Новини законодавства: що змінилося для бізнесу та влади з 12.03.2024 до 18.03.2024
Основні регуляторні новації минулого тижня

Як змінилося законодавство з 12.03.2024 до 18.03.2024
1. ЗАКОНОДАВЧІ АКТИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ
- Документ: Закон 3603-IX від 23.02.2024 (відбувся 16.03.2024) щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства.
Суть змін: закон передбачає можливість для платника податків взаємодіяти з контролюючим органом у режимі відеоконференції (зокрема, під час розгляду матеріалів скарг і перевірок). Крім того, документ передбачає скасування збільшення фінансового результату до оподаткування в разі безоплатної передачі на користь бюджетних установ товарів, робіт, послуг у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, у випадках передачі нематеріальних активів суб'єктами господарювання держсектору економіки органам виконавчої влади.
- Документ: Закон 3589-IX від 22.02.2024 (відбувся 16.03.2024) щодо удосконалення правового регулювання ціноутворення в оборонних закупівлях під час дії правового режиму воєнного стану.
Суть змін: закон, зокрема, доповнює ст. 30 закону «Про оборонні закупівлі» частиною шостою, яка внормовує рівень прибутку при придбанні товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки та оборони під час дії правового режиму воєнного стану, що здійснюється за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством. Очікується, що його ухвалення розв'яже проблему з трактуванням норм щодо прибутку підприємств ОПК на користь бізнесу.
2. Регуляторні акти.
Кабінет Міністрів України:
- Документ: постанова від 8 березня 2024 року №262 (відбулася 12.03.2024) про затвердження порядку надання фінансової підтримки для забезпечення розвитку інновацій та технологій для потреб оборони.
Суть: цей порядок визначає механізм надання фінансової підтримки для забезпечення розвитку інновацій та технологій для потреб оборони, розмір якої дорівнює або перевищує 9000 тис. грн, інші питання, пов’язані з наданням фінансової підтримки та впровадженням розробок, створених за рахунок коштів фінансової підтримки.
- Документ: постанова від 8 березня 2024 року №260 (відбулася 12.03.2024) про внесення змін до порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним.
Суть: відтепер дія цього порядку також поширюється на речові докази (крім документів) вартістю до 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605 600 грн), які відповідно до кримінального процесуального законодавства передаються відповідними особами Національної поліції, СБУ, Державного бюро розслідувань, БЕБ, Національного антикорупційного бюро для реалізації, технологічної переробки або знищення.
- Документ: постанова від 8 березня 2024 року №274 (відбулася 12.03.2024) про затвердження порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків часток у статутному капіталі якого належать державі.
Суть: у разі перетворення підприємства, що має стратегічне значення для економіки та безпеки держави, рішення засновника погоджується з Кабінетом Міністрів України. З дня прийняття засновником рішення про припинення підприємства та до дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань запису про його припинення підприємство не має права без згоди засновника:
1) укладати правочини, у тому числі взаємопов’язані, що можуть призвести до відчуження нерухомого майна, а також майна, вартість якого становить більше 10% балансової вартості активів підприємства на дату затвердження останнього балансового звіту;
2) отримувати кредити (позики), надавати гарантії або поруки та видавати позики (фінансову допомогу);
3) передавати майно в заставу (крім податкової застави) або безоплатне користування.
- Документ: постанова від 8 березня 2024 року №271 (відбулася 15.03.2024) про реалізацію експериментального проєкту щодо здійснення обов’язкової сертифікації механізованих засобів розмінування (гуманітарного розмінування), пов’язаних з ними виробів, компонентів та обладнання.
Суть: координатором експериментального проєкту є Мінекономіки у взаємодії з Національним органом з питань протимінної діяльності. Учасниками експериментального проєкту є: Міноборони; акредитовані випробувальні лабораторії; суб’єкти господарювання, які здійснюють розроблення та/або виробництво, постачання продукції іноземного виробництва, або виконавці державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, оператори протимінної діяльності, уповноважені урядом іноземної держави органи або організації, міжнародні організації, що надають міжнародну технічну або гуманітарну допомогу.
- Документ: постанова від 12 березня 2024 року №282 (відбулася 15.03.2024) про затвердження порядку здійснення гарантованим покупцем експорту електричної енергії.
Суть: цим документом встановлено вимоги до формування мінімальної ціни продажу гарантованим покупцем електричної енергії на експорт, а також механізм визначення розміру прибутку від експорту електроенергії гарантованого покупця. Він також визначає настанови під час відбору покупців за договором експорту електричної енергії гарантованим покупцем та участі гарантованого покупця на аукціонах з розподілення фізичного права на передачу.
- Документ: постанова від 12 березня 2024 року №286 (відбулася 16.03.2024) про запобігання нецільовому використанню земель, які займало Каховське водосховище.
Суть: уряд заборонив на період воєнного стану та протягом п’яти років після його припинення чи формування, передачу у власність або користування та зміну цільового призначення земельних ділянок на землях, які займало Каховське водосховище, крім передачі в користування, зміни цільового призначення земельних ділянок із метою подальшого відновлення Каховського водосховища та будівництва гідротехнічних споруд.
- Документ: постанова від 12 березня 2024 року №284 (відбулася 16.03.2024) про затвердження порядку використання коштів, передбачених у держбюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель с/г призначення.
Суть: Кабмін компенсуватиме фермерам 80% вартості робіт із розмінування земель с/г призначення. За словами прем'єра, закупівля послуг відбуватиметься через Prozorro, що «мінімізує корупційні ризики та створить конкуренцію на ринку гуманітарного розмінування».
3. Законопроєкти зареєстровані протягом тижня, які можуть вплинути на ведення бізнесу.
- Документ: 11080 та 11081 від 13.03.2024 про зміни до Податкового та Митного кодексів щодо особливостей оподаткування ввізним митом транспортних засобів для осіб залучених до захисту України.
Що пропонується: проєктами передбачається звільнити й частково звільнити від оподаткування ввізним митом, ПДВ та акцизним податком, ввезені на митну територію України в митному режимі імпорту ТЗ в таких розмірах:
-
особами, які належать або належали до складу сил безпеки і сил оборони України та під час дії воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року проходили службу не менше 36 місяців – застосовується ставка ввізного мита, ПДВ та акцизного податку в половинному розмірі встановленої ставки на такий товар;
-
особами, які належать або належали до складу сил безпеки і сил оборони України та під час дії воєнного стану, починаючи з 24 лютого 2022 року, проходили службу не менше 24 місяців, з яких не менше 12 місяців виконуючи бойові накази (розпорядження), та/або особами, які належать до складу сил безпеки і сил оборони України які звільнені з полону (крім осіб, які здалися в полон добровільно), – звільняються від оподаткування ввізним митом, ПДВ та акцизним податком;
-
податкові пільги не застосовуються до операцій з ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту ТЗ, середньоринкова вартість яких становить понад 2 000 000,00 грн.
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Романом Костенком.
Статус: опрацьовується в комітеті.
- Документ: 11084 від 13.03.2024 про запровадження переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.
Що пропонується: проєктом закону пропонується запровадження переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану. До цього переліку щоквартально включатимуться юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які відповідатимуть низці вимог і критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимоги до рівня сплати податків, вимоги до рівня нарахування заробітної плати тощо).
Ініціатор: група народних депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим.
Статус: опрацьовується в комітеті.
4. Важливі новини:
Уряд посилив нагляд за безпекою нехарчової продукції – Мінекономіки
Застосунок «Дія» відкриває свій код для всіх айтівців
Аграрії на деокупованих територіях зможуть отримати 8 тис. грн на гектар обробленої землі – Шмигаль
Підприємці найбільше потребують кредитів для поповнення обігових коштів – Мінекономіки
Спеціалізована економічна прокуратура може стати складовою чинної прокуратури – нардеп
В Україні в лютому попит на вживані авто із США зріс майже на 80%
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що змінилося для бізнесу та влади з 05.03.2024 по 11.03.2024.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].