Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 05.03.2024 до 11.03.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилося законодавство з 05.03.2024 до 11.03.2024
1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ
- Документ: Закон 3587-IX від 22.02.2024 (відбувся 08.03.2024) щодо вдосконалення корпоративного управління.
Суть змін: Закон про реформу корпоративного управління держпідприємств запроваджує політику державної власності, повноваження затвердження якої надаються уряду. При цьому політика винагороди керівників і членів наглядових рад державних підприємств та Державна дивідендна політика будуть частинами політики державної власності. Згідно з документом, наглядові ради всіх ДП затверджуватимуть стратегічні плани розвитку, а також інвестиційні та фінансові плани.
Читайте також: Корпоративне управління: як зміниться керування державними та приватними підприємствами
- Документ: Закон 3577-IX від 07.02.2024 (відбувся 08.03.2024) про продовження дії мораторію на банкрутство державних вугільних шахт до 1 січня 2025 року.
Суть змін: законом подовжується термін дії мораторію на примусове стягнення боргів і банкрутство окремих підприємств у сфері енергетики до 1 січня 2025 року. Мораторій поширюється на державні вугледобувні підприємства, СхідГЗК та обленерго регіонів, де тривають активні бойові дії.
2. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
- Документ: постанова від 1 березня 2024 року №222 (відбулася 05.03.2024) про внесення змін до методології розрахунку обсягу державної підтримки для реалізації інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями.
Суть: документом передбачається, що загальний обсяг державної підтримки, встановлений у спеціальному інвестиційному договорі, не повинен перевищувати 30% планового обсягу значних інвестицій за інвестиційним проєктом.
- Документ: розпорядження від 1 березня 2024 року №177-р про включення індустріального парку «Смарт Тех Індастрі» до реєстру індустріальних (промислових) парків.
Суть: строк, на який створено індустріальний парк, становить 30 років. Індустріальний парк розміщується на території Лубенської міської територіальної громади Лубенського району Полтавської області.
- Документ: постанова від 27 лютого 2024 року №227 (відбулася 05.03.2024) про запровадження гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії.
Суть: уряд запровадив гарантії походження е/е, виробленої з ВДЕ. Документ розроблено командою Міністерства енергетики України спільно з НКРЕКП. Очікується, що його реалізація сприятиме залученню іноземних інвестицій у будівництво нових «зелених» потужностей навіть в умовах війни. Крім того, буде створено реєстр гарантій походження, який адмініструватиме НКРЕКП. Гарантії формуватимуться в електронному вигляді у МВт*год відповідно до наданих адміністратором комерційного обліку обсягів відпуску електричної енергії з ВДЕ.
- Документ: постанова від 5 березня 2024 року №254 (відбулася 07.03.2024) про реалізацію дворічного експерименту зі створення трьох реєстрів.
Суть: Кабмін схвалив пропозицію Мінрегіону. Йдеться про створення Єдиного державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, Єдиного державного реєстру адрес, Реєстру будівель та споруд у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Міндовкілля:
- Документ: наказ від 01.12.2023 №875 (відбувся 21.02.2024) про затвердження порядку ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митний кордон України.
Суть: дія цього порядку поширюється на суб’єктів господарювання, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, зберігають, використовують і здійснюють поводження з контрольованими речовинами та/або товарами та обладнанням і набули статусу оператора контрольованих речовин. Оператори контрольованих речовин повинні забезпечувати ведення обліку даних про операції з такими речовинами шляхом заповнення відповідних журналів, що створюються в паперовій або електронній формі; а також зобов’язані щороку подавати до Міндовкілля звіт про операції з контрольованими речовинами.
Мінагрополітики:
- Документ: наказ від 13.12.2023 №2159 (відбувся 29.02.2024) про затвердження порядку поводження з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорій I–III.
Суть: порядком передбачено, що оператори ринку, які проводять діяльність, пов’язану з обробленням, переробкою побічних продуктів тваринного походження, перетворенням побічних продуктів тваринного походження на біогаз чи компост, повинні проводити зі складенням відповідного акта внутрішні перевірки на своїх потужностях (об’єктах), засновані на принципах системи аналізу ризиків у критичних контрольних точках. Згідно з документом, побічні продукти тваринного походження та продукти їх оброблення, переробки, що вивозяться (пересилаються) за межі митної території України, повинні відповідати вимогам законодавства України про побічні продукти тваринного походження, крім випадків, коли законодавством або відповідними уповноваженими органами країни-імпортера встановлено інші вимоги.
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 11057 від 04.03.2024 щодо забезпечення оприлюднення замовниками в електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг із поточного ремонту та робіт із будівництва (прозоре будівництво).
Що пропонується: проєктом закону пропонується забезпечити оприлюднення документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси під час:
-
укладення договору про закупівлю послуг із поточного ремонту, робіт із будівництва;
-
для будівництва чи ремонту за принципом «проєктуй – будуй», коли розроблення проєктної документації покладається на підрядника – після складання договірної ціни, узгодженої на підставі затвердженої проєктної документації;
-
у разі внесення змін до договору про закупівлю, предметом якого є закупівля робіт із будівництва чи послуг із поточного ремонту – у випадку зміни цін на матеріальні ресурси.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Анастасією Радіною.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11059 від 04.03.2024 про внесення змін до закону «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» щодо адміністративної процедури.
Що пропонується: законопроєктом передбачено, що з метою ефективної реалізації майнових прав та інших інтересів правовласників щодо діяльності організацій колективного управління установа повинна: здійснювати реєстрації та акредитації організацій колективного управління, а також контролювати забезпечення прозорості діяльності організацій колективного управління та аналіз їх звітності. Проєктом також передбачається, що установа повинна буде оприлюднювати на офіційному вебсайті відомості про зареєстровані організації колективного управління та перелік організацій колективного управління.
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11063 від 04.03.2024 про Державний аграрний реєстр.
Що пропонується: законопроєктом також передбачається можливість для суб’єктів ДАР безплатно отримати інформацію стосовно себе, а також інформацію, отриману шляхом інформаційної взаємодії з іншими електронними інформаційними ресурсами з ДАР у формі витягу. Крім того, документом пропонується привести положення, які регулюють функціонування ДАР, у відповідність до вимог закону «Про публічні електронні реєстри».
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11062 від 04.03.2024 про засоби захисту рослин і добривні засоби.
Що пропонується: проєктом закону пропонується встановити процедури розміщення на ринку засобів захисту рослин та добривних засобів відповідно до правил, чинних у Європейському Союзі та відповідно визначити термінологію та основні поняття стосовно схвалення діючих речовин, антидотів та синергістів які містяться в препаративних формах засобів захисту рослин, визначення неприйнятних коформулянтів, які не можуть міститись у складі засобів захистку рослин, гармонізацію процедур розміщення на ринку добривних засобів, а також визначення порядку поводження з небезпечними відходами, які утворюються внаслідок застосування засобів захисту рослин
Ініціатор: Кабмін.
Статус: опрацьовується в комітеті.
4. Важливі новини:
Держава надасть 3,5 млрд грн мікрогрантів на започаткування та розширення малого бізнесу
Нацбанк підтвердив статус системної важливості для 15 банків
Кабмін пропонує збільшити військовий збір для ФОП – Гетманцев
Кабмін наполовину збільшив компенсацію за проєктами з висаджування винограду в рамках «єРоботи»
Мінекономіки запустило офіційний сайт грантової програми «Власна справа»
Законодавці ЄС підтримали продовження лібералізації торгівлі для України та Молдови на рік
Кабмін компенсуватиме аграріям 25% вартості придбаної української с/г техніки
Державний оператор тилу уклав перші договори з постачальниками харчування для ЗСУ без Prozorro
Уряд посилив нагляд за безпекою нехарчової продукції – Мінекономіки
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 20.02.2024 до 27.02.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].