Соцпрограми для ветеранів: виконано менше 20% від плану за 2024 рік
У Рахунковій палаті сумніваються, що відповідні запити Мінсоцполітики будуть забезпечені у 2025 році

У проєкті держбюджету-2025 соціальні гарантії та соціальні стандарти залишилися на рівні 2024 року, що є вимушеною мірою. При цьому майже 90% видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення (420,7 млрд грн) заплановано на фінансування Міністерством соціальної політики України 12 бюджетних програм.
Про це заявила голова РП під час презентацію експертизи проєкту закону про державний бюджет для членів бюджетного комітету ВР.
РП звертає увагу народних депутатів на невиконання за вісім місяців 2024 року окремих соціальних програм, зокрема:
- на розвиток системи соціальних послуг спрямовано лише 9,1% (виконано 102,7 млн проти 1028,7 млн грн);
- на здійснення страхових виплат медичним працівникам закладів охорони здоров’я та членам їх сімей внаслідок захворювання COVID-19 та її наслідками – 25,8% (10,1 млн проти 39,1 млн грн);
- другий рік поспіль не реалізовано надання послуг соціального супроводу військовослужбовцям та членам їх сімей у військових частинах (підрозділах) Збройних Сил України.
«Певні сумніви виникають щодо повного задоволення заявленої на 2025 рік потреби Мінсоцполітики за видатками на соціальний захист осіб з інвалідністю (7,2 млрд грн), зокрема потреби військовослужбовців у забезпеченні протезно-ортопедичними виробами, у тому числі підвищеної функціональності. Показники затрат передбачають забезпечення цими виробами лише учасників антитерористичної операції», – наголосила голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Вона також звернула увагу на значне недовиконання шести бюджетних програм у сфері соціального захисту ветеранів. Рівень виконання цих програм за результатами восьми місяців 2024 року становив лише 17,7% запланованого. Зокрема, видатки на:
- заходи з формування позитивного образу ветеранів війни, виготовлення бланків посвідчень та нагрудних знаків, розвитку ветеранського руху, вшанування пам'яті Захисників та Захисниць України – 2,6% плану;
- заходи з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації – 3,7%;
- створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища – 9,4%.
«За таких умов досягнення вимог Бюджетної декларації на 2025–2027 роки щодо переходу від пільгового пожиттєвого забезпечення ветеранів війни усіх категорій та членів сімей таких осіб і членів сімей загиблих (померлих) до системи мотивацій і самореалізації у цивільному житті, може залишитися лише декларацією», – зазначила Піщанська.
Щодо фінансування пенсій. Загальний прогнозний обсяг доходів та видатків проєкту бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік визначений у сумі 861,5 млрд грн. І, за словами голови РП, хоча його дефіцит не прогнозується, прогнозні залишки коштів на рахунках також відсутні. Це свідчить про «високі ризики втрати» власних надходжень Пенсійного фонду України.
Піщанська також додала, що незатвердження станом на 24.09.2024 урядом бюджету Пенсійного фонду на 2024 рік має «певний негативний вплив» на його функціонування та фінансову стабільність.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що у проєкті держбюджету на 2025 рік закладені кошти на соцвиплати полоненим. При Мінреінтеграції створена комісія зі встановлення факту перебування в полоні. Після рішення цієї комісії людина матиме право на певні соціальні виплати. Ця комісія буде збережена, і ці виплати теж будуть збережені. Вони вже закладені в бюджеті на 2025 рік.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].