Молдавські фермери теж протестують проти українського зерна
Причини акції – не лише в поставках нашого збіжжя, а й у накопичених проблемах місцевого АПК

У Молдові тривають масштабні протести, спрямовані, зокрема, проти імпорту української агропродукції. Сьогодні, 20 червня, місцеві фермери в'їхали на тракторах до Кишинева, вимагаючи від уряду та профільного міністерства дослухатися до їхніх прохань.
Наскільки масштабним є протест? Доволі масштабний та головне – помітний.
Загалом у акції бере участь близько 100 одиниць техніки, яка частково блокувала центральні дороги столиці країни. Діставалися туди машини з увімкненими клаксонами, не залишаючи шансу їх не помітити та не поцікавитися причиною акції.
Що спровокувало мітинг? Протести стали реакцією на дії – а точніше, бездіяльність – влади, яка, на думку аграріїв, ігнорує їхні вимоги. Напередодні представники асоціації «Сила фермерів» провели переговори з чиновниками та залишилися незадоволеними залученістю останніх до проблем галузі.
То чого хочуть фермери? Серед вимог – обмеження на імпорт зерна з України, як раніше вже з «благословення» Єврокомісії вчинили п'ять східноєвропейських країн, лімітувавши постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику на ринки Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини.
Обговорюваний формат для Молдови – квотування або тимчасове призупинення імпорту.
Крім того, є цілком конкретні фінансові вимоги, які не стосуються українського аграрного імпорту, а належать до сегменту внутрішньодержавних проблем, що давно назріли. Фермери вимагають виділити компенсації для місцевих виробників зерна – близько 3000 леїв за гектар ($170), а також виплатити заборгованість за минулорічними субсидіями та відшкодувати ПДВ за пальне.
Це перша подібна акція? Ні. Минулого тижня фермери у Молдові вже блокували кілька доріг.
Також очевидно, що ці протести не останні, якщо з кабміном не буде досягнуто компромісу.
Молдова справді настільки багато імпортує збіжжя з України? Ні. Але аграрна галузь перебуває у кризі через посуху, високу інфляцію та збільшення відсоткових ставок за кредитами на тлі обвалу цін на зерно. Тож будь-які зовнішні постачання болючі для місцевих аграріїв.
Який прогноз? Молдова заявляла про готовність до обмежень українського аграрного імпорту ще місяць тому, але згодом відмовилася від цієї ідеї.
Голова кабінету міністрів Молдови Дорін Речан зрештою вийшов до протестувальників та запевнив, що дотації фермерам буде збільшено. Щодо режиму імпорту українського зерна рішення наразі не ухвалено.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].