Регулятор ЄС прагне посилити контроль над фінансовими ринками
ESMA пропонує нові повноваження для нагляду за біржами та системно важливими інфраструктурами

Європейське управління з цінних паперів та ринків (ESMA) прагне розширити свої повноваження для нагляду за великими фондовими біржами та іншими критично важливими елементами фінансової інфраструктури ЄС, намагаючись стати європейським аналогом Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC).
Про це пише Financial Times.
Голова ESMA Верена Росс заявила, що «є політичний інтерес» у новопризначеній Європейській комісії до централізації нагляду за фінансовими ринками ЄС як частини ініціативи з відродження капітальних ринків регіону, що перебувають у скрутному стані. Росс зазначила, що варто оцінити, в яких сферах доцільно розширювати нагляд на загальноєвропейському рівні, зокрема стосовно системно важливих інфраструктурних гравців, таких як біржі, клірингові та розрахункові системи.
Запущене у 2011 році, ESMA покликане забезпечувати гармонізацію правил у ЄС, але більшість наглядових функцій досі виконуються національними органами 27 країн-членів. Зараз ESMA безпосередньо контролює лише невелику кількість суб'єктів, таких як рейтингові агентства, центральні клірингові контрагенти з-за меж ЄС, сховища сек'юритизації та адміністратори еталонів.
Ідея передачі більших повноважень від національних органів до ESMA набуває актуальності, оскільки чиновники ЄС шукають способи активізувати капітальні ринки для фінансування потреб в інвестиціях, які оцінюються у 800 млрд євро. Маріо Драгі, колишній президент Європейського центрального банку, у своєму звіті запропонував перетворити ESMA на єдиного регулятора ринків цінних паперів ЄС з повноваженнями нагляду за великими багатонаціональними емітентами та всіма центральними контрагентами.
Хоча деякі менші країни, такі як Люксембург та Ірландія, побоюються втрати частини контролю над своїми фінансовими секторами, Росс переконана, що централізація покращить ефективність ринків для інвесторів і компаній. Вона пропонує поступове розширення повноважень ESMA, зокрема нагляд за великими гравцями, що обслуговують усю Європу, такими як Euronext і Deutsche Börse, залишивши місцевий нагляд для менших ринків.
Реформа також може включати перегляд нагляду за ринком криптовалют, що наразі залишиться на рівні національних органів. Драгі також пропонує зміцнити незалежність ESMA, але Росс вважає нинішню структуру управління ефективною і важливою для залучення національних регуляторів до процесу прийняття рішень.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що Євросоюз планує офіційно затвердити стандарти для емітентів стейблкоїнів до кінця року. Відповідно до законодавства ЄС про регулювання криптовалют (MiCA), технічні стандарти будуть опубліковані в Офіційному журналі ЄС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].