Де отримують допомогу релоковані мешканці громад Донеччини, Луганщини та Херсонщини
U-LEAD допомагає проаналізувати та вдосконалити діяльність гуманітарних хабів

Програма «U-LEAD з Європою» продовжує обмін позитивними практиками серед громад. За її підтримки представники громад з Донецької, Херсонської та Луганської областей відвідали Дніпропетровщину з метою ознайомлення з діяльністю гуманітарних хабів для мешканців, релокованих з їхніх областей. Хаби працюють за певними напрямками, наприклад, у медичному, соціальному або є мультифункціональними.
Як повідомила U-LEAD, під час навчального візиту було відвідано центри підтримки громадян, що функціонують на території Дніпропетровської області. Завдання візиту – з’ясувати всі практичні аспекти діяльності центрів чи хабів підтримки громадян та напрацювати певні методичні рекомендації щодо їх вдосконалення.
«На сьогодні, тематика діяльності гуманітарних хабів глибоко не досліджена. Ми розуміли, що у громад є потреба у вивченні цього питання, тому вирішили організувати такий візит і допомогти їм розібратися з певними аспектами створення і функціонування гуманітарних хабів. Наша команда напрацювала концепцію цього візиту так, щоб максимально дослідити питання діяльності хабів», – повідомила радниця з питань місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Херсонській області Вікторія Копчак.
За її словами, згодом будуть заплановані поїздки й в інші області, куди релокувалися органи місцевого самоврядування.
Своєю чергою керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Донеччині Вікторія Троценко зазначила, що Дніпропетровщина є лідером в Україні за кількістю створених гуманітарних хабів релокованими громадами. Другим за рейтингом виступає місто Київ і Київська область, а в інших регіонах уже значно менша кількість гуманітарних хабів.
За словами заступниці начальника Соледарської міської військової адміністрації Світлани Лощакової, яка ознайомила з діяльністю Центру підтримки «Соледар – дорога додому», у Центрі створено ЦНАП, освітній простір, надаються послуги із соціального захисту. На базі освітнього простору також функціонує інклюзивно-ресурсний центр, де діти отримують консультації психологів, логопедів та інших фахівців. «Ми приділяємо багато уваги пошуку партнерів і грантовій роботі, тому у 2023 році нам вдалося в центрі облаштувати сенсорну кімнату», – наголосила пані Світлана.
Вона також повідомила, що соледарська громада має гуманітарні хаби й в інших регіонах, зокрема в Києві, Черкасах та Кривому Розі.
«У місті Дніпрі Центр «Я – Маріуполь» надає широкий спектр послуг своїм гостям – адміністративні, соціальні, побутові, видачу гуманітарної допомоги. У центрі діє соціальна пральня, працюють стоматологи та інші фахівці. Всі ці послуги надають або за мінімальну плату, або безплатно. Також у Центрі є коворокінг-зона та інші зручності. Чи не найбільше вражає тутешній соціальний гуртожиток, у якому мають змогу проживати маріупольці», – розповів керівник Центру Олександр Халявинський.
Заклад має сучасний ремонт та оснащений усім потрібним для проживання людей, які туди заселяються згідно зі спеціально напрацьованим рейтингом, що включає низку критеріїв.
У рамках візиту вивчався також досвід підтримки релокованого бізнесу. Зокрема, ТОВ «Лисичанська інженерно-будівельна компанія» є прикладом створення релокованим бізнесом соціальної інфраструктури для ВПО та співробітництва з місцевими органами влади, зокрема з Попаснянською міською військовою адміністрацією.
Учасники візиту також побували у Кривому Розі, де оглядали гуманітарний хаб Херсонської області, який діє для евакуйованих осіб із Голопристанської, Хрестівської, Іванівської, та Чаплинської громад.
На відміну від інших гуманітарний хаб Херсонської області є комплексним і діє для декількох громад. Тут створені умови для надання різних послуг для громадян та налагодження комунікації з ними.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].