Як руйнація Каховської ГЕС вплине на енергобаланс України?
Mind Explains

Як руйнація Каховської ГЕС вплине на енергобаланс України?

З огляду на невелику частку цієї ГЕС у передвоєнній генерації наслідки будуть в основному опосередковані. Але відчутні

Як руйнація Каховської ГЕС вплине на енергобаланс України?
Фото: uhe.gov.ua

Каховська ГЕС, одна з найменших у «господарстві» Укргідроенерго. Її внесок у загальний енергобаланс країни напередодні війни складав до 1%, вона виробляла близько 1,5 млн кВт\г на рік, передовсім у період водопілля.

Що відбувалося з Каховською ГЕС після початку війни? Станція була окупована у перший же день повномасштабного вторгнення росії – 24 лютого 2022 року. На станцію зайшли військові рф та розташували там важку техніку. Гідроенергетики країни-агресора миттєво взяли контроль над шлюзом і почали запускати воду в Північно-Кримський канал, фактично крадучи її в України. Через це значення станції для об’єднаної енергосистеми України  (ОЕС) знизилося ще більше.

У жовтні 2022 року по виробничих потужностях станції було влучання ракети, яка пошкодила три гідроагрегати. Станція була повністю виведена з ладу і відключена від енергосистеми України. Ремонтувати агрегати російські загарбники не дозволили, а наприкінці 2022 року взагалі звільнили увесь український персонал за станції і більше не допускали на територію. Україна остаточно втратила контроль і зв’язок із Каховською ГЕС.

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

Чи вплинуло це на загальний енергобаланс? На генерацію України втрата потужностей Каховської ГЕС не вплинула, бо станція більше працювала для регулювання рівня Каховського водосховища, балансування виробництва численної «зеленої» енергетики в південних регіонах нашої країни та забезпечення водопостачання для населення півдня і зрошення сотень тисяч гектарів сільгоспземель у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Енергопостачання окупованих територій також не постраждало, оскільки зараз вони отримують електроенергію через Крим.

Якою є (була) роль Каховського водосховища? Каховське водосховище, найбільше в Європі, забезпечувало водою населення та промисловість чотирьох великих областей України – Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської. Після закінчення будівництва самої Каховської ГЕС у 1955 році наповнення водосховища йшло три роки – до 1958-го. Загальний обсяг води 18,2 млрд кубів води. На берегах водосховища розташовані потужні промислові підприємства, яким зараз доведеться згортати виробництво.

Після підриву греблі водосховище повністю зникне? Українські гідроенергетики намагаються визначити, як глибоко зруйнована гребля Каховської ГЕС, щоб розуміти, до якого рівня обміліє Каховське водосховище. Сама висота греблі 30 метрів, по типу – земляна та залізобетонна. В основі – залізобетонний підмурівок, який, в разі збереження,  дає надію, що повністю водосховище не буде спущене.

Наразі скид води йде дуже активно, і візуально не можна визначити розмір руйнувань. Проте, вранці 7 червня генеральний директор ПрАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота повідомив, що підняття рівня води на затоплених територіях трохи сповільнилося, і є проблиски надії, що підмурівок зберігся. Головною задачею України після деокупації Херсонщини буде швидке відновлення саме греблі, яка утримує Каховське водосховище.

Як підрив греблі позначиться на водопостачанні та українській енергосистемі? Сьогодні фахівці НЕК «Укренерго» і «Укргідроенерго» розробляють графік обмеження роботи всіх ГЕС вгору по Дніпру, щоб максимально утримати обсяги води верхніх водосховищ. Коли стануть зрозумілі масштаби руйнування Каховської греблі та рівень падіння водосховища, будуть розроблені графіки поступового спуску води з верхніх водосховищ, щоб підтримувати безпечний рівень Каховського водосховища та забезпечувати питною водою хоча б населення. Балансуючі потужності «Укргідроенерго», як і базове виробництво електроенергії для об’єднаної енергосистеми України, суттєво знижені, і до відновлення Каховської греблі не зможуть працювати на повну.

Для безпеки роботи ОЕС залишається тільки імпорт електроенергії з Європи.

🔷 Як руйнація Каховської ГЕС вплине на енергобаланс України? Каховська ГЕС – одна з найменших у «господарстві» Укргідроенерго. Її внесок у загальний енергобаланс країни напередодні війни становив до 1%, вона виробляла близько 1,5 млн кВт\г на рік, передовсім у період водопілля. Але Каховське водосховище забезпечувало водою населення та промисловість чотирьох великих областей України – Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської. Як підрив греблі позначиться на загальному енергобалансі, водопостачанні та українській енергосистемі – дізнайся з відео Майнд. А детальне пояснення читай в матеріалі 👇 https://mind.ua/news/20258343-yak-rujnaciya-kahovskoyi-ges-vpline-na-energobalans-ukrayini?utm_source=facebook&utm_medium=main&utm_campaign=yak-rujnaciya-kahovskoyi-ges-vpline-na-energobalans-ukrayini

Опубліковано Mind. UA Неділя, 11 червня 2023 р.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло