росія направила майже 90% потоків своєї нафти в Азію після європейських санкцій
Танкери з російською нафтою все частіше приховують пункт кінцевого призначення

росія практично перестала бути постачальником нафти в Європу. Заборона Євросоюзу на ввезення російської нафти морем набула чинності 5 грудня – таким чином росія втратила найближчий ринок нафти, який займав приблизно половину її поставок до вторгнення в Україну.
За винятком невеликого обсягу, який іде в Болгарію, морські потоки російської нафти в ЄС припинилися.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
Деталі. Сиру нафту, якої уникає Європа, було перенаправлено до Азії, а флотилія танкерів пливе навколо континенту та через Суецький канал, щоб доставити вантажі до Індії та Китаю.
Цей потік зріс до понад 3 млн барелів на добу протягом останнього тижня, що становить 89% усіх поставок російської нафти, згідно з даними відстеження суден.
Більше половини сирої нафти, що завантажується з портів Балтики, Чорного моря та Арктики, прямує до Суецького каналу на суднах, які не вказують кінцевий пункт призначення. Незрозуміло, чи вся ця нафта вже продана, чи вантажі прямують до регіону в надії, що продадуть нафту після прибуття.
Також значно зросла частка танкерів (до 890 000 барелів на добу), які приховують свій кінцевий пункт призначення, проте при наближенні до Суецького каналу більшість їх змінює призначення на індійські порти, зазначає агентство.
Чистий обсяг поставок нафти з росії до Туреччини, Китаю, Індії досяг 2,73 млн барелів на добу – у чотири рази вищий, ніж до початку війни в Україні.
Однак постачання до Туреччини знижуються п'ятий тиждень поспіль – порівняно з початком листопада, обсяг експорту до Туреччини впав у два рази, але все ще вдвічі вищий за обсяги, які росія постачала до вторгнення в Україну.
При цьому Анкара вже перебуває під тиском з боку Брюсселя і Вашингтона через значне нарощування економічних зв'язків з москвою.
Загальний обсяг поставок у перший тиждень дії західних санкцій підскочив на 468 000 барелів на добу і досяг 3,45 млн барелів. Зростання обсягів призводить і до зростання доходів москви: згідно з даними агентства, за тиждень з 2 по 9 грудня дохід від поставок нафти зріс на $21 млн і склав $143 млн. Зростання доходів зафіксовано вперше за п'ять тижнів спостережень.
Доходи складаються на базі експортного мита, яке встановлює мінфін. У грудні воно становить $5,91 за барель. Проблема в тому, що ця ставка мита розраховувалася за середньої ціни нафти російської марки Urals на рівні $71,1 за барель. Однак наприкінці листопада цей же сорт нафти торгувався на рівні $53 за барель, тому в січні слід очікувати зниження доходів, зазначає агентство.
Зберегти ж колишні обсяги поставок росії буде проблематично через нафтове ембарго ЄС і механізм граничних цін на російську нафту, який забороняє купівлю палива у москви за цінами вище $60 за барель.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].