Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 07.10.2023 по 13.10.2023
Основні регуляторні новації минулого тижня

1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ
- Документ: закони 3429-IX (набрання чинності 10.11.2023), 3430-IX (набрання чинності 16.11.2023) про затвердження указів Президента щодо продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні.
Суть змін: воєнний стан і мобілізація продовжуються з 16 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.
2. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
- Документ: постанова від 3 листопада 2023 року №1149 (відбулася 08.11.2023) про затвердження порядку ввезення товарів, звільнених від ПДВ для використання у власному виробництві.
Суть: платники податків мають право на ввезення товарів без ПДВ, якщо відповідають одночасно таким критеріям:
- утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2022 року;
- основним видом діяльності яких є діяльність у переробній промисловості;
- не мають відокремлених підрозділів, дочірніх підприємств, представництв та філій;
- питома вага доходу, отриманого суб’єктом господарювання від реалізації продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу протягом звітного періоду становить понад 90%; тощо.
- Документ: постанова від 3 листопада 2023 року №1147 (відбулася 09.11.2023) про продовження дії програми забезпечення молоді житлом на 2013–2023 роки ще на три роки, зокрема до 2026 року.
Суть: фінансування держпрограми забезпечення молоді житлом на 2024–2026 роки сягне понад 1 млрд грн. Зокрема, у 2024 році фінансування планується на рівні 330,3 млн грн; у 2025-му – 349,4 млн грн, у 2026-му – 369,2 млн грн. Переважне фінансування – кошти місцевих бюджетів.
- Документ: постанова від 3 листопада 2023 року №1151 (відбулась 11.11.2023) про затвердження порядків надання в оренду гідротехнічних споруд.
Суть: перший порядок визначає механізм надання в користування на умовах оренди гідротехнічних споруд для цілей аквакультури на неконкурентних засадах без проведення аукціону; другий – визначає механізм надання в користування на умовах оренди гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми на неконкурентних засадах без проведення аукціону. Зазначається, що орендна плата за об’єкти оренди державної форми власності спрямовується: до держбюджету – 70%; орендодавцю – 30%.
- Документ: Меморандум 792_001-23 від 23.10.2023 про взаєморозуміння щодо угоди про вільну торгівлю та двосторонньої торгівлі між Урядом України та Урядом Турецької Республіки.
Суть: під час засідання Спільного комітету Туреччина перегляне позитивно тарифний запит України щодо збільшення тарифних квот на певну сільськогосподарську продукцію. Крім того, було погоджено створення робочої групи по зерну для обговорення глобальної та двосторонньої торгівлі та ринку зерна.
- Документ: постанова від 7 листопада 2023 року №1168 (відбулась 11.11.2023) про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності спеціалізованими або спеціалізованими металургійними переробними підприємствами у сфері заготівлі металобрухту.
Суть: віднесення суб’єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснюється з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями за такою шкалою:
- від 41 до 100 балів – до високого ступеня ризику;
- від 21 до 40 балів – до середнього ступеня ризику;
- від 0 до 20 балів – до незначного ступеня ризику.
До переліку критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику належатимуть: відсутність кваліфікованих працівників із заготівлі металобрухту; відсутність на спеціалізованих металургійних переробних підприємствах виробничого, технологічного обладнання (зокрема печі), лабораторії для визначення відповідного хімічного складу продукції; відсутність у приймальному пункті спеціалізованого або спеціалізованого металургійного переробного підприємства тощо.
- Документ: постанова від 7 листопада 2023 року № 1156 (відбулася 09.11.2023) про переведення експериментального проєкту «е-Підприємець» на постійну основу.
Суть: відтепер на порталі «Дія» можна відкрити банківський рахунок, зареєструвати ФОП та повідомити про використання єдиного рахунку. Загалом комплексна послуга «е-Підприємець» містить 12 опцій.
- Документ: постанова від 7 листопада 2023 року №1167 (відбулася 10.11.2023) про відновлення позапланових перевірок у сфері азартних ігор та лотерей.
Суть: відтепер КРАІЛ має правові підстави для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері організації та проведення азартних ігор (у тому числі фактичні перевірки методом контрольних закупок) та у лотерейній сфері, на період дії воєнного стану за рішенням Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей.
Міністерство юстиції України:
- Документ: наказ від 13.09.2023 №3258/5 (відбувся 07.11.2023) про затвердження порядку притягнення до відповідальності та порядку визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб.
