавши технологічних підприємців та інвесторів допомогти її країні.
“Ви – сила, яка рухає світом”, – сказала Зеленська перед переповненою аудиторією.
Поки росія використовує технології для «тероризму», міжнародна спільнота має «технології, які можуть допомогти, а не знищити», додала вона.
Відновлення за допомогою технологій
Українські посадовці та підприємці заявили, що технології відіграватимуть ключову роль у відновленні країни після війни.
За оцінками Світового банку, ВВП України скоротиться на 45% протягом 2022 року.
«Люди в Києві та деяких інших містах будують, ведуть бізнес, продовжують виготовляти товари на експорт», – сказав CNBC Дмитро Швець, генеральний директор і співзасновник українського стартапу соціальних мереж Reface.
Швець управляє Reface дистанційно з Лондона, де він живе зі своєю дружиною та 4-річною донькою. Близько половини його команди із 200 осіб продовжують працювати в Україні, а при бомбардуваннях спускаються в підвал.
За словами Швеця, Reface орендувала готель на 50 осіб у західній частині України з окремою електричною інфраструктурою, щоб вони могли безпечно працювати. Він додав, що компанія намагалася «органічно» перемістити робітників до Португалії, але переконати їх виїхати було важко.
«У людей є оселі, сім'ї в Україні», – сказав він.
В інтерв'ю CNBC перша леді України сказала, що «неможливо недооцінювати» роль технологій в Україні.
«У цій ситуації складно говорити про стійкість, технології, прогрес, оскільки ми просто намагаємося триматися і жити якомога нормальніше, – сказала Зеленська. – Проте у нас багато стартапів, і я сподіваюся, що всі ідеї, представлені на цьому саміті, зможуть підштовхнути нас до перемоги».
За даними Національного банку України, ІТ-індустрія України у першому кварталі 2022 року принесла $2 млрд доходу, що на 28% більше, ніж минулого року, незважаючи на руйнування, спричинені вторгненням росії.
Війна змусила мільйони українців залишити свої будинки, зокрема фахівців у галузі технологій. Багато хто виїхав за кордон. Є надія, що після закінчення бойових дій ці працівники повернуться.
Деякі компанії нарощують набір співробітників в Україні, роблячи ставку на те, що технологічна галузь країни стане сильнішою після закінчення війни.
Два місяці тому литовська компанія Nord Security, яка розробляє програмне забезпечення для VPN, відкрила офіс у Львові. За словами генерального директора Тома Окмана, компанія планує найняти там 100 людей.
«Ми думаємо, що настав час відновити Україну, і ми думаємо, що там є чудові таланти», – сказав Окман CNBC.
Він зазначив, що Україна є домівкою для тисяч кваліфікованих програмістів та інженерів. «Тільки подумайте, скільки американських компаній мають ІТ-аутсорсинг в Україні», – сказав він.
Декілька засновників мільярдних «єдинорогів» родом з України, зокрема Макс Литвин та Алекс Шевченко з Grammarly та Дмитро Запорожець із GitLab.
Google, Samsung та Amazon також мають науково-дослідні центри в Україні.
Але є проблеми, окрім війни, з якими стикається технологічна екосистема України. Венчурний ландшафт країни все ще формується. За даними Dealroom, цього року стартапи в країні залучили лише $22 млн.
«У нас немає великого припливу капіталу для підтримки того, що ми робимо”, – каже Швець.
Він вважає, що уряд України має допомогти місцевим підприємцям податковими пільгами та іншими ініціативами на користь бізнесу.
Проте є ознаки того, що ставлення технологічних інвесторів до України покращується. Минулого місяця київська венчурна фірма Horizon Capital залучила $125 млн на стартап-фонд, призначений для підтримки українських засновників.
SID Venture Partners, венчурний фонд, створений Sigma та іншими українськими й технологічними фірмами Ideasoft та Datrics, на даний момент інвестував у 10 стартапів з українськими засновниками. Він планує залучити додатково $50 – 60 млн від інституційних інвесторів.
Бекграунд. Нагадаємо, міністр Мінцифри Михайло Федоров, відвідавши Web Summit, зазначив, що Україна довіряє системі супутникового інтернет-звязку Starlink, але також шукає додаткових провайдерів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].