Залежність російського бюджету від цін на нафту досягла історичного максимуму

Залежність російського бюджету від цін на нафту досягла історичного максимуму

Щоб покрити бюджетні витрати, уряду рф доведеться піднімати податки

Залежність російського бюджету від цін на нафту досягла історичного максимуму
фото Reuters

Російський бюджет стає все більш залежним від рівня цін на нафту в міру того, як держава збільшує військові та силові витрати, не маючи джерел, щоб профінансувати всі потреби армії, правоохоронних органів і спецслужб.

Джерело. Про це пише The Moscow Times.

Деталі. За підсумками 2022 року ціна нафти, що збалансовує бюджет, сягнула $115 за барель, оцінюють експерти Центру макроекономічного аналізу Альфа-банку. Йдеться про вартість бареля, за якої доходи уряду покривають усі витрати, а бюджет стає бездефіцитним.

Минулого року «дірка» у бюджеті рф склала 3,3 трлн рублів, або 2,3% ВВП, перевищивши всі прогнози Мінфіну рф.

Настільки високою «точка» бюджетного балансу не була ще жодного разу в історії. Попередній рекорд – $114 за барель – було встановлено у 2013 році.

Криза пандемії вдарила по російському бюджету, і в 2020-му йому вже потрібна була нафта по $82, щоб покрити всі витрати. 2021-го критична ціна знизилася до $72, а 2022-го знову різко підскочила через витрати на війну.

Військовий бюджет, що спочатку становив 3,5 трлн рублів, був вичерпаний до осені і збільшений до 4,7 трлн рублів. У 2023 році уряд рф підвищить військові витрати майже до 5 трлн рублів, а також у 1,5 раза збільшить асигнування на МВС, росгвардію, слідчий комітет, прокуратури, спецслужби і т. п. У результаті на армію та силові структури піде кожен третій рубль.

Ситуація з бюджетом вказує на «дуже високу чутливість» до ціни нафти»: у грудні середня вартість барелю Urals становила лише $51, що в 2,3 раза нижче за точку балансу.

Розрив між ціною нафти, що балансує бюджет, і реальною ціною «дуже великий»: «Уряд буде змушений вжити заходів щодо посилення бюджетних показників у 2023 році, і у разі неможливості скоротити витрати постане необхідність збільшити податкові збори», – зазначають аналітики.

Бекграунд. Нагадаємо, путін доручив відібрати гроші у бізнесу, щоб направити їх на фінансування окупованих українських територій.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло