Дохід сектору електронних комунікацій зріс на 11% у першому півріччі 2024 року
Основними драйверами зростання стали послуги мобільного зв'язку та фіксований інтернет

У першому півріччі 2024 року дохід операторів електронних комунікацій в Україні зріс на 11%, досягнувши 52,4 млрд грн. Основними складовими цього зростання стали послуги мобільного зв'язку, які принесли 31,8 млрд грн, що на 4% більше, ніж у відповідний період минулого року. Попри кібератаку на «Київстар» у грудні 2023 року, частка доходу від мобільного зв’язку залишилася значною й становить 61% від загальної суми. Проте це на 4% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Кількість активних SIM-карток у цей період зросла з 48,4 млн до 49,5 млн, а середньомісячний дохід на одну активну картку (ARPU) збільшився до 107 грн проти 105,5 грн у першому півріччі 2023 року. Це вказує на стабільне зростання споживання мобільних послуг попри виклики, що постали перед галуззю.
Один із найзначніших стрибків спостерігався в сегменті послуг передачі даних, зокрема доступу до інтернету. Доходи від цих послуг зросли на 2% й досягли 67% у загальному обсязі доходів від мобільного зв'язку, що відображає збільшення попиту на високошвидкісні інтернет-послуги в умовах дедалі більшої цифровізації економіки та суспільства.
Фіксований інтернет також продемонстрував стійке зростання. Частка доходу від надання цих послуг збільшилася з 21% до 22%, досягнувши 11,7 млрд грн, що на 23,2% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Кількість користувачів фіксованого інтернету зросла на 30%, досягнувши 11,1 млн осіб, а кількість точок доступу збільшилася на 11,8%, до 8,5 млн. Середньомісячний дохід на одну точку доступу (ARPU) зріс на 9,4% і становить 230,5 грн/місяць.
Технологічна інфраструктура фіксованого інтернету також зазнала поліпшень. Майже 89% доступу надається через оптичні технології, зокрема 46% із використанням волоконно-оптичного кабелю (xPON) і 43% на базі технології FTTx. Це вказує на активний розвиток сучасної телекомунікаційної інфраструктури, яка відповідає дедалі вищим вимогам користувачів до швидкості та стабільності інтернет-з'єднання.
Частка доходу від фіксованого голосового зв'язку залишилася стабільною і становить 3%, або 1,8 млрд грн, хоча дохід від цих послуг зріс на 12,5% проти аналогічного періоду минулого року. Середньомісячний дохід на одну фіксовану лінію (ARPU) збільшився на 26%, до 225,2 грн.
Одночасно кількість абонентів фіксованого зв'язку скоротилася на 12,1%, до 1,31 млн, що свідчить про зниження попиту на традиційні голосові послуги на користь інтернет-зв'язку.
У сфері електронних комунікацій спостерігається позитивна динаміка інвестицій. Обсяг капітальних інвестицій зріс на 11,4%, до 8,8 млрд грн, а кількість компаній, що здійснювали інвестиції, збільшилася з 727 у першому півріччі 2023 року, до 928 у 2024 році. Це свідчить про відновлення довіри інвесторів до галузі після суттєвого скорочення під час війни, коли 2022 року кількість компаній-інвесторів скоротилася з довоєнного рівня в 1031 до 693.
Такий розвиток демонструє потенціал для подальшого зростання сектору електронних комунікацій в Україні попри виклики воєнного часу, кіберзагрози та економічні труднощі.
Бекграунд. Раніше Mind підготував матеріал «Єдиний цифровий ринок Європи: як Мінцифри готується до вступу та чого бажає і побоюється бізнес».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].