Лише 2% податку на статки світових мільярдерів дозволять отримати $250 млрд на рік
Це половина всіх коштів, що їх потребують країни з висхідними економіками, аби подолати наслідки зміни клімату
Згідно з новим планом, кілька тисяч найбагатших людей планети можуть щорічно сплачувати сотні мільярдів доларів податків. Запровадження загальнообов’язкового мінімального податку на статки надзаможних землян дозволить залучити додаткові $250 млрд на рік, вважають аналітики EU Tax Observatory. Цей академічний консорціум був створений 2021 року на базі Паризької школи економіки, його завданням є допомога Євросоюзу в боротьбі з податковими зловживаннями.
Ідея економістів полягає у впровадженні податку на кшталт відомого Pillar Two – угоди, згідно з якою компанії сплачують 15% податку на мультинаціональний прибуток. 2% – невелика сума, враховуючи, що статки світових мільярдерів щорічно зростають приблизно на 7%. Принаймні, починаючи з 1995 року, і навіть з поправкою на інфляцію.
Навіщо потрібен цей податок? Додаткові збори дозволять подолати кілька прогалин, вважають у EU Tax Observatory. По-перше, вони можуть допомогти забезпечити дедалі більший попит на освіту, охорону здоров’я, інфраструктуру та зменшення викидів вуглецю до атмосфери. По-друге, вони здатні обмежити зростання економічної нерівності. Третя потенційна вигода: поліпшення стану дотримання податкового законодавства та впровадження ширших податкових реформ.
У своєму звіті автори з EU Tax Observatory написали: «Тим, хто може вважати такі законодавчі новації утопічними, варто нагадати, що деякі речі, які стали нормою за останні 15 років – автоматичний обмін банківською інформацією, глобальний мінімальний податок на мультинаціональні прибутки – також вважались утопічними 15 років тому. Новітня історія вчить нас, що нові форми міжнародної співпраці здаються неможливими – аж доти, доки вони не роз’яснені чітко та зрозуміло, доки не запропоновано технічне рішення та доки присутня політична волі принаймні країни-ініціатора. Поточні закони й угоди не можуть бути останнім словом у справі податків в об’єднаному світі. Нові закони будуть впроваджуватись, нові угоди підписуватись, як це відбувалося протягом усієї історії».
Чому згадали про мільярдерів? По всьому світу саме найбільш заможні люди мають найнижчі ставки податку на особисті статки. За однією з оцінок, їхня частка фактично становить 0–0,5%.

Крім того, на відміну від інших заможних осіб – мільйонерів зі статками понад $10 млн чи $100 млн – мільярдери є доволі невеликою групою відомих особистостей, що, на думку EU Tax Observatory, «спростить процес впровадження податку». Це дуже важливо, вважають ініціатори, оскільки «потребує суттєвого прогресу у звітності та міжнародному обміні інформацією».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].