Що буде із Запорізькою АЕС після підриву Каховської ГЕС?
Mind Explains

Що буде із Запорізькою АЕС після підриву Каховської ГЕС?

Підрив греблі Каховської ГЕС, звісно, може мати негативні наслідки для ЗАЕС. Але зараз ситуація контрольована

This material is also available in English
Що буде із Запорізькою АЕС після підриву Каховської ГЕС?
Фото: УНІАН

Після підриву греблі Каховської ГЕС у зоні ризику опинилася й Запорізька АЕС – через вірогідність обмілення ставків-охолоджувачів ядерних реакторів. Україна давно передбачала цю можливість. Так, ГУР неодноразово попереджало, що росіяни готують провокації на Запорізькій АЕС, у тому числі кілька тижнів тому, перед засіданням Ради Безпеки ООН, де керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі представив свій черговий план дій для убезпечення ЗАЕС. Варто зазначити, що сам очільник ядерного регулятора виконує план вибірково – не інформує про наявність військової техніки, боєприпасів і вибухівки на атомній станції.

Як атомна галузь сприйняла сьогоднішній підрив греблі? Експертка з ядерної безпеки Ольга Кошарна наголошує, що підрив греблі є черговим порушенням ст. 56 Протоколу 1 до Женевських конвенцій, у якій йдеться про неможливість ведення воєнних дій поряд з АЕС і підривів гребель ГЕС тощо.

Постає питання: як може країна, що ставить під загрозу ядерну безпеку іншої держави та свідомо створює ядерні ризики, будувати ядерні потужності в центрі Європи?

Коли в лютому 2023 року рівень Каховського водосховища знизився до 13,7 м у зв'язку з тим, що російські окупанти пропускали воду до Північно-кримського каналу, експерти оцінювали ризики для ЗАЕС.

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

Як «почувається» ЗАЕС та чи має Україна план реагування на нештатні ситуації? Зараз, говорить Кошарна, ставок-охолоджувач має рівень 16,6 м, є басейни поряд зі ставком, є ставок-охолоджувач Запорізької ТЕС; з вересня 2022 року енергоблоки ЗАЕС знаходяться у стані «холодний зупин», окрім енергоблока №5 (він не працює, але реактор у гарячому стані, і про це нижче), тож станція потребує меншого обсягу води для охолодження, ніж коли енергоблоки працюють на потужності.

Після аварії на АЕС «Фукусіма-1» Україна розробила аварійні інструкції і на випадок неможливості наповнення ставків-охолоджувачів, якими зараз керується український персонал ЗАЕС. Але проблема в тому, що берег Енергодара та периметр ЗАЕС замінований російськими військами.

Крім того, як відомо, на український персонал Запорізької АЕС чинять потужний тиск окупанти. Про який у тому числі повідомляло, зокрема, МАГАТЕ, і зараз завдання його місії на ЗАЕС – убезпечити український персонал атомної електростанції від тиску.

Чи можна було цьому зарадити? Ще один нюанс – рішення керівників ядерної галузі та очільника Міненерго. Зокрема, якби голова ДІЯРУ Олег Коріков дав дозвіл ЗАЕС вивести 5-й енергоблок у холодний зупин, про що просив український персонал, то міг би значно зменшити сьогоднішні проблеми та ступінь ризику.

🔷 Що буде із Запорізькою АЕС після підриву Каховської ГЕС? Після підриву греблі Каховської ГЕС у зоні ризику опинилася й Запорізька АЕС – через вірогідність обмілення ставків-охолоджувачів ядерних реакторів. Україна давно передбачала цю можливість. Так, ГУР неодноразово попереджало, що росіяни готують провокації на Запорізькій АЕС. Підрив греблі є черговим порушенням ст. 56 Протоколу 1 до Женевських конвенцій, у якій йдеться про неможливість ведення воєнних дій поряд з АЕС і підривів гребель ГЕС тощо. Величезна проблема і ризики також полягають в тому, що берег Енергодара та периметр ЗАЕС замінований російськими військами, а на український персонал станції окупанти чинять потужний тиск. Як «почувається» ЗАЕС та чи має Україна план реагування на нештатні ситуації – розповідаємо у відео. Детальніше дізнайся з матеріалу 👇 https://mind.ua/news/20258261-shcho-bude-iz-zaporizkoyu-aes-pislya-pidrivu-kahovskoyi-ges?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=shcho-bude-iz-zaporizkoyu-aes-pislya-pidrivu-kahovskoyi-ges

Опубліковано Mind. UA Середа, 7 червня 2023 р.
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло