«Ви можете заплатити їм тезерами — і ніяких проблем»: WSJ розповіла про те, як росія обходить санкції завдяки криптовалюті

«Ви можете заплатити їм тезерами — і ніяких проблем»: WSJ розповіла про те, як росія обходить санкції завдяки криптовалюті

Оплата в тезерах анонімна, а компанія Tether рідко блокує криптогаманці на підставі підозр про брудні гроші

«Ви можете заплатити їм тезерами — і ніяких проблем»: WSJ розповіла про те, як росія обходить санкції завдяки криптовалюті
фото Shutterstock

Днями Bloomberg повідомив, що США та Велика Британія перевіряють транзакції більш ніж на $20 млрд, проведені за допомогою USDT через російську криптовалютну біржу Garantex. За словами інформованих про розслідування джерел агентства, ці угоди можуть стати одним із найбільших порушень санкцій проти росії.

The Wall Street Journal описує конкретні приклади таких транзакцій. Розслідування газети ґрунтується на інтерв'ю з конкретними учасниками операцій, тисячах повідомлень у телеграм-каналах, якими обмінювалися російські імпортери та їх посередники, даних російських митних та податкових органів.

Tether (USDT) – криптовалюта, створена 2014 року компанією Tether. Це стейблкоїн, тобто його ціна прив'язана у співвідношенні 1:1 до вартості резервної валюти – долара США; це мінімізує волатильність, роблячи тезер зручним засобом платежу та заощаджень. Кожен випущений в обіг токен USDT має бути забезпечений реальними доларовими резервами на рахунках компанії.

У грудні 2022 року дочірнє підприємство концерну «Калашников» звернулося з проханням про купівлю електронних компонентів для безпілотників до Андрєя Звєрєва, який, як він сам розповів WSJ, давно займається контрабандою китайських товарів до росії. Рахунки клієнтам Звєрєв виставляв у тезерах, операції вважав за краще проводити через створену в 2019 році московську криптобіржу Garantex.

Замовники за рублі купували USDT, Звєрєв на місці конвертував стейблкоіни в юані та відправляв продавцям. На відміну від платежів через традиційні банки, оплата в тезерах анонімна, а компанія Tether рідко блокує криптогаманці на підставі того, що користувачі могли переводити через них брудні гроші.

Йдеться про дочірню компанію «Калашнікова» Zala Aero Group, яка належить її засновнику бізнесмену Алєксандру Захарову. Після російського вторгнення в Україну Захаров та члени його родини потрапили під західні санкції.

Безпілотники Zala Aero, включаючи дрон-камікадзе Ланцет, використовуються російською армією для бомбардування українських позицій. У них українські спеціалісти знаходили, зокрема, мікроконтролер STM32 швейцарського виробництва; він був у списку з 248 компонентів, які Zala Aero попросила Звєрєва дістати наприкінці 2022 року.

Той згодом показав список WSJ, підтвердивши:

«Калашников» попросив мене знайти деякі можливості. Як купити запчастини в Китаї та як їх доставити до росії”.

Використання тезера для оплати, за словами Звєрєва, дозволяє «розірвати зв'язок» між замовником продукції та постачальником, що ускладнює відстеження операцій західною владою.

Звєрєв продовжував користуватися Garantex для інших таких операцій, оскільки, писав він клієнтам, «злі регулятори» зі США та Європи не дістануться біржі.

Вашингтон ввів проти неї санкції ще у квітні 2022 року.

Засновник Garantex Сергій Менделєєв говорив у січні 2024 року, що тезер довів свою корисність для імпортерів, допомагаючи уникати вторинних санкцій: “Якщо ви шукаєте способи розплатитися з іранцями, ви легко можете заплатити їм тезерами. Ніяких проблем”.

Минулого серпня Менделєєв оцінював місячний обсяг сірого імпорту з використанням USDT у $10 млрд. Раніше Менеделєєв рекламував послуги Звєрєва, а той в іншому телеграм-каналі писав: «Концерн „Калашников“ купує запчастини у Китаї для свого проекту дронів, оминаючи санкції за моєю допомогою».

Бекграунд. Як повідомлялося, через російську криптобіржу Garantex могло пройти $20 млрд в обхід санкцій. США і Британія перевіряють можливість здійснення цих транзакцій.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло