Щодня в Україні відкривається одна справа про рейдерство, проте лише 17% справ доходить до суду
Для порівняння: у 2021 році до суду доходило 37% справ

Понад 360 випадків рейдерства було зафіксовано 2023 року. Більша частина проваджень відкривається за підробку документів. При цьому лише 17% справ дійшло до суду торік.
Про це повідомляє аналітичний центр «Опендатабот».
363 справи про рейдерство було відкрито в Україні у 2023 році. Справ побільшало майже втричі, якщо порівняти з першим роком повномасштабного вторгнення. Проте це все ще в 1,6 раза менше, ніж у 2021 році, коли зафіксували 597 таких проваджень.
Торік у середньому щомісяця відкривалось 30 справ про рейдерство. Для порівняння: у 2021 році цей показник був 50 проваджень на місяць.
Загалом відсоток справ, що надходять до суду за статтями про рейдерство, становить 16,8%. Для порівняння: у 2021 році цей показник був 37,3%.
У 80% справ про рейдерство, що були відкриті у 2023 році, рішення не було ухвалено.
Переважну більшість справ про рейдерство – майже 68%, або 245 проваджень – було відкрито через підробку документів (ст.205-1 ККУ). До судового розгляду надійшло лише 55 справ за цією статтею.
17% справ було відкрито за фактами протидії законній господарській діяльності (ст. 206 ККУ) – це 62 кримінальних провадження. З них до суду не дійшло жодного провадження.
Найменше справ, пов'язаних із рейдерством, – 15% – стосуються протиправного заволодіння майном підприємств (ст. 206-2 ККУ). З 56 кримінальних справ торік до суду надійшло лише 6.
Бекграунд. До війни, за оцінками експертів, в Україні діяло приблизно 50 професіональних рейдерських груп. Спираючись на цілий комплекс засобів – психологічний тиск, шантаж, підробку документів, підкуп силових структур, вони створювали умови для захоплення та перерозподілу власності нібито «у рамках закону». Під рейдерські атаки загалом в Україні до війни потрапило понад 4000 суб'єктів господарювання. А річний обсяг рейдерського перерозподілу власності сягав у середньому $3 млрд.
Mind зустрівся з очільником Офісу протидії рейдерству й обговорив з ним актуальні проблеми сьогодення – в першу чергу ті, що стосуються реєстраційного рейдерства, а також те, як змінились алгоритми подібних протиправних дій за 23 місяці війни, які його види з’явилися, що нового в діяльності «чорних реєстраторів» та які масштаби аграрного рейдерства.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].