Американці Віктор Амброс та Гері Равкін отримали Нобелівську премію у галузі фізіології та медицини
Премію присудили за відкриття мікроРНК та її роль у посттранскрипційній регуляції генів

Нобелівський комітет 7 жовтня присудив премію 2024 року з фізіології та медицини американцям Віктору Амбросу та Гері Равкіну за відкриття мікроРНК та її роль у посттранскрипційній регуляції генів. Вони відкрили «фундаментальний» принцип, який регулює активність генів.
Про це йдеться на офіційному сайті фонду Нобеля.
«Інформацію, що зберігається в наших хромосомах, можна порівняти з інструкцією для всіх клітин нашого тіла. Кожна клітина містить однакові хромосоми, тому кожна клітина має точно такий самий набір генів і точно такий самий набір інструкцій. Однак різні типи клітин, такі як м'язові та нервові клітини, мають дуже різні характеристики. Як виникають ці відмінності? Відповідь полягає в регуляції генів, яка дозволяє кожній клітині вибирати лише відповідні інструкції. Це забезпечує активацію лише правильного набору генів у кожному типі клітин», – йдеться на сайті.
Зазначається, що Віктор Амброс і Гері Равкін цікавилися тим, як розвиваються різні типи клітин, внаслідок чого вони відкрили мікроРНК – новий клас крихітних молекул РНК, які «відіграють вирішальну роль у регуляції генів».
«Їх революційне відкриття показало абсолютно новий принцип регуляції генів, який виявився життєво важливим для багатоклітинних організмів, включаючи людину. Нині відомо, що людський геном кодує понад тисячу мікроРНК. Їх несподіване відкриття показало цілковито новий вимір у регуляції генів. МікроРНК виявляються фундаментально важливими для того, як розвиваються і функціонують організми», – підкреслили у фонді Нобеля.
Віктор Амброс народився 1953 року в американському штаті Нью-Гемпшир. Навчався у Массачусетському технологічному інституті (MIT). Був провідним дослідником у Гарвардському університеті, пізніше працював у Дартмутському коледжі. Наразі працює професором у Массачусетському університеті.
Гері Равкін народився в Каліфорнії у 1952 році, навчався у Гарвардському університеті. Пізніше став провідним дослідником у Массачусетській лікарні загального профілю та Гарвардській медичній школі.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що нобелівські лауреати закликали світових лідерів збільшити допомогу Україні й не визнавати путіна президентом. Вони також вважають необхідним підтримати російську опозицію.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].