Суть: документом передбачено штраф за внесення завідомо неправдивих відомостей про кінцевого бенефіціара юрособи під час реєстрації останньої. Розмір штрафу для такої юридичної особи за таке порушення становить від однієї тисячі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- Документ: наказ від 14.09.2023 №3265/5 (відбувся 06.11.2023) про затвердження порядку проведення перевірки інформації, наданої юридичною особою у поясненні та документах для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) та/або структуру власності юридичної особи.
Суть: згідно з порядком, держреєстратор розпочинає перевірку інформації про КБВ та/або структуру власності протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідних документів від юрособи. Держреєстратор має право вимагати від фізичних та юридичних осіб надання інформації (у тому числі пояснень), необхідної для встановлення КБВ, надання копій документів, вимагати доступу до приміщень юрособи, проведення огляду речей та документів за місцезнаходженням юридичної особи.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 10225 від 07.11.2023 про запровадження механізму оподаткування ПДФО віртуальних активів.
Що пропонується: надати платникам податків право самостійно визначати підсумковий фінансовий результат (прибутки або збитки) від операцій з віртуальними активами за кожен звітний період та відображати його у своїй податковій декларації. При цьому продажем криптовалют вважається не лише обмін їх на гроші, а й розрахунок за товари, послуги або обмін на інші віртуальні активи (але обмін криптовалют на криптовалюти не вважається продажем).
Ініціатор: нардеп Олександр Сова.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10185-1 від 08.11.2023 про стимулювання суб’єктів агропромислового комплексу у створенні робочих місць для осіб з інвалідністю.
Що пропонується: з 1 січня 2024 року до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, та протягом трьох років з дня його припинення або скасування отримувачем державної підтримки на поточний рік не може бути суб’єкт агропромислового комплексу, на якого накладалися адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.
Ініціатор: нардеп Анатолій Бурміч.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10234 від 09.11.2023 щодо розвитку малого бізнесу та заходів з детінізації обігу товарів і послуг.
Що пропонується: внести зміни до Податкового кодексу України, що передбачають: 1) збільшення граничних обсягів доходу для другої та третьої груп суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності; 2) диференціювання граничних обсягів доходу для третьої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, залежно від використання праці найманих осіб та кількості осіб, які одночасно перебувають з ними у трудових відносинах, кожного місяця звітного періоду.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Галиною Васильченко.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10246 від 10.11.2023 щодо врегулювання деяких питань оренди земельної ділянки.
Що пропонується: встановити, що право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою або її частиною, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувач частини земельної ділянки чи інша заінтересована особа мають право на обмежене строкове платне користування такою частиною земельної ділянкою на праві оренди та на відповідне встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права оренди частини земельної ділянки.
Ініціатор: нардеп Володимир Мороз.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 10228 від 08.11.2023 про вдосконалення превентивних процедур та запобігання банкрутству.
Що пропонується:
- внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства в частині удосконалення заходів запобігання банкрутству, зокрема, запровадження нової процедури превентивного реструктуризації відповідно до основних принципів Директиви ЄС 2019/1023;
- внесення похідних редакційних змін до інших законодавчих актів, зокрема до Господарського процесуального кодексу України, Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», Закону України «Про виконавче провадження», Закону України «Про фінансову реструктуризацію», Закону України «Про страхування», Закону України «Про кредитні спілки».
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
4. Законопроєкти, проголосовані парламентом раніше, що не набрали чинності:
Документ: №5655 про реформування сфери містобудівної діяльності.
5. Важливі новини:
Відсьогодні діє оновлений порядок застосування заходів впливу до банків – НБУ
Рада прийняла закон про скасування мораторію на проведення податкових перевірок
Рада попередньо схвалила закон про спрощення зміни цільового призначення земельних ділянок
Рада затвердила держбюджет-2024
НКРЕКП встановила граничні ціни на ринку е/е у 3000–7500 грн за МВт*год з 30 листопада
Нацрада заборонила трансляцію в Україні 16 відеосервісів, які дозволяли дивитися росТБ та фільми
НБУ посилить пруденційні вимоги до фінансових компаній
НБУ оновив критерії оцінки ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінпослуг
Експорт агропродукції за новими правилами розпочнеться з 11 листопада – МінАПК
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 10.10.2023 до 16.10.2023.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].