Рада легалізувала домашніх працівників
Закон, зокрема, встановлює поняття «домашньої праці» та «домашнього працівника»

Верховна Рада прийняла в цілому закон про регулювання праці домашніх працівників. «За» проголосував 231 депутат.
Про це повідомив нардеп Олексій Гончаренко.
«Тобто тепер має бути визначений правовий статус домашніх працівників. А також обов'язкові умови трудового договору, права, гарантії для таких працівників», – зазначив він.
Законопроєктом пропонується доповнити КЗпП новою главою ХІ-А «Регулювання праці домашніх працівників», що складатиметься з 6 нових статей:
- поняття домашньої праці (це робота, яка виконується на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства) та домашнього працівника (це фізична особа, яка займається домашньою працею в рамках трудових відносин із роботодавцем);
- правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання, зокрема, обов'язкові умови трудового договору з домашніми працівниками;
- додаткові права, гарантії та умови праці домашніх працівників (у тому числі можливість платного чи безоплатного надання роботодавцем житла домашньому працівникові);
- робочий час та час відпочинку домашніх працівників (у тому числі можливість підсумованого обліку робочого часу, поділу робочого дня на частини, чергування);
- особливості припинення трудового договору з домашніми працівниками (зокрема, встановлюється 14-денний строк попередження про бажання припинення трудового договору з боку роботодавця);
- особливості контролю за додержанням законодавства про працю домашніх працівників (у тому числі обов'язок фізичної особи, яка використовує найману працю, на запит Держпраці надавати інформацію щодо виконання іншими фізичними особами робіт, пов'язаних з обслуговуванням домашнього господарства).
Нардеп також додав, що Рада в цілому ухвалила законопроєкт про встановлення додаткових підстав для розірвання роботодавцем трудового договору. «Або як називають цей законопроєкт у ЗМІ – звільнення працівників за колабораціонізм», – додав Гончаренко.
За його словами, насамперед йдеться про дії на користь рф працівників на стратегічних обʼєктах та підприємствах критичної інфраструктури.
Довідково.
За оцінками Держстату, в Україні загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сім’ях, становить приблизно 162 тис. осіб. Незважаючи на законодавчу урегульованість питання поширення загальнообов’язкового соціального страхування на дану категорію працюючих осіб, роботодавці «не реєструють і не сплачують за них внески», йдеться в пояснювальній записці.
Зазначається, що на сьогодні більша частина таких осіб перебувають у тіньовому секторі економіки, не мають належного рівня соціального забезпечення, не можуть розраховувати на передбачені законодавством про працю гарантії своїх трудових прав, зазвичай не отримують достойної та справедливої оплати праці, позбавлені державного захисту від дискримінації, насильницьких та інших дій, що порушують їх честь і гідність з боку роботодавця.
Наголошується, що однією з головних причин неформальної зайнятості домашніх працівників є перш за все відсутність належного регулювання їхньої діяльності законодавством про працю.
«Законопроєкт розроблено з метою врегулювання питання зайнятості та офіційного працевлаштування домашніх працівників, забезпечення соціального захисту домашніх працівників, імплементація в національне законодавство положень Конвенції Міжнародної організації праці №189 про домашніх працівників, зниження рівня незадекларованої праці», – пояснюють ініціатори.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що третина українців має нижчий за середній рівень якості життя, а 70% не впевнені в майбутньому. Як розповіла регіональна спеціалістка HIAS International Юлія Ющенко, майже третина населення (35%) мали рівень благополуччя та якості життя нижче за середній або низький, 26% мають симптоми, пов'язані з депресією. Більш вразливими є жінки, їхнє благополуччя є нижчим, так само в зоні ризику люди похилого віку й люди з нижчим рівнем доходів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].