Західні компанії продовжують постачати росії комплектуючі для дронів навіть під час війни — розслідування
Це здійснюється за допомогою дрібних нікому не відомих компаній

Західні компанії продовжують постачати росії комплектуючі для російських безпілотників Орлан-10 під час війни в Україні. Тільки за минулі місяці 2022 року рф здійснила закупівлі на суму понад $25,75 млн, у тому числі у компаній із США.
Джерело. Про це йдеться у розслідуванні видання «Важные истории», проведеному спільно з Reuters та Британським інститутом оборонних досліджень.
Деталі. росія застосовує в Україні власний дрон «Орлан-10», що виготовляється компанією «Спеціальний технологічний центр» з 2014 року. Проте за фактом це БПЛА з іноземною мікроелектронікою, з російського в ньому лише корпус. Сама компанія – виробник безпілотників із 2016 року перебуває під санкціями «через допомогу ГРУ» у радіоелектронній розвідці.
Обходити обмеження їй вдається через посередників у Китаї, рф та Сполучених Штатах, уточнюється у розслідуванні.
Один із власників «Спеціального технологічного центру» (СТЦ) Алєксєй Терентьєв визнав, що компанія перебуває під санкціями. Але, за його словами, жодних негативних наслідків після запровадження обмежень він не помітив. Він заявив, що компанія стала більш авторитетною і користується великою повагою, оскільки санкціями від «однієї з найсильніших держав світу» варто пишатися.
Журналісти з'ясували, що частину компонентів компанія закуповує в російській мережі «Ситилинк», з січня до травня 2022 року на це пішло близько 300 млн рублів.
Основним постачальником іноземних комплектуючих для СТЦ є компанія «СМТ-Айлогік». Гендиректор СТЦ Роман Агафонніков у розмові з журналістами заявив, що ніколи не чув про цю компанію. Терентьєв також заявив, що не знає про компанію, незважаючи на те, що, згідно з реєстром, був одним із її засновників.
З 2017 року «СМТ-Айлогик» імпортувала в росію комплектуючих приблизно на $70 млн. СТЦ при цьому виступає головним покупцем, у 2021 році вона забезпечила близько 80% виручки.
Одним із посередників та головних постачальників комплектуючих для «Айлогік» є гонконгська компанія Asia Pacific Links, власник якої – росіянин Антон Трофімов. Офіс компанії без вивіски розташований в обшарпаній будівлі Гонконгу.
На ресепшені будівлі журналістам підтвердили, що компанія винаймає кімнату з трьома іншими орендарями. За словами працівників, до будівлі іноді приходить один «іноземець». З 2017 року Asia Pacific Links поставила «СМТ-Айлогік» комплектуючих на $12 млн. Більше половини суми припало на період російського вторгнення в Україну.
Американським посередником виступає компанія Ik Tech Ігоря Каждана (Алекса Стентона) із Флориди. Чоловік, який має громадянство як рф, так і США, визнав, що постачав електронні комплектуючі до росії.
У лютому, ще до вторгнення рф в Україну, Каждана заарештували за звинуваченням у контрабанді продукції військового та подвійного призначення. За його словами, росія схилила його до постачання продукції в обхід обмежень. Він заявив на суді, що починав вести справи з рф після зустрічі з «російськими менеджерами» на конференції з супутників у 2016 році.
Бекграунд. Reuters раніше опублікував розслідування про те, що західні країни продовжують постачати до РФ напівпровідники, незважаючи на санкції. Для постачання в обхід у Туреччині та Гонконгу створюють фірми-«прокладки». США та країни Європи поставили росії чіпів на $777 млн із квітня по листопад 2022 року. У тому числі постачалися комплектуючі від Intel, AMD, Texas Instruments, Analog Devices та Infineon.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].