Чому Румунія лобіює продовження заборони на ввезення українського зерна до кінця календарного року?
Mind Explains

Чому Румунія лобіює продовження заборони на ввезення українського зерна до кінця календарного року?

І що може потрапити під обмеження, окрім зернових

Чому Румунія лобіює продовження заборони на ввезення українського зерна до кінця календарного року?
Фото: depositphotos.com

Міністерство з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Румунії ініціює продовження обмежень на імпорт української аграрної продукції до 31 грудня 2023 року. Діючий формат імпорту передбачає, що вільна торгівля основними українськими аграрними категоріями – пшеницею, кукурудзою, ріпаком і насінням соняшника – має відновитися 15 вересня.

Профільний румунський міністр Флорін Барбу вже повідомив, що звернувся із відповідним запитом до Єврокомісії. Також він має намір ініціювати розширення товарних номенклатур із України, щодо яких діють обмеження на постачання до країн Східної Європи.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

Румунія діє одноосібно чи має місце антиукраїнська аграрна коаліція? Флорін Барбу не приховує, що має намір обговорити ситуацію із впливом українського зерна на європейські ринки іншими країнами та заручитися їхньою підтримкою. Лише два тижні тому такі ж вимоги щодо зерна з України озвучувала Угорщина.

Як заявив державний секретар Міністерства сільського господарства Угорщини Жолт Фельдман, країна звернулася до Європейського Союзу із проханням продовжити заборону на імпорт українських зернових та олійних культур щонайменше до кінця 2023 року. При цьому в зверненні йшлося не лише про власний ринок: пропонувалося не допустити постачання українських культур ще до чотирьох східноєвропейських країн – Польщі, Румунії, Болгарії та Словаччини.

Підсумовуючи, можна припустити, що навіть якщо таку коаліцію формально ніяк не оформлено, то п'ять східноєвропейських країн виступають у цьому питанні єдиним фронтом.

Чому визначено дату 31 грудня 2023 року? Це логічний звітний етап і відправна точка для корекції торгових режимів.

Проте річ не лише в цьому. Три осінні місяці – це час, коли відбувається дуже активна зовнішня торгівля зерновими, оскільки з січня на ринки починає надходити врожай із Південної півкулі, тому рівень конкуренції у цей період традиційно рекордно високий.

Також восени формується озима група під урожай наступного року, і масштаб посівної кампанії безпосередньо залежить від можливості успішно реалізувати зібраний урожай.

Експорт яких агротоварів хоче обмежити Румунія крім тих заборон, що вже діють? Йдеться про «пріоритетні для Румунії продукти» – зокрема, мед та м'ясо. Імовірно, у списку можуть опинитися соняшникова олія, курячі субпродукти та яйця.

Які шанси, що обмеження будуть продовжені та розширені? Те, що їх буде продовжено – цілком імовірно, але все залежатиме від світової конʼюнктури на той момент. Розширення номенклатури залежить від рівня лобістських зусиль у кожному із секторів.

Якою є позиція України? Україна має намір домагатися скасування будь-яких обмежень на аграрний імпорт до країн ЄС як такий, що суперечить Угоді про вільну торгівлю.

Нагадаємо, Єврокомісія вжила виняткових та тимчасових заходів щодо імпорту обмеженої кількості товарів з України. Вони були впроваджені з 2 травня до 5 червня, а згодом продовжені до 15 вересня.  Необхідність заходів обґрунтовувалась винятковими обставинами – наявністю відчутних вузьких місць у логістиці п'яти держав-членів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло