Передвиборча ініціатива Ердогана про «вільне торговельне судноплавство в Чорному морі» обернулася провалом

Передвиборча ініціатива Ердогана про «вільне торговельне судноплавство в Чорному морі» обернулася провалом

Ключові подробиці проваленої угоди ґрунтуються на свідченнях анонімних джерел

Передвиборча ініціатива Ердогана про «вільне торговельне судноплавство в Чорному морі» обернулася провалом
Фото: DR

Туреччина протягом двох попередніх місяців обговорювала з Україною та росією потенційну угоду про забезпечення вільного та безпечного комерційного судноплавства в Чорному морі, однак наміри турецької сторони завершилися безрезультатно. Деякі подробиці реалізації ініціативи на умовах анонімності розкрили декілька поінформованих джерел Reuters.

Про що саме йдеться? Як повідомили джерела, сторони «досягли домовленостей щодо тексту угоди, який мала оголосити Анкара», однак Україна відмовилася офіційно підписувати документ. При цьому Київ начебто погодився, щоб президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган оголосив про неї 30 березня, напередодні критично важливих місцевих виборів. Офіційні представники України, росії та Туреччини відмовилися коментувати ситуацію.

Туреччина спробувала реалізувати свою безпекову ініціативу після її схвалення ООН. «Ми все ще сподіваємося, що свобода судноплавства в Чорному морі переможе», – прокоментував агентству провал угоди речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.

Що передбачала угода? У проєкті угоди, з копією якого ознайомилося агентство, йдеться, що Туреччина «у рамках посередницьких зусиль» досягла домовленостей з Україною та росією «про забезпечення вільного та безпечного торговельного судноплавства в Чорному морі» відповідно до Конвенції Монтре 1936 року.

москва та Київ мали запропонувати гарантії безпеки комерційним суднам у Чорному морі, зобов’язуючись не завдавати ударів, не захоплювати чи обшукувати судна, коли вони йдуть порожніми або декларують невійськові вантажі.

«Ці гарантії не поширюються на військові кораблі, цивільні судна, що перевозять військові вантажі (за винятком морських перевезень, узгоджених сторонами в рамках міжнародних місій)», – цитує агентство проєкт угоди.

Бекграунд. У липні 2022 року Туреччина та ООН виступили посередниками укладення «Зернової угоди», яка дозволила частково відновити морський експорт української агропродукції. До виходу країни-агресора з угоди 17 липня 2023 року Україні вдалося експортувати «зерновим коридором» 32,9 млн тонн агропродукції, хоча його потенціал перевищував 50 млн тонн. У першій половині 2023 року росія систематично саботувала та блокувала роботу коридору, що суттєво позначалося на обсягах українського експорту.

Після провалу «Зернової угоди» Туреччина періодично намагалася переконати росію повернутися до неї і просувала ідею реалізувати подібну ініціативу за участі москви. Зокрема, напередодні зустрічі Ердогана та президента рф владіміра путіна на початку лютого цього року стало відомо, що турецька сторона запропонує обговорити новий механізм морського експорту українського зерна. Тоді міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив про спроби знайти «нові методи» доправлення українського зерна на світові ринки. «Попередня «Зернова угода» працювала в рамках певного механізму, тепер стало очевидно, що існує можливість використати інший механізм. Зараз реалізуються зусилля щодо конкретизації цієї можливості», – заявляв Фідан телеканалу A Haber.

У серпні 2023 року Україна відкрила власний судноплавний коридор. Новий маршрут комерційних суден із чорноморських морських портів України пройшов територіальними водами Румунії, Болгарії та Туреччини до Босфору. Станом на початок квітня 2024 року Українським морським коридором перевезено понад 36 млн тонн вантажів, у тому числі експортовано 25 млн тонн агропродукції до країн Азії, Африки та Європи.

У Туреччині 31 березня 2024 року відбулися муніципальні вибори, на яких перемогу здобула опозиційна Республіканська народна партія (37,76% голосів виборців), Партія справедливості та розвитку президента Ердогана посіла друге місце (35,48% голосів).

У березні цього року Ердоган запропонував організувати українсько-російський мирний саміт, який готова прийняти Туреччина.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло