МВФ пророкує російській економіці «руйнівні» наслідки після 2023 року

МВФ пророкує російській економіці «руйнівні» наслідки після 2023 року

Фонд розкритикували за посилання на вигадані цифри Росстату

МВФ пророкує російській економіці «руйнівні» наслідки після 2023 року
фото DR

У січні МВФ підвищив прогноз щодо російського ВВП у 2023 році до +0,3%, що викликало чимало критики. Директор-розпорядник фонду Крісталіна Георгієва пояснила таку оцінку тим, що москві вдалося перенаправити потоки нафти з Європи до інших країн.

Проте надалі наслідки розв'язаної в Україні війни будуть для росії «дуже руйнівними», сказала вона в коментарі CNN.

«Наші прогнози на середньострокову перспективу показують, що російська економіка скоротиться не менш як на 7%», – сказала вона в інтерв'ю.

З часом економіка почне дедалі більше страждати від нестачі кваліфікованих кадрів внаслідок еміграції, а також від технологічного відставання.

Крім того, санкції почнуть впливати на енергетичний сектор, і позитивний ефект від того, що росія знайшла нових покупців для своєї нафти, не буде тривалим для її економіки, зазначила Георгієва:

«Ми не бачимо, щоб росія хоч якимось чином виграла від того, що вона створила з Україною та сама із собою», – сказала вона.

Незабаром після початку війни та запровадження санкцій багато аналітиків прогнозували спад у російській економіці у 2022 році на 8–10% (а Інститут міжнародних фінансів – на 15%).

МВФ очікував у 2022 та 2023 роках падіння на 8,5% та 2,3% відповідно. Але в результаті, за оцінкою МВФ, ВВП скоротився у 2022 році лише на 2,2%.

Основними причинами того, що номінально ВВП впав не так сильно, як очікувалося, стали:

  • рекордний приплив коштів від експорту нафти й газу, що сильно подорожчали;
  • значне зростання держвитрат на військові потреби (і виробництва в оборонному та пов'язаному з ним секторах);
  • агресивні дії ЦБ, який просто закрив банківську систему, не дозволивши поширитися фінансовій кризі, яка перекинулася б і на реальний сектор.

Прогнози цього року дуже різняться. Якщо МВФ чекає зростання на 0,3%, то банк росії прогнозує зміну ВВП у діапазоні від -1% до +1%. При цьому, наприклад, рейтингове агентство Moody's чекає зниження на 3%, Світовий банк – на 3,3%, Організація економічного співробітництва та розвитку – на 5,6%, Альфа-банк – на 6,5%.

Економісти нещодавно розкритикували МВФ, звинувативши його у безвідповідальності. Росстат і раніше змінював методологію та підганяв цифри під бажання російської влади, а після початку війни багато показників взагалі перестали публікуватися, вказують економісти в колонці для Fortune.

росія порушує протокол МВФ, який вимагає від країн – членів організації надавати прозорі, доведені статистичні дані в повному обсязі.

Тому МВФ наразі просто не має даних, щоб провести незалежний розрахунок ВВП росії у будь-який спосіб, будь- то за витратами, виробництвом або доходами, «він сліпий», наполягають економісти.

«Наївно повторювати за путіним його власні вигадані прогнози ВВП, фактично виправдовуючи та легітимізуючи ці економічні міфи без жодної перевірки – насправді без будь-якого незалежного аналізу», – йдеться в статті.

Бекграунд. Нагадаємо, раніше глава МВФ сказала про економіку України, що протягом цього року очікується поступове відновлення.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло