Підсумкова річна пресконференція Володимира Зеленського: головні тези
Президент проти мобілізації жінок, але вимагатиме від усіх, у тому числі від Залужного, щоденного результату для досягнення перемоги

Президент України Володимир Зеленський 19 грудня, у вівторок, дав річну підсумкову пресконференцію, відповідаючи на питання журналістів.
Наводимо головні тези президента, які прозвучали під час заходу.
Підсумкова пресконференція
Опубліковано Володимиром Зеленським, вівторок, 19 грудня 2023 року.
Про мобілізацію
Військові запропонували мобілізувати додатково 450– 500 тисяч людей. Це все-таки питання наших військових, Головкому, Генштабу, вони звернулися на рівні нашої Ставки з питання мобілізації. Питання дуже чутливе, я вважаю. Вони звернулися щодо захисту нашої країни й потенційних контрнаступальних дій, щодо дефіциту. Їхня точка зору була на Ставці, вони запропонували мобілізувати додатково 450–500 тисяч людей. Це дуже серйозна цифра.
Я сказав, що мені потрібно більше аргументів, щоб підтримувати цей напрям. Що стосується фінансів, то, між нами, мобілізація в такому форматі коштуватиме Україні додаткових 500 млрд грн. І тому я, як президент України, як людина, яка багато свого часу віддає, щоб знайти ту чи іншу фінансову підтримку Україні, хотів би розуміння з цього питання від прем'єр-міністра і міністра фінансів.
– Чи може Україна поступово дійти до програшу у війні?
– Ні, я так не вважаю. Ми були в значно складніших ситуаціях, коли значна частина нашої держави бути окупована, інфраструктура зруйнована, економіка була під ударом, люди, Бог, партнери – все це допомогло.
Зараз у нас інша ситуація. Я погоджуюся, що є виклики, щодо снарядів, артилерійських систем, їх ремонту. Але треба жити в Україні і боротися, своїми кроками, щоденно. Щоб потім не було соромно.
– Ми бачимо, як збільшується розрив між фронтом і життям тилу, депутати купують елітні автівки, виїжджають на відпочинок у Дубаї. (...) Кого ви як президент можете замінити у своїй команді, щоб ресурси держави на 100% використовувалися для перемоги?
– У мене невелика команда, я не можу собі дозволити її зменшити, бо це позначиться на поставках систем ППО. Є відсоток людей, які працюють, підтримують місцевий бізнес,
Щодо депутатів – я не вважаю, що депутат який гуляє, нічим не відрізняється від бізнесмена, який салюти включає на свій день народження. Я не можу їх (депутатів. – ред.) розпустити, бо тоді будуть вибори, а їх ми зараз не можемо проводити. Наші західні партнери кажуть, що надають нам фінансову підтримку без ризику, тому що ми проводимо всі необхідні реформи.
– Віктор Орбан чи інші лідери якось тиснуть на те, щоб ви пішли на перемир'я з росією?
– Я ніколи не говорив з Орбаном про припинення війни чи діалог із путіним, можливо, це він десь піднімав цю тему. Але для мене його політика не дуже дружня до нас, і я йому це казав. Але в будь-якому випадку – ми сусідні країни, і попри всі ці виклики, 2 роки війни, нам треба знайти спільні рішення. Я його питав: Вікторе, скажи, чому ми не можемо організувати зустріч між нами. Ми могли би знайти дипломатичне рішення, і наші сторони будуть працювати над цим.
– Як війна на Близькому Сході впливає на Україну і чи плануєте ви відвідати Ізраїль?
– Впливає, і це факт. Розфокус допомоги світу й підтримки України на різних міжнародних майданчиках, інформаційний розфокус.
Це велика трагедія, мої співчуття всім загиблим.
Але це перемога росії, вони не досягли його на полі бою, але вони досягли його у дипломатичній сфері. Тому багато політиків вирішили допомагати Ізраїлю, а не Україні, тому що Україні вони допомагали вже 2 роки, а Ізраїлю – ще ні.
Щодо поїздки в Ізраїль – я був готовий із першого дня. Але в наших колег були якісь інші плани. А зараз я не можу гратися зі своїм графіком, бо керую державою у війні.
– Якщо наступним президентом США буде Трамп, і його політикою буде замороження допомоги, чи вдасться вам його переконати?
– Я не впевнений, що політика США зміниться щодо України, але лідер безперечно має вплив. І його перші сигнали будуть дуже впливові. Якщо його пріоритетність буде більше орієнтована на вирішення внутрішніх питань, то це дуже вплине на хід війни в Україні. Якщо одна деталь випадає, то вся система починає сипатися. Тому це (припинення військової підтримки з боку США. – ред.) точно буде мати негативний вплив і на допомогу з Європи.
– Чи бачите ви аналогію між вбивством 20 000 людей у Секторі Газа та вбивством мирних жителів в Україні?
– Ми визнаємо цю трагедію, ми визнаємо незалежний народ Ізраїлю і незалежний народ Палестини.
Але я не можу порівняти це (воєнний конфлікт між Ізраїлем і Палестиною. – ред.) з війною в Україні.
Бо ця війна не починалася з терористичної атаки на українців. До нас на нашу землю зайшов ворог і почав вбивати наших людей.
– У Польщі тепер новий, проукраїнський, уряд, Дональд Туск, але проблеми залишилися: питання зерна, блокада кордону. Яким є ваше бачення вирішення проблем із Польщею?
– Перш за все хочу подякувати, що ви з нами з початку війни, приймали наших людей, допомагали озброєнням. Але треба сказати, що українці своїм життям захищали Польщу, ми стояли за вашу незалежність.
Блокада наших кордонів – це про виживання, адже в нас не було чорноморського коридору, яким можна вивозити зерно. Так а що в нас залишається, якщо у нас немає моря?
Окей, ми не будемо продавати Польщі зерно, просто дайте його вивезти.
Ви бачите, як українці добре ставляться до поляків, коли спалахнули суперечки між політичним керівництвом двох країн, вони навіть почали захищати поляків.
Але ми з квітня по вересень втратили сотні мільйонів доларів, врожаї. Мене запитували фермери: Як нам вивезти хоч щось? Тому це стало впливати й на політичні відносини.
Я не тряпка якась, я захищаю інтереси своєї країни під час війни. Всі знають, що це були політичні ігри, того уряду, який програв.
Слава Богу, з’явилася Румунія, яка допомогла з вивезенням. Вони сказали: «Цінності спочатку, а потім вже ціни».
Я вірю, що новий польський уряд розблокує цю блокаду, бо вона штучна. Ми побудували цей коридор через Румунію і Молдову, і вже менше через Польщу. Ми хотіли цього? Ні. Я вірю, що з Дональдом Туском ми все вирівняємо.

– Коли і на яких умовах могли б статися переговори на основі інтересів України?
– У нас є Формула миру, де це прописано. Остання зустріч на Мальті була дуже результативною, понад 80 країн. Наступна зустріч у Швейцарії, будемо сподіватися, буде не менш результативною.
Після цього ми будемо працювати над зустріччю лідерів, які будуть опрацьовувати останні 5 пунктів.
Після візиту в США, Латинську Америку увага до України знову почала повертатися.
Саме на цьому майданчику буде готуватися відповідний документ, коли всі держави світу об’єднаються навколо нього. Тоді він буде переданий росії. Якщо вона буде готова його сприймати – то питання про переговори буде актуальним. Бо наразі воно для росіян неактуальне, я з їх сторони бачу тільки агресивну риторику і вбивство.
Про конфлікт між Залужним і Зеленським
– У мене із Залужним робочі стосунки. Він має відповідати за результати на полі бою. Це складна історія. Я вважаю, що ми маємо жити в Україні зі щоденним результатом.
Я вважаю, що бути головкомом – це честь. І бути президентом – це честь.
Нам потрібні міцні кроки і результати. Держава Україна – це не про особисте. Результат – кожний день і на кожній посаді. І відповідальність кожного дня. Чекаю рішення від них щодо мобілізації, конкретних речей на полі бою. У нас є стратегія, але хочу бачити деталі.
Ми вижити повинні з вами, все це коштує грошей. Заробітну плату воїнам платимо ми всі – люди, які сплачують податки. Один воїн – це шість людей у цивільному житті, які сплачують податки.
Візьміть 500 тисяч мобілізованих – це 3 млн податків на їх забезпечення. Тому треба розуміти, як це буде на практиці.
– Проблема тиску на бізнес не вирішилася, а загострилася. Тилові силовики влаштовують перевірки бізнесу, маски-шоу, арештовують активи і т. п. Наскільки ви в курсі ситуації?
– Я побудував платформу між бізнесменами та ОП, і ми реагували дуже швидко, коли нам вони дзвонили.
Питання це вирішиться, коли парламентарі приймуть відповідний закон. Вимогою МВФ було повернення перевірок, тому ми їх повернули.
Я запропонував створити єдиний орган, який зможе здійснювати перевірки. Я перевірю, чому досі цей закон не був проголосований.
Але в мене немає таких повноважень, щоб я заборонив податковій ходити перевіряти бізнеси.
– Про тисячі полонених військовослужбовців – чи не забули про них, і понад 25 тисяч цивільних полонених, за даними омбудсмена Дмитра Лубінця. Які є механізми для їх звільнення і що ускладнило цей процес?
– Ви праві, процес ускладнено, я передам цю інформацію Лубінцю і Буданову, щоб вони більше комунікували з рідними військовополонених.
Процес ускладнився через проблеми з боку росії. Скоро цей трек відкриється, дай Бог вдасться.
Щодо повернення дітей, тут допомагає нам Катар. Щодо кримчан – міжнародні організації нічого зробити не змогли. Я працював щодо цього з президентом Ердоганом, він поки що, на жаль, нічим не допоміг.
Як тільки у нас відбувається «накопичення» полонених російських військових, ми їх міняємо на наших військовополонених.
– Які цілі ви ставите на наступні 12 місяців?
– Я не можу вам сказати про цілі. Бо в нас були великі проблеми на півдні, бо всі обговорювали наші цілі, в усіх деталях. Хто наступає, куди наступає, чи встигнуть до зими, взимку в Криму тепло, тому можна і взимку – все це детально обговорювалося в ЗМІ.
Це так не працює з російською федерацією, у якої зброї більше. Тому нічого не можу вам відкрити на наступний рік.
– Законодавці працюють над проєктом закону про мобілізацію, зокрема чоловіків, молодших за 27 років і, можливо, жінок. Чи підпишете ви його?
– Щодо жінок – ні, не підпишу. Щодо інших аргументів, якщо я бачу, що на сьогодні це потрібно – з цим погоджуюся.
– Чи боїтеся ви, що українці роз’єднуються як суспільство, у тому числі щодо підтримки вас як президента?
– Наша єдність залежить тільки від нас. Це наша зброя вітчизняного виробництва. Це те, що зберегло країну на початку війни.
Для мене честь бути президентом, а там далі люди хай вирішують, як я працюю, якщо їм не подобається, то зрозуміло, це вибір українців.
– Що ви можете сказати про виробництво зброї українського виробництва, зокрема дронів на державному рівні і боєприпасів до них. Чи буде створено спецпідрозділ щодо управління дронами.
– У мене була зараз Ставка, і одним із ключових питань було виробництво дронів і створення спецпідрозділів.
Щодо виробництва – мільйон дронів наступного року ми виробимо. Мільйон ми зробимо. Ми зробимо все, щоб так воно й було. Я знаю, що так воно й буде.
Має бути інфраструктура щодо управління дронами найліпша, не радянська, а проста, щоб використовувати дуже швидко.
У мене була зараз Ставка, й одне з ключових питань – виробництво дронів і постачання. І дуже не подобається, коли логістично в нас залишаються бюрократичні, радянські процеси. Коли 26 тис. дронів лежали на одному складі й не доїхали до фронту. Так, було дуже гучно на Ставці, але не може бути таких пауз, таких проблем.
Я просто в шоці, як може не доїхати те, що вироблено нами. Але це ми поборемо: логістику. Отримуватимуть наші воїни в бригади вітчизняні дрони.
Артилерія – там складніше, там треба створювати окремі лінії для пороху і т. д. 155-й калібр, системи, на жаль, з пострілами поки що дуже складно, дуже дефіцитний продукт. Треба над цим працювати.
– Технічний переліт здійснив цивільний літак із «Борисполя», коли буде відкрито «Бориспіль» для перельотів?
– «Бориспіль» – це як Чорне море. Відкрити аеропорти – це було б дуже важливим і для економіки, і логістики. Це буде говорити про те, що Україна перемагає. Ми ставимо таке питання нашим колегам і знаємо, що конкретно нам потрібно.
– Ваші поточні стосунки з Глобальним півднем?
– Бракує відносин України з країнами Латинської Америки, там залишився радянський спадок і прихильність до росії. Але новий президент Аргентини заявив про тотальну підтримку України, також будуємо відносини з новим президентом Еквадору, маємо підтримку Парагваю, Уругваю.
– За кордон виїхало понад 4 млн наших громадян. Як ми зможемо повернути їх додому, і чи буде якась державна програма для цього? Бо кажуть про скорочення допомоги для переселенців.
– Зменшення допомоги переселенцям (внутрішнім) точно не буде, але її збільшення через виклики оборонного бюджету під питанням.
Люди різні за кордоном. Більшість приїде, як тільки буде потужніше ППО, але друге, що буде впливати, – зменшення підтримки європейських країн щодо них. У кращому становищі ті, хто працевлаштувався за кордоном, вони не поспішатимуть повертатися.
Напевно треба думати про множинне громадянство. Оскільки ми в найближчому майбутньому будемо в ЄС, я вважаю, що такі програми це нормально, адже по всьому світу українців 60 мільйонів, і не всі вони живуть в Україні. Ми маємо дати їм можливість відчувати себе українцями.
Множинне громадянство вирішує це питання.
– Останнім часом представниця вашої партії Мар’яна Безугла зробила низку звинувачень у бік командувача ЗСУ Валерія Залужного, зокрема, вона заявила, що він не надав плану дій на наступний рік, і вимагала його звільнення. Скажіть, ця позиція президентської партії відображає також вашу позицію?
– Пан Залужний також мій представник, як і всі ті, кого я призначав. Комусь я дуже вдячний, за когось соромно.
Що стосується будь-яких коментарів у фейсбуці – вибачте, я не займаюся цим, у мене немає на це часу, для щоденних оцих зайвих діалогів, безрезультативних.
Я використовую соцмережі як майданчик, де я можу передати якісь важливі речі для суспільства, чи як формат спілкування з нашими партнерами.
Що стосується Мар’яни, Валери, і в них там є ще кілька людей – дуже складно, вони всі дуже люблять коментувати, лайкати, вони дуже часто там спілкуються. То вони разом їздять на фронт, то вони сваряться, це складні питання для мене.
Як я казав, нам слід давати щоденний результат державі, а селфі – встигнемо.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].