Bloomberg: європейські чиновники обговорюють подальше прокачування газу територією України
Варіантом може стати його закупівля з Азербайджану та подальше прокачування через наявний газопровід

Посадовці європейських країн ведуть переговори про збереження наступного року постачання газу через ключовий газопровід росія – Україна, який транзитом проходить по українській території.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
При цьому про постачання російського газу не йдеться. У березні міністр енергетики України Герман Галущенко підтвердив, що Київ не має наміру укладати жодних додаткових угод чи пролонгувати дію угоди з росією щодо транзиту газу. Наявний контракт спливає 31 грудня 2024 року.
Одним із варіантів, що обговорюються, є такий, щоб європейські компанії купували газ з Азербайджану і закачували його в російські трубопроводи, що йдуть до Європи.
«Подібна угода дозволила б Європі уникнути незручності, пов'язаної з купівлею російського газу в той час, коли вона намагається скоротити доходи москви, коштом яких фінансується війна (росії проти України)», – зазначає Bloomberg.
Така перспектива буде вигідна й Україні, пише видання. У 2021 році доходи України від транзиту газу становили близько $1 млрд, що дозволило забезпечити фінансування зруйнованої війною економіки.
Крім того, існують побоювання, що трубопроводи, що не використовуються, можуть стати військовими цілями або стати непридатними, що вимагатиме великих витрат на їх відновлення, випливає з публікації.
«Азербайджан уже зараз використовує свої газопроводи для постачання до Європи на повну потужність», – йдеться у статті.
За оцінкою Bloomberg, результатів відповідних переговорів, які поки що знаходяться на ранній стадії, слід чекати ближче до кінця 2024 року – «коли тиск зросте на тлі наближення дати закінчення терміну контракту з Україною про транзит російського газу і європейська зима буде не за горами».
«Багато деталей ще потрібно прояснити, і не факт, що угода відбудеться. Розвиток ситуації на фронті також може стати важливим фактором», – зазначають журналісти.
Одним з учасників обговорень, за їхніми даними, є німецький енергетичний концерн Uniper SE, який був націоналізований владою Німеччини, щоб не допустити його банкрутства після скорочення постачання газу з росії влітку 2022 року. У самому концерні ситуацію не коментують.
Раніше у травні ц.р. про можливість продовжити постачання газопроводом, що йде через Україну, говорив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо під час свого візиту до Азербайджану, нагадує агентство.
«Тепер усе залежить від переговорів між такими компаніями, як російський «Газпром», азербайджанськими, українськими та іншими компаніями, щоб узгодити економічні та цінові умови», – сказав Фіцо. – Якщо ці умови будуть погоджені, Словаччина зможе імпортувати газ з Азербайджану, частина якого залишиться у Словаччині, а частина піде до інших країн».
Зі свого боку, голова компанії «Нафтогаз Україна» Олексій Чернишов наголосив, що зробить усе, щоб знайти рішення, при якому українська система транспортування газу продовжила б роботу, оскільки «це великий актив і для нього потрібен покупець».
Бекграунд. Раніше Bloomberg писав, що Молдова та Україна збережуть постачання російського газу до невизнаного Придністров’я.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].